«Иқлим қутичаси» - БМТТД Ўзбекистон мактаб ўқувчилари учун қўлланма тақдим этди
2018 йилнинг 25-26 июнь кунлари Тошкентдаги “Пойтахт” бизнес марказида “Иқлим қутичаси”- мактаб ўқувчилари учун “Иқлим ўзгариши” мавзусида ўқув-ўйин материаллари тақдимоти бўлиб ўтди.
Семинарда Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги ҳузуридаги Республика таълим маркази, Тошкент шаҳрининг ўрта таълим мактаблари услубиятчи ва ўқитувчилари, Ўзгидромет, «EKOMAKTAB» нодавлат нотижорат ташкилоти, Мирзо Улуғбек номидаги Миллий университет вакиллари иштирок этди. Иштирокчилар олдида Баҳриддин Нишонов, Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ҳузуридаги Гидрометеорология хизмати маркази бош директорининг биринчи ўринбосари, Владимир Тюрденев, Россия Федерациясининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси, Хуршид Рустамов, Ўзбекистондаги БМТ Тараққиёт Дастурининг Барқарор ривожланиш бўлими бошлиғи қутлов сўзлари билан сўзга чиқдилар.
Иқлим ўзгариши муаммосини муҳимлигини эътироф этган ҳолда БМТ Тараққиёт Дастури 2014 йилда ёшлар ва, умуман, жамоатчиликни иқлим ўзгаришини атроф муҳитга таъсири ҳақидаги хабардорлигини ошириш мақсадида умумтаълим муассасалари учун янги ўқув қўлланмасини ишлаб чиқди. У Ернинг кўп асрлар мобайнидаги иқлим ўзгаришлари жараёнини ва ҳозирги кундаги аҳволни мароқли ва енгил тарзда тушунтириб берадиган расмли ўзига хос маълумотнома бўлди. Ёрқин жадваллар ва диаграммалар мазкур жараёнларни табиатга ва инсонга таъсирини кузатиш имконини беради, улар салбий оқибатларга мослашиш ва глобал исишнинг хатарликларини олдини олиш бўйича кўрсатилаётган чора-тадбирлар, ҳамда дунёнинг турли мамлакатларида қандай ишлар амалга оширилаётгани ҳақида сўзлайди. Россиялик бир гуруҳ мутахассислар кўмагида қўлланма Россиянинг 157та мактабида муваффақият билан синовдан ўтди, 500 нафардан ортиқ ўқитувчилар интерфаол таълим услуби бўйича тренингларда иштирок этди. 2015 йилда нашр инглиз тилига таржима қилинди ва Парижда бўлиб ўтган Иқлим ўзгариши бўйича Томонларнинг Доирали Конвенцияси конференциясида (COP-21) тақдим этилди. Бир йилдан сўнг қўлланма Марказий Осиё мамлакатлари - Қозоғистон Республикаси, Қирғизистон Республикаси ва Тожикистон Республикасида жорий қилина бошлади.
Икки кун мобайнида Россия Федерациясидан келган мураббийлар ўқув қўлланмасини бошқа мамлакатларда жорий этиш ва ундан фойдаланиш тажрибаси билан ўртоқлашдилар. Тренинг иштирокчиларини “Иқлим қутичаси” таркиби билан таништирдилар, қўлланма билан ишлаш хусусиятларини, мустақил бажариш учун бериладиган топшириқлар орқали болалар билан мулоқотни ўрнатиш усулларини очиб бердилар. Шу билан бирга, билим ўйинлари, кроссвордлар, викториналар ва квестлар намойиш этилди, улар ўйин шаклида материални енгил ўзлаштириш ва олинган билимларни кундалик ҳаётда қўллаш имконини беради. Семинарда мисол тариқасида лойиҳани Россия, Қозоғистон, Қирғизистон ва Тожикистон ва МДҲнинг бошқа мамлакатларида амалга оширилиши тажрибаси тақдим этилди.
Мунозаралар вақтида қўлланмани пойтахтда, ҳамда иқлим ўзгариши асоратларидан энг азият чеккан ҳудуд Қорақалпоғистонда синаб кўриш мақсадида тадбирлар ўтказиш учун намуна мактабларини танлаш борасида қарор қабул қилинди. Келгусида эса мазкур ўқув қўлланмасидан янада кенгроқ фойдаланиш учун табиий фанлар ўқитувчилари ва услубиятчилари учун ўқув семинарлари туркумини ташкил этиш режалаштирилмоқда.

ПРООН представляет «Климатическую шкатулку» - пособие для школьников Узбекистана
25-26 июня 2018 г. в столичном Бизнес-центре «Пойтахт» состоялась презентация пособия «Климатическая шкатулка» - комплекта учебно-игровых материалов для школьников по теме «Изменение климата».
Среди целевой аудитории семинара - методисты и преподаватели Республиканского центра образования при Министерстве народного образования РУз, средних школ г. Ташкента, специалисты Узгидромета, представители «EKOMAKTAB» - неправительственной некоммерческой организации, Национального университета им М. Улугбека. С приветственной речью перед участниками выступили – г-н Бахриддин Нишонов, Первый заместитель генерального директора Центра гидрометеорологической службы при Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан, Его Превосходительство г-н Владимир Тюрденев, Посол Российской Федерации в Узбекистане, Хуршид Рустамов, Начальник отдела Устойчивого развития Программы развития ООН в Узбекистане.
Признавая важность проблемы изменения климата Программа развития Организации Объединенных Наций в 2014 году разработала «Климатическую шкатулку» - новое учебное пособие для образовательных учреждений с целью повышения осведомленности молодежи и общественности, в целом, о влиянии изменения климата на окружающую среду. Своего рода иллюстрированный справочник, который в увлекательной и доступной форме объясняет процесс климатических перемен Земли на протяжении многих веков и как обстоят дела сегодня. Красочные графики и диаграммы позволяют визуализировать воздействие этих изменений на природу и человека, рассказывают о мерах по адаптации к негативным последствиям изменения климата и предотвращению рисков, связанных с процессом глобального потепления, а также о том, какие шаги принимаются в различных странах мира по решению этих глобальных проблем. При содействии группы специалистов из Российской Федерации пособие было успешно апробировано в 157 школах России, свыше 500 преподавателей прошли тренинги по методике интерактивного обучения. В 2015 году издание было переведено на английский язык и представлено на Конференции Сторон Рамочной Конвенции ООН об изменении климата в Париже (COP-21). Спустя год пособие стали внедрять в странах Центральной Азии: Республике Казахстан, Кыргызской Республике и Республике Таджикистан.
На протяжении двух дней опытом внедрения и использования учебного пособия в других странах делились тренеры из Российской Федерации. Участников тренинга ознакомили с содержимым «Климатической шкатулки», раскрыли особенности работы с пособием, представили методы построения диалога с детьми через задания для самостоятельного выполнения. При этом демонстрировались познавательные игры, кроссворды, викторины и квесты, которые позволяют легче, в игровом формате, усваивать материал и применять полученные знания в повседневной жизни. В качестве примера на семинаре был представлен опыт продвижения проекта в России, Казахстане, Кыргызстане, Таджикистане и других странах СНГ.
В ходе дискуссий было принято решение определить пилотные школы для проведения мероприятий по апробации пособия в столице, а также Каракалпакстане - регионе наиболее уязвимом в отношении воздействий изменения климата. В дальнейшем планируется организация серии обучающих семинаров для преподавателей естественных дисциплин и методистов для более широкого использования данного учебного пособия в национальном масштабе.