Депутатлар турли соҳаларни ислоҳ қилишга доир долзарб қонун лойиҳаларини муҳокама қилдилар
20 июнь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида депутатлар мамлакатни ривожлантиришнинг бугунги босқичида муҳим аҳамиятга эга бўлган ва амалга оширилаётган ижтимоий ва иқтисодий ислоҳотларни жаддалаштиришга қаратилган бир қатор қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар.
Кун тартибидан ўндан ортиқ масала ўрин олди.  Уларнинг ҳар бири аввалроқ сиёсий партиялар фракциялари ва Ўзбекистон Экологик ҳаракати депутатлар гуруҳининг йиғилишларида вазирликлар ва идорлар, фуқаролик жамияти институти вакилларининг иштирокида қизғин муҳокама қилинган эди.
Депутатлар ўз ишларини Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодексига қўшимчалар киритишни назарда тутувчи қонун лойиҳасини иккинчи ўқишда кўриб чиқишдан бошладилар.
Киритилаётган қўшимчаларга кўра, автомобиллар ва мототранспорт воситаларини ижарага бериш ҳуқуқи мазкур соҳада хизмат кўрсатадиган юридик шахсларга берилиб, улар енгил автомобиллар ва мототранспорт воситаларини  ўттиз  кунгача бўлган муддатга ижарага бериш шартномасини оддий ёзма шаклда тузишлари мумкинлиги белгиланмоқда.
Депутатлар фикрига кўра, мазкур қонуннинг қабул қилиниши мамлакатнинг туристик салоҳияти ва туризм соҳаси ривожланишига хизмат қилади.
Сўнги йилларда олиб борилаётган туб ислоҳотлар таълим тизимида ҳам ижобий ўзгаришларга олиб келмоқда. Кун тартибига киритилган навбатдаги қонун лойиҳаси таълим соҳасидаги ислоҳотларининг қонуний асосларини яратаётгани билан муҳим аҳамият касб этади. Хусусан, унда таълим тизимидаги янги йўналишлар қонун билан мустаҳкамланмоқда.
Мазкур қонун лойиҳаси умумий ўрта ва ўрта махсус таълимда 11 йиллик тизимининг мажбурийлиги, касб-ҳунар таълимининг 11 йиллик базадан сўнг ихтиёрий равишда амалга оширилиши, нодавлат таълим хизматлари кўрсатиш соҳасида фаолият кўрсатаётган юридик шахслар учун қулай шарт-шароитлар яратиш, давлат-хусусий шериклик асосида ташкил этилаётган таълим муассасалари тармоғини кенгайтириш, мазкур фаолиятни тартибга солувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш ҳамда нодавлат таълим хизматлари кўрсатиш соҳасидаги фаолиятни лицензиялаш тартибини соддалаштиришни назарда тутади.
Депутатларнинг қайд этишича, қонуннинг қабул қилиниши таълимдаги янгиланишларни ҳуқуқий жиҳатдан мустаҳкамлаб, соҳанинг янада такомиллашувига имкон беради.
Сўнгра депутатлар янги таҳрирдаги «Ўсимликлар карантини тўғрисида»ги қонун лойиҳасини иккинчи ўқишда моддама-модда муҳокама қилдилар. Қонун лойиҳасини иккинчи ўқишга тайёрлаш жараёнида Президентимизнинг соҳани такомиллаштиришга доир фармон ва қарорларидаги ғояларни сингдиришга жиддий эътибор қаратилди.
Шунингдек, масъул қўмита томонидан мазкур лойиҳа юзасидан ҳудудларда соҳа мутахассислари, тадбиркорлар, деҳқон ва фермер хўжаликлари вакиллари билан давра суҳбатлари ва учрашувлар ўтказилди ва улардан 100 дан ортиқ таклифлар олинди.
Депутатлар қайд этганларидек, ушбу қонуннинг  қабул қилиниши ўсимликлар карантини соҳасидаги муносабатларни тартибга солиш механизмини такомиллаштириш, карантин хизмати фаолиятига замонавий технологиялар ва иш услубларини жорий этишга хизмат қилади. Бундан ташқари, халқаро савдо алоқаларини ривожлантиришда ўсимликлар ва ўсимлик маҳсулотлари билан савдо алоқаларини йўлга қўйишда фитосанитар хавфсизликни таъминлаш, импорт ва экспорт билан шуғулланадиган тадбиркорлик субъектлари амал қилиши керак бўлган зарарли ўсимлик касалликлари, ҳашоратлар ва бегона ўтлар кириб келишининг олдини олиш бўйича аниқ чора-тадбирлар ва нормаларни жорий қилиш имконини беради.
Мажлисда шунингдек, “Миллий тикланиш” демократик партияси фракцияси ташаббуси билан бир гуруҳ депутатлар томонидан қуйи палата муҳокамасига киритилган  «Жамоат жойларида чилим ва электрон сигареталарни чекишни чеклаш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси иккинчи ўқишда  кўриб чиқилди.
