Ўзбекистон Республикасининг ташқи иқтисодий фаолиятини янада тартибга солиш ҳамда божхона-тариф жиҳатдан тартибга солиш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
2018-06-30 | Ҳужжатлар
Ўтган давр мобайнида мамлакатда халқаро иқтисодий ҳамжамиятга интеграциялашиш ва тадбиркорлик субъектлари томонидан ташқи иқтисодий фаолиятни амалга ошириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш бўйича изчил ишлар олиб борилди.
Шу билан бирга, божхона-тариф жиҳатдан тартибга солишнинг амалдаги тизими рақобатнинг бозор принциплари ривожланишини рағбатлантирмаяпти. Хусусан, олиб кирилаётган товарларга нисбатан божхона тўловларини тўлаш бўйича ҳаддан ташқари кенг имтиёзлар берилиши тариф жиҳатдан самарали тартибга солиш имконини бермаяпти, ваҳоланки, шахсий преференциялар тадбиркорлик фаолиятини ривожлантириш учун тенг бўлмаган рақобат шароитларини яратмоқда.
Рақобатбардош ишлаб чиқаришни рағбатлантиришга, соғлом рақобат муҳитини қўллаб-қувватлашга, юқори қўшилган қийматга эга маҳсулотлар экспортини рағбатлантиришга, ички бозорни сифатли истеъмол маҳсулотлари билан таъминлашга қаратилган божхона-тариф жиҳатдан тартибга солишнинг самарали тизимини шакллантириш мақсадида:
1. Қуйидагилар божхона-тариф жиҳатдан тартибга солиш тизимини янада такомиллаштиришнинг асосий принциплари этиб белгилансин:
бож тарифларининг тартибга солиш функцияларини иқтисодиёт тармоқларини ривожлантиришнинг қўшилган қиймат глобал занжирига уйғун интеграциялашувга йўналтирилган устуворликларидан келиб чиққан ҳолда кучайтириш;
ташқи иқтисодий фаолиятни тариф жиҳатдан тартибга солиш тизимини илғор хорижий тажрибани, халқаро принциплар ва нормаларни инобатга олган ҳолда такомиллаштириш;
маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни республикада ишлаб чиқарилмайдиган ёхуд етарли бўлмаган ҳажмда ишлаб чиқариладиган ҳамда экспортга йўналтирилган маҳсулот ишлаб чиқаришда фойдаланиладиган хомашё ва материаллар билан таъминлаш учун шарт-шароитлар яратиш;
янги ишлаб чиқаришларни ташкил этиш мақсадида замонавий технологик ускуналар ва техникаларни олиб кириш учун қулай шарт-шароитларни таъминлашни сақлаш, шунингдек, маҳаллий ишлаб чиқаришни модернизация қилиш ва қайта жиҳозлаш, инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш жараёнларини янада жадаллаштириш;
божхона расмийлаштируви чоғида тури, мақсади, хусусияти ва таркиби бўйича ўхшаш, ташқи иқтисодий фаолиятнинг товар номенклатура коди бўйича яқин бўлган товарларни божхона тўловларининг пастроқ ставкалари қўлланиладиган позицияга таснифлаш ҳолатларини бартараф этиш мақсадида ушбу товарларга божхона тўловлари ставкаларини унификация қилиш;
акциз солиғига тортиладиган товарларга акциз солиғи ставкаларини унификация қилиш, уни инсон соғлиғи ва атроф-муҳит учун зарарли бўлган товарларга нисбатан қўллаш.
импорт божхона божлари ставкалари 1-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб кириладиган, акциз солиғига тортиладиган товарларга акциз солиғи ставкалари 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Белгилансинки, ушбу банд билан тасдиқланаётган ставкалар 2019 йил 1 январдан эътиборан амалга киритилади.
3. 2018 йил 1 сентябрдан эътиборан шундай тартиб белгилансинки, унга мувофиқ:
чегара божхона постларида божхона органлари томонидан божхона назоратини ўтказиш чоғида ветеринар, фитосанитар, экологик ва санитар-эпидемиологик назорат ҳам амалга оширилади;
Ўзбекистон Республикасига олиб кирилаётган, Иқтисодий ҳамкорлик ва ривожланиш ташкилотига аъзо давлатларнинг аккредитациядан ўтган органлари томонидан мувофиқлик сертификатлари берилган товарларга нисбатан мувофиқликка мажбурий сертификатлаштиришни амалга ошириш талаб этилмайди;
товарларнинг “эркин муомалага чиқариш (импорт)” режимига божхона расмийлаштируви учун товарларни давлат тилида мажбурий маркировка қилиш талаб этилмайди;
“божхона омбори” режимида олти ойдан кўп бўлган товарларнинг божхона расмийлаштируви чоғида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси қарорлари билан божхона тўловлари юзасидан тақдим этилган имтиёзлар қўлланилмайди.
4. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда:
а) 2018 йил 1 сентябрга қадар муддатда:
республикага товарлар олиб киришда божхона тўловлари бўйича имтиёзларни бекор қилиш юзасидан таклифлар киритилишини;
товарларни реализация қилишнинг қулайлигини таъминлаш учун чегара ҳудудларда савдо мажмуаларини ташкил этиш бўйича зарур чора-тадбирлар амалга оширилишини;
Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитасининг веб-сайтида товарларнинг божхона чегараси орқали ҳаракати режимини тартибга солувчи барча норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар, товарларнинг божхона расмийлаштируви учун зарур бўлган ҳужжатлар, ҳар бир товарга мос равишда божхона божлари ставкалари, ушбу ҳужжатларни берувчи органлар тўғрисидаги батафсил ахборотни, шунингдек, ташқи иқтисодий фаолиятни амалга ошириш учун бошқа маълумотларни реал вақт режимида бепул асосда олиш имконини берадиган “Интеграциялашган тариф” интерактив хизмати жорий этилишини;
“Интеграциялашган тариф” интерактив хизмати орқали тақдим этиладиган ахборотнинг, жумладан, санитар-карантин, фитосанитар ва ветеринар назорати бўйича, рухсатнома бериш хусусиятига эга бўлган бошқа ҳужжатлар тўғрисидаги талабларнинг тўлиқ рўйхати;
“Интеграциялашган тариф” интерактив хизмати орқали тақдим этиладиган ахборотни ўз вақтида янгилаб бориш бўйича тегишли вазирлик ва идораларнинг ушбу ахборотни ўз вақтида янгилаб бормаганлиги ҳамда сифатсиз янгилаб борганлиги учун жавобгарлигини назарда тутган ҳолда технологик йўриқнома ишлаб чиқилиши ва тасдиқланишини;
в) “Интеграциялашган тариф” интерактив хизматининг узлуксиз ишлашини ва ахборот хавфсизлигини таъминласин.
5. Белгилансинки, тадбиркорлик субъектлари томонидан ташқи иқтисодий фаолиятни амалга ошириш чоғида давлат органларига “Интеграциялашган тариф” интерактив хизматида назарда тутилмаган маълумот ва ҳужжатларни талаб этиш ман этилади.
6. Ўзбекистон Республикаси Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси Бош прокуратура билан биргаликда хўжалик юритувчи субъектларнинг нарх-наво юзасидан ўзаро тил бириктириш ҳолатларини ҳамда соғлом рақобатни чеклайдиган келишилган ҳаракатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш механизмлари самарадорлигини ошириш бўйича чора-тадбирлар кўрсин.
7. Қуйидагилар 2019 йил 1 январдан эътиборан ўз кучини йўқотган деб топилсин:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 29 сентябрдаги “Ўзбекистон Республикасининг Ташқи иқтисодий фаолиятини янада тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–3303-сон қарори;
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 29 декабрдаги “Ўзбекистон Республикасининг 2018 йилги асосий макроиқтисодий кўрсаткичлари прогнози ва Давлат бюджети параметрлари тўғрисида”ги
ПҚ–3454-сон қарорининг 122-иловаси.
8. Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
9. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикасининг Бош прокурори О.Б.Муродов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Давлат маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Б.М.Мавлонов ва Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси раиси М.Б.Азимов зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему упорядочению внешнеэкономической деятельности и совершенствованию системы таможенно-тарифного регулирования Республики Узбекистан
2018-06-30 | Документы
За прошедший период в стране проведена последовательная работа по интеграции в международное экономическое сообщество и созданию благоприятных условий для осуществления субъектами предпринимательства внешнеэкономической деятельности.
Вместе с тем, действующая система таможенно-тарифного регулирования не стимулирует развитие рыночных принципов конкуренции. В частности, предоставление чрезмерно широких льгот по уплате таможенных платежей на ввозимые товары не способствует эффективному тарифному регулированию, тогда как индивидуальные преференции создают неравные конкурентные условия для развития предпринимательской деятельности.
