ЕХҲТнинг демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича Бюроси вакиллари билан учрашув
2018 йилнинг 21 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида Халқаро-ҳуқуқий ҳамкорлик бошқармаси бошлиғи Н. Жуманёзов ЕХҲТнинг демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича Бюроси ҳуқуқий масалалар бўлими бошлиғи билан учрашди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Юристлар малакасини ошириш маркази директори Ф. Мухаммедов, Адлия вазирлиги ҳузуридаги Ҳуқуқий сиёсат тадқиқоти институти директори, ЕХҲТ лойиҳалари бўйича катта маслаҳатчиси Ю. Беккер, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги ҳуқуқий масалалар бўйича лойиҳалар Координатори маслаҳатчиси И. Файзуллин иштирок этди.
Н. Жуманёзов вазирлик фаолияти ва мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар, хусусан, қонунчилик базасини мустаҳкамлаш, жамият ва давлат ҳаётининг муҳим соҳаларини либераллаштириш, давлатни жадал ривожлантириш ва модернизация қилишни таъминлаш, шунингдек, ҳуқуқий давлат ва кучли фуқаролик жамиятини шакллантириш бўйича амалга оширилаётган тизимли ва изчил чора-тадбирлар ҳақида қисқача маълумот берди.
Ўз навбатида Г. Барба самимий қабул ва Адлия вазирлиги фаолияти билан яхшироқ танишиш имконияти тақдим этилгани учун миннатдорлик билдирди. У ЕХҲТнинг демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича Бюросининг демократлаштириш масалалари департаменти фаолияти ҳақида қисқача маълумот бериб, сайлов ва ҳуқуқ устуворлиги, суд мажлисларини мониторинг қилиш, адолатли судлов каби фаолият йўналишлари ҳақида тўхталиб ўтди.
Томонлар ҳамкорликдаги ишларни янада мувофиқлаштириш мақсадида мулоқотни давом эттиришга келишиб олдилар.

Встреча с представителями Офиса Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека
21 июня 2018 года в Министерстве юстиции Республики Узбекистан состоялась встреча начальника Управления международно-правового сотрудничества Министерства юстиции Республики Узбекистан Н. Жуманёзова с руководителем отдела по правовым вопросам Офиса Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека.
На встрече от узбекской стороны также приняли участие Директор Центра повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции Республики Узбекистан Ф. Мухаммедов, Директор Исследовательского института правовой политики при Министерстве юстиции Республики Узбекистан. От иностранной стороны также участвовали старший советник по проектам ОБСЕ Ю. Беккер и советник Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане по правовым вопросам в Узбекистане И. Файзуллин.
Н. Жуманёзов кратко проинформировал о деятельности министерства и проводимых в стране реформах, в частности, об осуществляемых системных и последовательных мерах по укреплению законодательной базы, либерализации важнейших сфер в жизни общества и государства, обеспечении ускоренного развития и модернизации государства, а также формировании правового государства и сильного гражданского общества.
В свою очередь Г.Барба выразил благодарность за прием и возможность лучше ознакомиться с деятельностью Министерства юстиции. Он вкратце рассказал о работе Департамента по вопросам демократизации БДИПЧ ОБСЕ, отметив такие направления деятельности, как выборы и верховенство права, мониторинг судебных заседаний, справедливое судопроизводство, уголовная юстиция.