Тошкент давлат иқтисодиёт университетида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Зайд Раад ал-Ҳусайн билан онлайн учрашув ташкил этилди.
Мазкур вебинар Тошкент ва Женева шаҳарлари ўртасида интернет орқали реал вақт режимида ўтказилган биринчи онлайн учрашув бўлди. Унда мамлакатимиз олий ўқув юртларининг иқтидорли талабалари иштирок этди. Тадбирни онлайн тарзда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Қирғизистондаги вакили ҳам кузатиб борди.
Ўзбекистон Республикаси олий ва ўрта махсус таълим вазири Иномжон Мажидов, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Зайд Раад ал-Ҳусайн, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов учрашувдан мақсад ёшларни инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг универсал ва минтақавий механизмлари, соҳадаги долзарб муаммолар ва уларнинг ечимларидан хабардор қилиш эканини таъкидлади.
Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинганининг 70 йиллиги кенг нишонланаётган жорий йилда мамлакатимизда ушбу халқаро ҳужжатда белгиланган тамойилларни ҳаётга изчил татбиқ этиш, инсон ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоялаш борасида амалга оширилаётган ишларни кенг жамоатчиликка етказиш, давлат, жамият ва фуқароларнинг декларацияда қайд этилган қадрият ва тамойилларга эътиборини кучайтиришга алоҳида урғу берилмоқда. Президентимизнинг «Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинганининг 70 йиллигига бағишланган тадбирлар дастури тўғрисида”ги фармони асосида бу борадаги ишлар такомиллаштирилмоқда.
– Тадбирда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги минтақавий фаолияти ҳақида маълумотга эга бўлдик, – дейди Тошкент давлат шарқшунослик институти магистранти Нилуфар Мансурова. – Бу учрашув Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги тажрибаси халқаро миқёсда тан олинаётгани намунасидир.
Онлайн учрашув якунида Зайд Раад ал-Ҳусайн ўзбекистонлик талабаларни 30 июнь – Ёшлар куни билан табриклаб, келажакда ўз соҳаси бўйича етук мутахассис бўлишига тилак билдирди.
Тадбирда талабаларнинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги тажрибаси ва билимлари билан ўртоқлашилди. Ёшлар ўзларини қизиқтирган саволларга атрофлича жавоб олди.

Верховный комиссар и студенты обменялись мнениями
В Ташкентском государственном экономическом университете Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека была организована онлайн встреча с Верховным комиссаром ООН по правам человека Зейдом Раадом аль-Хусейном.
Этот вебинар стал первой онлайн встречей, организованной в режиме реального времени через интернет между Ташкентом и Женевой. В нем приняли участие одаренные студенты высших образовательных учреждений нашей страны. За мероприятием в онлайн режиме наблюдал и представитель Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Кыргызстане.
Министр высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан Иномжон Мажидов, Верховный комиссар ООН по правам человека Зейд Раад аль-Хусейн, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаль Саидов отметили, что цель встречи заключается в ознакомлении молодежи с универсальными и региональными механизмами защиты прав молодежи, актуальными проблемами сферы.
В этом году, когда широко празднуется 70-летие принятия Всеобщей декларации прав человека, особое внимание уделяется доведению до широкой общественности проводимой работы по защите прав и интересов человека, усилению внимания государства, общества и граждан к предусмотренным в декларации ценностям и принципам. В соответствии с Указом Президента нашей страны «О программе мероприятий, посвященных 70-летию принятия Всеобщей декларации прав человека» работа в данном направлении совершенствуется.
- На мероприятии мы получили сведения о региональной деятельности Управления Верховного комиссара ООН по правам человека, - говорит магистрант Ташкентского государственного института востоковедения Нилуфар Мансурова. - Эта встреча является выражением международного признания опыта Узбекистана в области прав человека.
В завершение онлайн встречи Зейд Раад аль-Хусейн поздравил молодежь Узбекистана с 30 июня — Днем молодежи и пожелал стать квалифицированными специалистами в своей области.
На мероприятии студенты делились опытом и знаниями по правам человека. Молодежь получила ответы на интересовавшие их вопросы.