Адлия ахбороти: юридик кадрлар халқаро стандартлар бўйича профессионал ўқитилади
Қонун ҳужжатлари мазмун-моҳияти ва аҳамиятини аҳолига етказиш бўйича мақсадида 2018 йилнинг 22 июнь куни “Адлия ахбороти” номли брифинг ташкил этилди. Унда ушбу ҳафта давомида бир қатор муҳим масалалар бўйича қабул қилинган қонун ҳужжатлари, уларнинг моҳияти таништириб ўтилди.
Хусусан:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 7 июнь куни қабул қилинган “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастурини амалга ошириш тўғрисида”ги қарори ва унга мувофиқ:
мамлакатимизнинг ҳар бир туман ва шаҳарида аҳолининг моддий шароитларини тубдан яхшилаш, турмуш тарзи сифати ва даражасида сезиларли ижобий ўзгаришлар амалга оширилишини таъминлашга қаратилган “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури амалга оширилади.
Қарор билан тижорат банклари томонидан имтиёзли кредитлар:
энг кам иш ҳақининг юз эллик бараваригача миқдорда – оилавий тадбиркорликни ривожлантириш учун ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича секторлар раҳбарлари ва маҳалла фуқаролар йиғини тавсияномалари;
энг кам иш ҳақининг минг бараваригача миқдорда– кичик тадбиркорлик субъектларига учинчи шахс кафиллиги, суғурта полислари, кредит ҳисобига сотиб олинаётган мол-мулклар гарови, жамғарманинг кафиллиги ва қонун ҳужжатлари доирасидаги бошқа таъминот турлари;
энг кам иш ҳақининг минг бараваридан ортиқ миқдорда – тадбиркорлик субъектларининг инвестициявий лойиҳаларини кредитлашда қонун ҳужжатлари доирасида белгиланган таъминот турларига асосан ажратилиши белгиланганлиги қайд этилди.
Брифингдан сўнг ОАВ вакиллари учун матбуот анжумани ҳам ташкил этилди. Анжуманда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 12 июнида қабул қилинган “Фуқаролик ҳолати далолатномаларини қайд этиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори, унинг асосий жиҳатлари ҳақида соҳа мутахассислари тушунтиришлар беришди.
Мутахассисларнинг сўзларига кўра, қарорда асосий эътибор соҳада аҳолига ҳар томонлама ва сифатли давлат хизматларини кўрсатишни самарали механизмларини яратишга қаратилиб, бу борада тўсқинлик қилаётган қатор тизимли муаммо ва камчиликлар мавжудлиги кўрсатиб ўтилди ҳамда мазкур муаммолардан келиб чиқиб, фуқароларни ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишда ФҲДЁ органларининг роли ва аҳамиятини ошириш, шунингдек аҳолига кўрсатилаётган давлат хизматларини сифатини яхшилаш борасида давлат сиёсатининг асосий йўналишлари белгилаб берилди.
Жумладан, аҳолига тезкор равишда архив маълумотномалари
ва ахборотини олиш имкониятини берувчи фуқаролик ҳолати ягона электрон архивини шакллантириш кўзда тутилди.
2022 йил 1 январга қадар ФҲДЁ органлари архивларида 19 асрдан бошлаб сақланиб келаётган барча (60.000.000 дан ортиқ) ёзувлар электрон кўринишга ўтказилади.
Яна бир муҳим жиҳатлардан бири сифатида фуқароларга янада қулайликлар яратиш мақсадида бюрократия ва коррупция юзага келишини олдини олишга қаратилган идоралараро электрон ҳамкорликни кенгайтириш орқали, шу жумладан олис жойларга чиққан ҳолда “мобиль давлат хизматлари” услублари ишлатилади.
Шу билан бирга тадбирда, Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 12 июнида қабул қилинган “Тошкент давлат юридик университети ҳузуридаги Юридик кадрларни халқаро стандартлар бўйича профессионал ўқитиш фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори, ҳужжат асосида кутилаётган янгиликлар ҳақида маълумотлар тақдим этилди. Анжуманда иштирок этган марказ раҳбари ўз сўзида қуйидагиларни таъкидлади.
Мазкур қарор билан “Олий маълумотга эга бўлган шахсларни юридик мутахассисликка қайта тайёрлаш курслари тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Низомга кўра:
тингловчиларни қабул қилиш Тошкент давлат юридик университети Кенгаши томонидан белгиланган ўринларга мувофиқ, тўлов-контракт асосида амалга оширилади;
тингловчиларни қабул қилиш суҳбат шаклида ўтказиладиган кириш имтиҳонлари натижасига кўра амалга оширилади;
кириш имтиҳонлари юридик касбни танлашнинг асослантирилиши, ҳуқуқ соҳасидаги таянч билимлар ва таҳлилий фикрлашни аниқлаш нуқтаи назаридан ўтказилади;
қайта тайёрлаш курсларида ўқиш давлат ва рус тилларида амалга оширилади;
қайта тайёрлаш курсларида ўқитишнинг давомийлиги олти ойни ташкил этади ва асосий иш жойидан ажралган ҳолда амалга оширилади.
