Оммавий ахборот воситалари вакиллари билан эксперт давра суҳбати ўтказилди
Бош прокуратурада оммавий ахборот воситалари, теле ва радиоканаллар ҳамда Интернет ахборот нашрлари вакиллари иштирокида «Фуқароларнинг ҳуқуқий хабардорлиги: аҳолига ҳуқуқий ахборотни етказишнинг энг самарали восита ва шакллари» мавзусида эксперт давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбирда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳар, Ўзбекистон Республикаси Ҳарбий ва Транспорт прокуратуралари, Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент ва Мажбурий ижро бюросининг жамоатчилик билан алоқалар ва ҳуқуқий ахборот бўйича тармоқ раҳбарлари ва ходимлари ҳам иштирок этдилар.
Эксперт давра суҳбати давомида халқ билан мулоқот ва уни турли шаклларда олиб бориш, вояга етмаганларнинг ҳуқуқ ва манфаатлари муҳофазаси, секторларга ажратилган ҳудудлардаги ижтимоий ва иқтисодий шароитни яхшилаш, шунингдек ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликка қарши курашиш прокуратура органларининг устувор вазифалари эканлиги таъкидланиб, иштирокчиларга прокуратура органлари томонидан ушбу соҳаларда амалга оширилган ишларнинг ҳолати юзасидан маълумот берилди.
Тадбирда жамоатчилик билан алоқалар ва ҳуқуқий ахборот бўйича ҳудудий тармоқ раҳбарлари оммавий ахборот воситалари вакилларининг қизиқтирган саволларига атрофлича жавоб бердилар. Хусусан, ҳар бир ҳудуддаги жиноятчилик аҳволи, прокуратура органлари томонидан тадбиркорлик субъектларига кўрсатилаётган амалий ёрдам, фуқароларнинг ижтимоий-иқтисодий ҳимояси борасида амалга оширилаётган ишлар муҳокама қилинди.

Проведен экспертный круглый стол с представителями средств массовой информации
В Генеральной прокуратуре с участием представителей средств массовой информации, теле и радиоканалов, а также информационных Интернет-изданий проведен экспертный круглый стол на тему «Правовая осведомленность граждан: самые эффективные средства и формы доведения правовой информации до населения».
В мероприятии также приняли участие руководители и сотрудники подразделений по связям с общественностью и правовой информации прокуратур Республики Каракалпакстан, областей, города Ташкента, Военной и Транспортной прокуратур Республики Узбекистан, Департамента и Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре.
В ходе экспертного круглого стола отмечено, что диалог с народом и его осуществление в различных формах, охрана прав и интересов несовершеннолетних, улучшение социальных и экономических условий в разделенных на сектора территориях, а также борьба с преступностью и профилактика правонарушений являются приоритетными задачами органов прокуратуры. Участникам предоставлена информация о работе, осуществляемой органами прокуратуры в данных направлениях.
В мероприятии руководители территориальных подразделений по связям с общественностью и правовой информации подробно ответили на интересующие вопросы представителей средств массовой информации. В частности, обсуждены вопросы о состоянии преступности в каждом регионе, практической помощи, оказываемой субъектам предпринимательства органами прокуратуры, работе, осуществляемой по социально-экономической защите граждан.
По завершении мероприятия стороны обменялись мнениями, обсудили перспективы эффективного сотрудничества. Мероприятие прошло в конструктивной форме, на основе взаимовыгодного диалога и эффективного сотрудничества с представителями средств массовой информации.