Соғлиқни сақлаш вазирлиги: хусусий тиббиёт муассасаларига акушерлик фаолияти билан шуғулланиш ҳуқуқи берилмаган
2018-06-21 | Соғлиқни сақлаш
Куни кеча интернет тармоғида Самарқанд шаҳрида бундан бир ярим йил аввал, яъни 2017 йил бошида сунъий аборт йўли билан туғилган чақалоқлар савдоси билан шуғулланган Наргиз Хамдамовна Санаханова бошқарувидаги хусусий “туғуруқхона” аниқлангани ҳақида хабарлар эълон қилинди.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги, аввало, шуни маълум қиладики, хусусий тиббиёт ташкилотлари учун туғуруқни қабул қилиш фаолияти тақиқланган тиббий фаолият тури рўйхатига киритилган. Бу меъёр қонунчиликда аниқ белгилаб қўйилган. Шу боис, ушбу ихтисослик тури бўйича лицензия ҳам берилмайди. Хусусий тиббиёт ташкилотларининг бундай фаолият билан шуғулланиши эса, ноқонуний фаолият сифатида баҳоланиб, маъмурий ёки жиноий жавобгарликни келтириб чиқаради.
— Самарқанд шаҳрида жойлашган Наргиз Санаханова бошқарувидаги “Sam so’zani plus” хусусий тиббиёт муассасаси лицензияда кўрсатилмаган туғуруқни қабул қилиш фаолияти билан шуғулланганлиги учун лицензиясининг амал қилиши Соғлиқни сақлаш вазирлиги ташаббуси билан суд тартибида уч марта тугатилган, — дейди Соғлиқни сақлаш вазирлигининг Нодавлат ташкилотларининг тиббий фаолиятини лицензиялаш бошқармаси бошлиғи Фарҳод Раҳимқулов . — Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳар гал бундай ноқонуний ҳолат аниқланганда, ўтказилган ўрганиш ва текшириш материалларини ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга тақдим этиб, лицензия талаб ва шартларини қўпол бузган шахсларга нисбатан қонунчиликда белгиланган қатъий чоралар кўрилишини талаб қилиб келган. Натижада ташкилотнинг масъул шахсларига нисбатан суд томонидан дастлаб маъмурий, сўнгра эса жиноий жазолар қўлланилган.
Лицензиясининг амал қилиши суд тартибида тугатилгач, ташкилотнинг лицензия олиш учун қилинган мурожаатларига кўра, қонунда кўзда тутилган меъёрларга асосан “Sam so’zani plus” хусусий тиббиёт муассасасига қайта лицензия берилган. Аммо Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан ушбу муассасада туғуруқни қабул қилиш билан боғлиқ фаолият қаттиқ назоратга олинганидан сўнг, ташкилот ходимлари чақалоқларни сотиш учун янги усулни — ҳомилани сунъий йўл билан тушириш орқали болани муддатидан олдин туғдириб, гўёки онани хавфли вазиятдан сақлаб қолганлик ниқоби остида ўз ниятларини амалга оширганлар.
Бироқ уларнинг бу жинояти ҳам фош этилди. 2016 йилнинг охирида Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ҳамкорлигида ўтказилган текширувлар натижасида клиникада ноқонуний ҳолатлар юзага келгани такроран аниқланган.
Маълум бўлишича, аксарият ҳолларда “Sam so’zani plus” хусусий тиббиёт муассасаси бирламчи бўғинда ҳисобда туришдан қочган, ҳеч бир тиббиёт муассасасида назоратда бўлмаган ҳомиладор аёлларни туғдириб, тақиқланган тиббий хизмат фаолияти билан шуғулланиб келган.
Шундан сўнг, “Sam so’zani plus” хусусий тиббиёт муассасасига 2015 йилда берилган 7087-00-рақамли лицензиянинг амал қилиши Самарқанд вилоят хўжалик судининг 2017 йил 19 январдаги ҳал қилув қарори билан тўртинчи бор тугатилди. Текшириш материаллари прокуратурага тақдим этилган. Муассасанинг масъул шахсларига нисбатан жиноий иш қўзғатилган. Шундан буён “Sam so’zani plus” МЧЖга тиббий фаолият учун лицензия қайта берилмади.
— Хусусий тиббиёт муассасаларига акушерлик фаолияти билан шуғулланиш ҳуқуқи берилмаган, — дейдиСоғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Эльмира Баситханова. — Бу чекловлар тегишли қонунчилик ҳужжатларида ўз ифодасини топган. Хусусусий тиббиёт муассасалари фақат гинекология тиббий ихтисослиги доирасидагина фаолият олиб бориши мумкин. Соддароқ қилиб айтганда, гинекология – бу фақат аёл киши организмига хос бўлган касалликларни даволайдиган тиббий ихтисослик тури ҳисобланади. Акушерлик эса аёл кишида бўладиган ҳомиладорлик, туғиш жараёни ва туғуруқдан кейинги ҳолатни ўрганувчи ва тиббий ёрдам кўрсатувчи ихтисосликдир. Кўриниб турибдики, хомилани тўхтатиш (аборт қилиш) бу акушерлик ихтисослигига тегишли аралашувдир. Шу сабабдан ҳомилани тўхтатишни фақат акушерлик бўйича фаолият юритадиган давлат тиббий муассасаси амалга ошириши лозим.