Таъкидланганидек, мазкур қонун лойиҳаси фуқароларнинг соғлиғини чилимлар ва электрон сигареталарнинг зарарли таъсиридан, у билан боғлиқ ижтимоий ва бошқа салбий оқибатлардан муҳофаза қилишга, хусусан ёшлар ўртасида соғлом турмуш тарзини қарор топтиришга, шунингдек бутун дунёда бўлгани каби мамлакатимиз жамоатчилиги ўртасида ҳам кашандаликка қарши кураш муҳитини шакллантириш ҳамда қарор топтиришнинг ташкилий ва ҳуқуқий шароитларини яратишга қаратилган.
Мунозаралар давомида сиёсий партиялар фракциялари вакиллари томонидан қонун лойиҳасининг қабул қилиниши жамоат жойларидачилим ва электрон сигареталар чекиш кенг тарқалишининг, чилим ва электрон сигареталарни чекилиши натижасида келиб чиқадиган касалликларнинг, шунингдек гуруҳ бўлиб чекиш оқибатида юқиш хавфи бўлган юқумли касалликлар тарқалишининг олдини олишга хизмат қилиши қайд этиб ўтилди.
Депутатлар шунингдек, “Ўзбекистон Республикаси геология соҳаси ходимлари кунини белгилаш тўғрисида”ги Қонунни ҳам қабул қилдилар.
Мажлис давомида парламент Қонунчилик палатасининг ваколатларига таалуқли бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди.

Депутаты обсудили актуальные законопроекты о реформировании различных сфер
20 июня на очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса депутаты рассмотрели ряд законопроектов, направленных на ускорение реализуемых и имеющих важное значение на нынешнем этапе развития страны социальных и экономических реформ.
В повестку дня включены более десяти вопросов. Каждый из них предварительно всесторонне обсужден на заседаниях фракций политических партий и депутатской группы Экологического движения Узбекистана с участием представителей министерств и ведомств, институтов гражданского общества.
Депутаты начали свою работу с рассмотрением законопроекта, предусматривающий внесение дополнений в Гражданский кодекс Республики Узбекистан.
Согласно вносимым дополнениям, юридические лица, оказывающие услуги по предоставлению в аренду легковых автомобилей и мототранспортных средств, могут заключать с физическими лицами договора аренды легковых автомобилей и мототранспортных средств в простой письменной форме на срок до тридцати дней.
По мнению депутатов, принятие данного закона послужит повышению туристического потенциала нашей страны и развитию туриндустрии.
Результатом проводимых в последние годы коренных реформ являются также позитивные изменения в системе образования. Внесенный в повестку дня очередной законопроект имеет важное значение тем, что создает законодательные основы реформ в области образования. В частности, законодательно закрепляются новые направления в системе образования.
Данный проект закона предусматривает обязательность 11-летней системы в общем среднем и среднем специальном образовании, продолжение профессионального образования в добровольном порядке после 11-летнего базового образования, создание благоприятных условий для юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере негосударственных образовательных услуг, расширение сети образовательных учреждений, создаваемых на основе государственно-частного партнерства, совершенствование регламентирующих данную деятельность нормативно-правовых актов и упрощение порядка лицензирования деятельности в сфере негосударственных образовательных услуг.
По мнению депутатов, принятие закона послужит правовому обеспечению реформ в системе образования, дальнейшему совершенствованию сферы.
Затем депутаты постатейно обсудили во втором чтении проекта закона «О карантине растений» в новой редакции.
В процессе подготовки законопроекта ко второму чтению было уделено серьезное внимание внедрению идей, изложенных в указах и постановлениях Президента страны касательно совершенствования данной сферы.
Также ответственным комитетом на местах проведены “круглые столы” и встречи по данному законопроекту со специалистами сферы, предпринимателями, представителями дехканских и фермерских хозяйств, в ходе которых получено более 100 предложений.
Как отметили депутаты, принятие закона послужит совершенствованию механизма регулирования отношений в области карантина растений, расширению международного сотрудничества, внедрению в деятельность карантинной службы современных зарубежных технологий и методов работы. Кроме того, в сфере развития международных торговых связей позволит внедрить конкретные меры и нормы по обеспечению фитосанитарной безопасности, в деле налаживания торговли растений и растительной продукции предотвращению проникновения вредных заболеваний растений, насекомых и сорняков, которым должны следовать субъекты предпринимательства, занимающиеся импортом и экспортом продукции.
На заседании также во втором чтении рассмотрен проект закона «Об ограничении курения кальянов и электронных сигарет в общественных местах», внесенный на обсуждение нижней палаты по инициативе группы депутатов фракции Демократической партии Узбекистана “Миллий тикланиш”.
Подчеркивалось, что данный законопроект направлен на охрану здоровья граждан от вредного воздействия курения кальянов и электронных сигарет, связанных с этим социальных и иных негативных последствий, в частности, утверждение среди молодежи здорового образа жизни, а также создание организационных и правовых условий формирования и утверждения среди общественности страны, как и во всем мире, атмосферы борьбы с курением.
В ходе обсуждений представители фракций политических партий отметили, что принятие законопроекта предупредит широкое распространение курение кальяна и электронных сигарет в общественных местах, послужит предотвращению распространения заболеваний, возникающих в результате курения кальяна и электронных сигарет, а также инфекционных заболеваний с опасностью заражения вследствие группового курения.
Депутаты также приняли Закон “Об установлении Дня работников сферы геологии Республики Узбекистан”.
В ходе заседания также были рассмотрены и другие вопросы, входящие в полномочия Законодательной палаты парламента.