Қозоғистон ва Қирғизистон Республикалари вакилларидан иборат делегациялар Ўзбекистонга ташриф буюришди
Ўзбекистон, Қозоғистон ва Қирғизистон Республикалари Фавқулодда вазиятлар соҳасидаги ҳамкорлигини янада кенгайтириш мақсадида 2018 йилнинг 25 июнь куни Қозоғистон ва Қирғизистон Республикалари вакилларидан иборат делегациялар Ўзбекистонга ташриф буюришди.
Фуқаро муҳофазаси институтида ҳамкорликдаги ўқув машғулотининг очилиш маросими ўтказилиб, авария-қутқарув техника ҳамда воситалари кўргазмаси, зилзилани симуляция қилиш марказига экскурсия ташкил этилади. Куннинг иккинчи ярмида Тошкент шаҳрининг диққатга сазовор жойлари ва қадимий обидаларига саёҳат ўтказилади.
Ташриф доирасида Тошкент шаҳрида ва Тошкент вилоятининг Чимён тоғли ҳудудида «Тоғли ҳудудларда жабрланганларни қидириш ва эвакуация қилишда қутқарув тузилмаларининг ҳамкорликдаги ҳаракатлари» ҳамда «Зилзила оқибатларини бартараф этишда қутқарув тузилмаларининг ҳаракатлари» мавзуларида ўқув машқлари ўтказилиши режалаштирилган.
Эслатиб ўтамиз, ҳамкорликдаги ўқув машғулоти жорий йилнинг 27-30 июнь кунларига қадар Тошкент вилоятининг Чимён тоғли ҳудудида «Тоғли ҳудудларда жабрланганларни қидириш ва эвакуация қилиш тадбирларини олиб боришда қутқарув тузилмаларининг ҳамкорликдаги ҳаракатлари» мавзусида ўтказилиши ҳам режалаштирилган.

Совместные учения спасателей Узбекистана с Республикой Казахстан и Кыргызстаном
25 июня 2018 года в Узбекистан был осуществлён визит спасателей Республики Казахстан и Кыргызстан в целях расширения сотрудничества между Министерствами по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан, Республикой Казахстан и Кыргызской Республикой в области защиты населения и территорий от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Планируется проведение на территории г.Ташкента урочища Чимган совместных учений на тему: «Взаимодействие спасательных подразделений при проведении поиска и эвакуации, пострадавших в горных районах, а также при обрушении гостиницы, возникновении пожара в результате землетрясения».
В ходе совместного учения будут отработаны практические действия спасателей при эвакуации отдыхающих, проведении работ с применением альпинистских технологий спасания на скалах, организации и проведении поисково-спасательных работ по поиску и эвакуации пострадавших и погибших в лавине, организации спасательных работ на канатно-кресельной дороге с применением альпинистских технологий спасания, оказании психологической помощи пострадавшим, а также проведения спасательных работ при разрушении здания и пожарах.