Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистондаги Ўзбекистон элчихоналарида савдо-иқтисодий масалалар бўйича маслаҳатчи лавозими жорий этилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорларига мувофиқ 2018 йил 1 июлдан эътиборан мамлакатимизнинг Қирғизистон Республикаси, Тожикистон Республикаси ва Туркманистондаги элчихоналари штат жадвалига савдо-иқтисодий масалалар бўйича маслаҳатчи лавозими киритилди.
Статистик маълумотларга кўра, 2017 йили Ўзбекистоннинг Қирғизистон билан товар айланмаси 253,9 млн. АҚШ доллари, Тожикистон билан 237 млн. доллар, Туркманистон билан 177,3 млн. долларни ташкил этди. Ушбу даврда Ўзбекистоннинг мазкур давлатлар билан умумий товар айланмаси 668,2 млн. долларни ташкил этиб, 2016-йилга нисбатан деярли 16%га кўпроқдир.

В посольствах Узбекистана в Кыргызстане, Таджикистане и Туркменистане появились должности советников по торгово-экономическим вопросам
Постановлениями Президента Республики Узбекистан с 1 июля 2018 года в штатных расписаниях посольств нашей страны в Кыргызской Республике, Республике Таджикистан и Туркменистане появились должности советников по торгово-экономическим вопросам.
Согласно статистическим данным, в 2017 году товарооборот Узбекистана с Кыргызстаном составил 253,9 млн. долл. США, Таджикистаном – 237 млн. долл., Туркменистаном – 177,3 млн. долл. Всего за этот период взаимная торговля Узбекистана с указанными странами составила 668,2 млн. долл., что почти на 16% больше 2016 года.