Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида барча соҳаларда амалга оширилаётган ислоҳотлар натижадорлигини ошириш, жамиятда демократик принципларни мустаҳкамлашда оммавий ахборот воситаларининг ўрни катта. Соҳа ходимлари мамлакатимизда кечаётган янгиланиш жараёнларини чуқур таҳлил асосида ёритиш, аҳолига ҳаққоний ва холис ахборотларни етказиш борасида самарали меҳнат қилмоқда.
Ўзбек Миллий академик драма театрида 27 июнь – Матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимлари куни муносабати билан тантанали тадбир бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзолари, Қонунчилик палатаси депутатлари, вазирлик ва идоралар, жамоат ташкилотларининг вакиллари, фахрий журналистлар, ноширлар, матбаачилар, олий ўқув юртларининг профессор-ўқитувчилари қатнашди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимларига байрам табригини Президентнинг Давлат маслаҳатчиси Х.Султонов ўқиб эшиттирди.
Бу йил тарихимизда биринчи марта ушбу сана муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармонига биноан соҳа ривожига муносиб ҳисса қўшиб келаётган бир гуруҳ ходимлар давлатимизнинг юксак мукофотлари билан тақдирландилар. Бу байрамга ўзгача шукуҳ ва кўтаринки руҳ бағишлади. Тадбирда Ватанимизнинг юксак мукофотлари тантанали топширилди.
Тадбирда сўзга чиққанлар давлатимиз раҳбари томонидан сўнгги йилларда оммавий ахборот воситаларини ривожлантириш ва матбуотнинг таъсирчанлигини оширишга катта эътибор берилаётганини алоҳида таъкидлади. Соҳа ходимларининг меҳнати муносиб тақдирланаётгани учун Президентимизга миннатдорлик билдирилди.
Қайд этилганидек, мамлакатимизда фуқароларнинг сўз эркинлигига доир ҳуқуқларини, ахборот хавфсизлигини таъминлаш, соҳа ходимлари манфаатларини ҳимоялаш борасида барча ҳуқуқий асослар яратилган.
Президентимизнинг 2017 йил 3 августда ижодкор зиёлилар вакиллари билан ўтказган учрашувда илгари сурган ғоя ва таклифлари мамлакатимиз ижодий ташкилотлари фаолиятида янги даврни бошлаб берди. Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг "Ўзбекистон ижодкорларини қўллаб-қувватлаш "Илҳом" жамоат фондини ташкил этиш тўғрисида", "Ўзбекистон Журналистлари ижодий уюшмаси фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида", "Маданият ва санъат ташкилотлари, ижодий уюшмалар ва оммавий ахборот воситалари фаолиятини янада ривожлантириш, соҳа ходимлари меҳнатини рағбатлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги қарорлари соҳани янада ривожлантириш ва ходимлар меҳнатини муносиб баҳолаш ҳамда уларнинг турмуш шароитларини яхшилашда муҳим ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилмоқда.
Бугунги кунда мамлакатимизда 1500 дан ортиқ оммавий ахборот воситаси фаолият олиб бормоқда. Улардан 700 га яқини газета, 309 таси журнал, 65 таси телевидение, 35 та радио, 4 та ахборот агентлиги, 15 таси ахборотнома-бюллетень, 395 таси веб-сайтдан иборат. Мавжуд телерадиоканалларнинг 66 фоизини, босма нашрларнинг 50 фоиздан зиёдини нодавлат ахборот воситалари ташкил этади. Мустақилликдан аввал республикамизда 395 та оммавий ахборот воситаси бўлиб, уларнинг деярли барчаси давлатга қарашли эди.
Мамлакатимизда фуқаролик жамиятини ривожлантиришда нодавлат оммавий ахборот воситалари муҳим роль ўйнамоқда. Зеро, тараққиётнинг муҳим омилларидан бўлган фикрлар ранг-баранглигининг шаклланишида оммавий ахборот воситалари салмоқли ўрин эгалламоқда.
Соҳада амалга оширилаётган ислоҳотлар замон талабига мос кадрлар тайёрлаш масаласини юзага чиқармоқда. Давлатимиз раҳбарининг 2018 йил 24 май куни "Ўзбекистон журналистика ва оммавий коммуникациялар университетини ташкил этиш тўғрисида"ги қарори бу борадаги тарихий ҳужжат бўлди.
Мазкур қарорда оммавий ахборот воситаларининг барча турлари учун кадрлар, жумладан, бир неча хорижий тилларни биладиган халқаро журналистлар, илмий-педагог кадрлар тайёрлаш университетнинг асосий вазифаларидан этиб белгиланган. Дунёда шиддат билан кечаётган глобаллашув жараёнида ахборотнинг ҳал қилувчи кучга айланиб бораётгани, миллий журналистикамизнинг тараққиёти, бугунги ҳолати ва истиқболи билан боғлиқ масалаларни чуқур ўрганган ҳолда мамлакатимиз ахборот сиёсатини такомиллаштириш, бу борада олиб борилаётган илмий-тадқиқот ишлари самарадорлигини янада ошириш муҳим йўналишлардан саналади.