Рўй берган ноқонуний ҳолат ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан ҳамкорликда ушбу йўналишдаги тегишли норматив ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштиришни, хусусий тиббиёт ташкилоти фаолияти устидан қатъий назорат ўрнатишни, айниқса, фаолияти тўхтатилган хусусий клиникага қайта лицензия бериш тартиби ва шартларини қайта кўриб чиқиш кераклигини кўрсатади. Гап инсон саломатлиги ва ҳаёти ҳақида борар экан, бунда ҳар бир масалага чуқур ёндашиш ва қатъий талаблар асосида ишлаш лозим.

Министерство здравоохранения: частным медицинским учреждениям не дано право занятия акушерской деятельностью
2018-06-21 | Здравоохранение
На днях в интернете было опубликовано сообщение о выявлении частного «роддома», занимавшегося полгода назад, то есть в начале 2017 года в городе Самарканде под руководством Наргиз Хамдамовны Санахановой торговлей младенцев, родившихся путем искусственного аборта.
Министерство здравоохранения, в первую очередь, сообщает, что практика принятия родов внесена в список запрещенных видов медицинской деятельности для частных медицинских организаций. Этот критерий четко закреплен в законодательстве. Поэтому по виду этой специализации лицензии не выдаются. А занятие частных медицинских организаций такой деятельностью расценивается как незаконная деятельность, приводит к административной и уголовной ответственности.
— Из-за того, что расположенное в городе Самарканде частное медицинское учреждение «Sam so’zani plus» под руководством Наргиз Санахановой занималось не предусмотренной в лицензии деятельностью (принятие родов) инициативой Министерства здравоохранения в судебном порядке три раза было ликвидировано действие лицензии, — говорит начальник управления лицензирования медицинской деятельности негосударственных организаций Министерства здравоохранения Фарход Рахимкулов . — Министерство здравоохранения каждый раз при выявлении подобного незаконного явления, предоставив материалы проведенных изучений и проверок органам правоохранительных органов, требовало принятия определенных законодательством твердых мер по отношению к лицам, грубо нарушившим требования и условия лицензии. В результате по отношению к ответственным лицам организации со стороны суда применялись административные, затем уголовные наказания.
После того, как действие лицензии было завершено в судебном порядке, согласно обращениям организации для получения лицензии, на основе предусмотренных в законе критериев частному медицинскому учреждению «Sam so’zani plus» повторно дали лицензию. Но после того как Министерством здравоохранения была взята под строгий контроль деятельность, связанная с принятием родов в этом учреждении, работники организации начали для продажи младенцев осуществлять новый метод. Путем искусственного аборта плода, якобы сохраняя мать от опасного для жизни состояния, осуществляли преждевременные роды.
Но раскрылось и это их преступление. В конце 2016 года в результате проведенных Министерством здравоохранения и правоохранительными органами совместных проверок повторно выяснилось, что в клинике возникли незаконные случаи.
Как стало известно, в основном частное медицинское учреждение «Sam so’zani plus» осуществляло роды рожениц, которые избегали регистрирования в первичном звене медицины, не находились под контролем в каком-либо медицинском учреждении и занималось запрещенной деятельностью медицинской службы.
После этого решением Самаркандского областного хозяйственного суда от 19 января 2017 года действие лицензии под номером 7087-00, выданной частному медицинскому учреждению «Sam so’zani plus» в 2015 году, завершено в четвертый раз. Материалы проверки предоставлены в прокуратуру. По отношению к ответственным лицам учреждения возбуждено уголовное дело. С тех пор ООО «Sam so’zani plus» лицензия для медицинской деятельности больше не выдавалась.
— Частным медицинским учреждениям не дано право занятия акушерской деятельностью, — говоритзаместитель министра здравоохранения Эльмира Баситханова. — Это ограничение нашло свое отражение в соответствующих законодательных документах. Частные медицинские учреждения могут действовать только в рамках гинекологической медицинской специальности. Говоря проще, гинекология является видом медицинской специальности, которая только лечит женские заболевания. А акушерство — специальность, изучающая беременность, процессы родов и послеродовое состояние женщин и оказывающая медицинскую помощь в рамках этого направления. Очевидно, приостановление беременности (аборт) является вмешательством, относящимся к акушерству. Поэтому приостановление беременности должны осуществлять только государственные медицинские учреждения, действующие по специальности акушерства.
Произошедший незаконный случай показывает, что стоит в сотрудничестве с правоохранительными органами усовершенствовать соответствующие нормативно-правовые документы в этом направлении, установить строгий контроль над деятельностью частных медицинских организаций, особенно, пересмотреть порядки и условия повторной выдачи лицензии частным клиникам, чья деятельность приостановлена. Когда речь идет о здоровье и жизни человека, нужно к каждому вопросу относиться серьезно и работать на основе четких требований.