В целях формирования эффективной системы таможенно-тарифного регулирования, направленной на стимулирование конкурентоспособного производства, поддержку здоровой конкурентной среды, поощрение экспорта продукции с высокой добавленной стоимостью, обеспечение внутреннего рынка качественными потребительскими товарами:
1. Определить основными принципами дальнейшего совершенствования системы таможенно-тарифного регулирования:
усиление регулирующей функции таможенных тарифов, исходя из приоритетов развития отраслей экономики, направленных на гармоничную интеграцию в глобальные цепочки добавленной стоимости;
совершенствование системы тарифного регулирования внешнеэкономической деятельности с учетом передового зарубежного опыта, международных принципов и норм;
создание условий для обеспечения местных производителей сырьем и материалами, не производимыми в республике либо производимыми в недостаточном объеме и используемыми в выпуске экспортоориентированной продукции;
сохранение предоставления благоприятных условий для ввоза современного технологического оборудования и техники для создания новых производств, а также в целях дальнейшей интенсификации процессов модернизации и перевооружения отечественного производства, ускоренной реализации инфраструктурных проектов;
унификацию ставок таможенных платежей на схожие по виду, назначению, свойству и составу, близкие по коду товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности товары в целях исключения случаев их классификации в позиции, облагаемые более низкими ставками таможенных платежей при таможенном оформлении;
унификацию ставок акцизного налога на подакцизные товары, применение его в отношении товаров, вредных для здоровья людей и окружающей среды.
ставки импортных таможенных пошлин согласно приложению № 1;
ставки акцизного налога на подакцизные товары, завозимые на территорию Республики Узбекистан, согласно приложению № 2.
Установить, что утверждаемые настоящим пунктом ставки вводятся в действие с 1 января 2019 года.
3. Установить с 1 сентября 2018 года порядок, в соответствии с которым:
на приграничных таможенных постах таможенными органами при проведении таможенного контроля также осуществляется ветеринарный, фитосанитарный, экологический и санитарно-эпидемиологический контроль;
не требуется осуществление обязательной сертификации соответствия на ввозимые в Республику Узбекистан товары, в отношении которых выданы сертификаты соответствия аккредитованными органами стран-членов Организации экономического сотрудничества и развития;
для таможенного оформления товаров в режим «выпуск для свободного обращения (импорт)» не требуется обязательная маркировка товаров на государственном языке;
при таможенном оформлении товаров, находящихся в режиме «таможенный склад» более шести месяцев, не применяются льготы
по таможенным платежам, предоставленные решениями Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров Республики Узбекистан.
4. Кабинету Министров Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами обеспечить:
а) в срок до 1 сентября 2018 года:
внесение предложений по отмене льгот по таможенным платежам при ввозе товаров в республику;
принятие необходимых мер по созданию на приграничных территориях торговых комплексов для удобства реализации товаров;
внедрение на веб-сайте Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан интерактивной услуги «Интегрированный тариф», позволяющей получать в режиме реального времени на бесплатной основе подробную информацию обо всех нормативных документах, регулирующих режим перемещения товаров через таможенную границу, документах, необходимых для таможенного оформления товаров, ставках таможенных пошлин применительно к каждому товару, органах, выдающих указанные документы, а также другие сведения для осуществления ;
б) в двухмесячный срок разработку и утверждение:
исчерпывающего перечня информации, предоставляемой посредством интерактивной услуги «Интегрированный тариф», в том числе требования по санитарно-карантинному, фитосанитарному контролю и ветеринарному надзору, об оформлении иных документов разрешительного характера;
технологической инструкции по своевременному обновлению информации, предоставляемой посредством интерактивной услуги «Интегрированный тариф», предусмотрев ответственность соответствующих министерств и ведомств за несвоевременное и некачественное обновление данной информации;
в) бесперебойное функционирование и информационную безопасность интерактивной услуги «Интегрированный тариф».
5. Установить, что при осуществлении субъектами предпринимательства внешнеэкономической деятельности государственным органам запрещается истребование сведений и документов, не предусмотренных в интерактивной услуге «Интегрированный тариф».
6. Государственному комитету по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции совместно с Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан принять меры по повышению эффективности механизмов выявления и предупреждения ценовых сговоров и согласованных действий хозяйствующих субъектов, ограничивающих здоровую конкуренцию.
7. Признать с 1 января 2019 года утратившими силу:
постановление Президента Республики Узбекистан от 29 сентября 2017 года № ПП–3303 «О мерах по дальнейшему упорядочению внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан»;
приложение № 122 к постановлению Президента Республики Узбекистан от 29 декабря 2017 года № ПП–3454 «О прогнозе основных макроэкономических показателей и параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2018 год».
8. Государственному таможенному комитету совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., Генерального прокурора Республики Узбекистан Муродова О.Б., первого заместителя Государственного советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М. и председателя Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан Азимова М.Б.