Соҳа ходимлари меҳнатини рағбатлантириш, янги-янги ижодий парвозлар сари чорлаш, касб малакаси ва маҳоратини юксалтириш борасидаги ишлар кўлами тобора кенгаймоқда. Бундай саъй-ҳаракатлар журналистикамиз ривожига хизмат қилаётган турли кўрик-танловлар, ижодий беллашувлар, грант лойиҳалар, ижтимоий дастурларда ҳам ўзининг яққол ифодасини топмоқда.
Шу куни Ўзбекистон Журналистлари ижодий уюшмаси томонидан анъанавий тарзда ўтказиб келинаётган "Йилнинг энг фаол журналисти" республика кўрик-танлови ғолиблари ва совриндорларига ҳам мукофотлар топширилди.
Байрам тадбири иштирокчилари учун Ўзбек Миллий академик драма театри санъаткорлари ижросида машҳур адиб Чингиз Айтматовнинг "Оқ кема" асари асосида тайёрланган спектакль намойиш этилди.

Высокое доверие и стимулы повышают ответственность
Средства массовой информации играют незаменимую роль в повышении результативности реформ, осуществляемых под руководством Президента Шавката Мирзиёева во всех сферах, укреплении демократических принципов в обществе. Работники сферы эффективно трудятся на пути освещения, глубокого анализа происходящих в нашей стране процессов обновления, доведения до населения объективной и достоверной информации.
В Узбекском Национальном академическом драматическом театре состоялось торжественное мероприятие, посвященное 27 июня - Дню работников печати и средств массовой информации.
В мероприятии приняли участие члены Сената, депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители министерств, ведомств, общественных организаций, почетные журналисты, издатели, полиграфисты, профессора и преподаватели высших учебных заведений.
Праздничное поздравление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева работникам печати и средств массовой информации зачитал Государственный советник Президента Х.Султанов.
В этом году впервые в истории согласно Указу Президента нашей страны в связи с этой знаменательной датой группа работников, вносящих достойный вклад в развитие сферы награждена высокими наградами государства. Это придало празднику своеобразную атмосферу и приподнятое настроение. На мероприятии были торжественно вручены высокие награды нашей Родины.
Выступившие на мероприятии отметили, что в стране главой государства уделяется огромное внимание развитию средств массовой информации, повышению действенности национальной печати. Выражена огромная признательность Президенту за достойную оценку труда работников сферы.
Подчеркивалось, что в нашей стране созданы все правовые основы для обеспечения прав граждан на свободу слова, информационной безопасности, защиты интересов работников сферы.
Предложения и идеи, выдвинутые главой государства в ходе встречи с представителями творческой интеллигенции 3 августа 2017 года, ознаменовали новый этап в истории творческих организаций страны. Постановления Президента “О создании Общественного фонда по поддержке творческих деятелей Узбекистана “Илхом”, “О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Творческого союза журналистов Узбекистана”, “О мерах по дальнейшему развитию деятельности организаций культуры и искусства, творческих союзов и средств массовой информации, созданию дополнительных условий для стимулирования труда работников сферы” стали важной правовой основой для дальнейшего развития сферы, достойной оценки труда работников и улучшения условий их жизни.
В настоящее время в нашей стране функционируют более 1500 СМИ, в числе которых - 700 газет, 309 журналов, 65 телевидение, 35 радио, 4 информационных агентства, 15 информационных бюллетеней, 395 веб-сайтов. Именно на долю негосударственных средств массовой информации приходятся 66 процентов действующих в стране теле- и радиоканалов, 50 процентов печатных изданий. До обретения независимости в республике действовало 395 средств массовой информации, почти все из них были государственными.
Негосударственные средства массовой информации играют важную роль в формировании гражданского общества. Ибо СМИ имеют важное значение в формировании плюрализма мнений, являющегося одним из важных факторов прогресса.
Реализуемые в сфере реформы требуют подготовки кадров, соответствующих современным требованиям. В частности, постановление главы нашего государства “Об образовании Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана” от 24 мая 2018 года стало историческим документом в этом направлении.
В постановлении основными задачами университета определены подготовка кадров для всех видов средств массовой информации, в частности, международных журналистов, научно-педагогических кадров, владеющих несколькими иностранными языками. В нынешний век глобализации информация становится решающей силой, поэтому приоритетными направлениями считаются совершенствование информационной политики нашего государства путем глубокого изучения вопросов, связанных с развитием, нынешним состоянием и перспективами национальной журналистики, а также дальнейшее повышение эффективности проводимой в этом направлении научно-исследовательской работы.
Расширяются масштабы работы по стимулированию работников сферы, повышению профессионального мастерства, подготовке кадров, отвечающих современным требованиям. Эти аспекты находят свое отображение в различных смотрах-конкурсах, творческих состязаниях, грантовых проектах, социальных программах в области журналистики.
В ходе мероприятия были вручены награды победителям и призерам традиционного смотра-конкурса “Самый активный журналист года”, проводимого Творческим союзом журналистов Узбекистана.
В рамках праздника артистами Национального академического драматического театра был представлен спектакль по мотивам произведения Чингиза Айтматова “Белый пароход” .