Ҳафталик коллегиал семинар бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 7 июнь куни Алоқа тарихи музейида "​Электрон ҳукумат" тизимини ривожлантириш маркази томонидан ўтказиб келинадиган ва анъанага айланган ҳафталик коллегиал семинарларнинг 2018 йилдаги илк тадбири бўлиб ўтди.
Мазкур семинарда "Электрон ҳукумат" тизимини ривожлантириш маркази директори ўринбосари Ф.Арипжанов, “Mirzo Ulugbek Innovation Center”​ инновация маркази директори ўринбосари Б.Аюпов, “UNICON-SOFT”​ МЧЖ директори Ш.Каюмов ва мазкур ташкилот мутахассислари, 100 дан ортиқ давлат ва хўжалик бошқаруви органларининг АКТ бўйича ихтисослашган таркибий бўлинмалари раҳбар ва мутахассислари ҳамда "​Электрон ҳукумат"​ тизимини ривожлантириш маркази ходимлари иштирок этдилар.
Семинарда “Mirzo Ulugbek Innovation Center”​ инновация маркази директори ўринбосари Баҳодир Аюпов томонидан “Mirzo Ulugbek Innovation Center”​ инновация маркази, унинг имкониятлари, миллий АКТ сегменти иштирокчилари учун яратилган шарт-шароитлар ва истиқболдаги режалар бўйича маъруза қилинди. Шунингдек, Инновация маркази республикада АКТ учун халқаро стандартларга мувофиқ дастурий маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ривожлантириш, маҳаллий ишлаб чиқарувчилар томонидан сифатли ва рақобатдош дастурий маҳсулотларни ишлаб чиқаришни кенгайтиришни рағбатлантириш, АКТ маҳсулотлари экспортини ошириш ҳамда маҳаллий ва хорижий инвестицияларни жалб қилиш мақсадида белгиланган устувор вазифалар ижроси юзасидан берилган маълумотлар семинар иштирокчиларида катта қизиқиш уйғотди.
Семинар давомида шунингдек, “UNICON-SOFT”​ МЧЖ мутахассислари томонидан “Ijro.gov.uz”​ - ижро интизомини назорат қилувчи ягона тизим амалиётга жорий этилганлиги ва уни тўлиқ ишга тушириш юзасидан қатор ишлар амалга оширилаётганлиги ҳақида ахборот берилди. Семинар сўнгида иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар.
Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, давлат ва хўжалик бошқаруви органларининг АКТ бўйича ихтисослашган таркибий бўлинмаларининг ўзаро ҳамкорлигини таъминлаш, тажриба алмашиш, мавжуд муаммоларнинг самарали ечимларини биргаликда излаб топиш, ўқитиш ва фаолият ҳолатини мониторинг қилиш мақсадида бу каби семинарлар "​Электрон ҳукумат"​ тизимини ривожлантириш маркази томонидан йил давомида мунтазам равишда ўтказилиши режалаштирилган.

Прошёл еженедельный коллегиальный семинар
7 июня текущего года в Музее истории связи со стороны Центра развития системы «Электронное правительство» проведено первое мероприятие в 2018 году ставшего традиционным Еженедельного коллегиального семинара.
В мероприятии приняли участие заместитель директора Центра «Электронное правительство» Ф.Арипжанов, заместитель директора Инновационного центра по поддержке разработки и внедрения информационных технологий «Mirzo Ulugbek Innovation Center» Б. Аюпов, директор ООО «UNICON-SOFT» Ш.Каюмов и специалисты данной организации, представители специализированных подразделений ИКТ более 100 органов государственного и хозяйственного управления, а также сотрудники ЦЭП.
На семинаре Б. Аюпов рассказал о созданном инновационном центре, его возможностях, созданных условиях для участников национального сегмента ИКТ, а также дальнейших перспективах и планах. Была дана информация, что данный центр был создан в целях дальнейшего развития в республике производства программного обеспечения для информационно-коммуникационных технологий в соответствии с международными стандартами, поддержки отечественных разработчиков в расширении производства качественных, конкурентоспособных программных продуктов, стимулирования привлечения в сферу отечественных и зарубежных инвестиций, что вызвало большой интерес со стороны участников.
Также на семинаре специалисты ООО «UNICON-SOFT» поделились информацией о проводимых мероприятиях по внедрению и полном запуске Единой межведомственной электронной системы Контроля исполнительской дисциплины «Ijro.gov.uz». В конце семинара участники получили ответы на интересующие их вопросы.
Необходимо также подчеркнуть, что данные мероприятия будут проводиться со стороны Центра развития системы «Электронное правительство» согласно графика для представителей специализированных подразделений ИКТ органов государственного и хозяйственного управления в целях обеспечения их взаимного сотрудничества, обмена опытом, совместного нахождения эффективных путей решений существующих проблем, обучения и мониторинга состояния их деятельности.