Адлия вазирлиги хорижий инвесторларни қўллаб-қувватлаш ташаббуси билан чиқди
Адлия вазирлиги ўзига юклатилган вазифаларни таъминлаш доирасида хорижий инвестициялар фаолиятига оид қонун ҳужжатларини қўллаш амалиётини ўрганмоқда.
Агарда Сиз хорижий инвестор сифатида:
1) фаолиятингизни бошлаш ёки уни такомиллаштириш билан боғлиқ таклиф ҳамда мурожаатларингиз давлат идоралари томонидан пайсалга солинаётган бўлса;
2) солиқ ва бошқа имтиёзларни қўллашни рад қилиш ҳолатларига дуч келсангиз;
3) қонун ҳужжатларининг қўлланилиши бўйича ва бошқа масалаларда ҳуқуқий маслаҳат олмоқчи бўлсангиз;
4) мамлакатимизда инвестицион муҳитни такомиллаштириш юзасидан таклифларингиз бўлса
Адлия вазирлигига 1008 рақами орқали “Ишонч телефони”га, Фейсбук ижтимоий тармоғидаги “Адлия билан мулоқот/Диалог с юстицией” гуруҳи орқали мурожаат қилишингиз мумкин.
Хорижий инвесторларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш ва ҳимоя қилиш бўйича Адлия вазирлиги томонидан судларга даъво аризалари киритилиши, қонунбузилишга йўл қўйган айбдор шахсларни жавобгарликка тортиш юзасидан тегишли чоралар кўрилиши маълум қилинади.

Министерство юстиции инициировало акцию по поддержке иностранных инвесторов
Министерство юстиции, исходя из возложенных на него задач, проводит изучение правоприменительной практики в сфере привлечения иностранных инвестиций.
Если Вы как иностранный инвестор:
1) обратились в органы государственного управления по вопросам, связанным с Вашей деятельностью, однако рассмотрение Вашего обращения затягивается;
2) столкнулись с фактами отказа применения налоговых и других льгот и преференций;
3) хотите получить правовую консультацию в сфере применения актов законодательства или по другим вопросам;
4) имеете предложения по совершенствованию инвестиционного законодательства в стране
просим обратиться в Министерство юстиции через «Телефон доверия» по номеру 1008, а также созданную группу в Фейсбуке «Адлия билан мулоқот/Диалог с юстицией».
Министерство юстиции уполномочено принять меры по восстановлению нарушенных прав и законных интересов иностранных инвесторов путем подачи исковых заявлений в суд, привлечения к ответственности виновных лиц.