Тадбирда иштирок этганлар ўзларини қизиқтирган саволларга соҳа мутахассисларидан жавоблар олишди.
Эслатиб утамиз, юқорида қайд этилган қонун ҳужжатларининг тўлиқ матни билан, Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базаси – www.lex.uz сайти орқали ҳамда Ўзбекистон Республикаси Қонун ҳужжатлари тўплами расмий нашри орқали танишиш мумкин.

Юстиция информирует: юридические кадры будут обучаться по международным стандартам
В целях доведения до населения сути, значения и содержания актов законодательства 22 июня 2018 года был организован брифинг “Юстиция информирует”. В ходе данного брифинга участникам и зрителям предоставлена информация об актах законодательства, принятых в течении недели по ряду важных вопросов.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан “О реализации программы «Каждая семья – предприниматель» от 7 июня 2018 года:
в каждом районе и городе страны, прежде всего в отдаленных регионах и местностях с тяжелыми природно-климатическими условиями, будет реализована программа «Каждая семья – предприниматель», направленная на обеспечение коренного улучшения материальных условий, значительных позитивных изменений в качестве и уровне образа жизни населения.
Постановлением установлено, что льготные кредиты коммерческих банков выдаются в сумме:
до стопятидесятикратного размера минимальной заработной платы – для развития семейного предпринимательства на основе рекомендации руководителей секторов по социально-экономическому развитию территорий и сходов граждан махаллей;
до тысячекратного размера минимальной заработной платы – зарегистрированным в установленном порядке субъектам малого бизнеса на основе поручительств третьих лиц, страховых полисов, залога приобретаемого в кредит имущества, поручительства Фонда и других предусмотренных законодательством видов обеспечения;
более чем тысячекратный размер минимальной заработной платы – для кредитования инвестиционных проектов субъектов предпринимательства на основе предусмотренных законодательством видов обеспечения.
После брифинга для представителей СМИ была организована пресс-конференция в ходе, которой специалисты сферы разъяснили постановление Президента Республики Узбекистан “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы регистрации актов гражданского состояния” от 12 июня 2018 года, его основные аспекты.
Как отметили специалисты, в постановлении особое внимание уделено созданию эффективных механизмов оказания населению всесторонних и качественных государственных услуг, указано на наличие ряда системных проблем и недостатков, препятствующих развитию сферы, исходя из этих проблем определены приоритетные направления государственной политики по повышению роли и значения органов ЗАГС в защите прав и законных интересов граждан, а также улучшению качества оказываемых населению государственных услуг.
В том числе, предусмотрено ведение информационной системы «Единый электронный архив ЗАГС», позволяющей населению оперативно получать архивные данные и информацию, завершение до 1 января 2022 года оцифровку записей актов гражданского состояния, хранящихся в органах ЗАГС начиная с XIX века (свыше 60 000 000), формирование единого электронного архивного фонда ЗАГС для дальнейшей интеграции с информационной системой «Единый электронный архив ЗАГС».
Еще одним важным аспектом является использование гибких и удобных методов оказания государственных услуг посредством расширения межведомственного электронного взаимодействия, в том числе выезд в отдаленные населенные пункты («мобильные государственные услуги»), направленный на искоренение бюрократизма и проявлений коррупции в данной сфере.
Вместе с тем на мероприятии была предоставлена информация по постановлению Кабинета Министров “О мерах по организации деятельности Центра профессионального обучения юридических кадров по международным стандартам при Ташкентском государственном юридическом университете” от 14 июня 2018 года, и о новшествах, вводимых на основе данного документа. Участвовавший в конференции руководитель центра отметил, что данным постановлением было утверждено Положение о курсах переподготовки по юридической специальности для лиц, имеющих высшее образование.
Согласно положению:
набор слушателей осуществляется в соответствии с количеством мест, определяемым Советом Ташкентского государственного юридического университета;
набор слушателей осуществляется по результатам вступительных экзаменов, проводимых в форме собеседования;
вступительные экзамены проводятся на предмет определения обоснованности выбора юридической профессии, уровня базовых знаний в области права и аналитического мышления;
обучение на курсах переподготовки осуществляется на государственном и русском языках;
продолжительность обучения на курсах переподготовки составляет шесть месяцев с отрывом от основного места работы.
Участники мероприятия получили ответы от специалистов на все интересовавшие их вопросы.
Напоминаем, что полным текстом вышеупомянутых законодательных актов можно ознакомиться в Национальной базе данных законодательства Республики Узбекистан – www.lex.uz и Собрании законодательства Республики Узбекистан.