Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари агентлиги директори Европа Иттифоқи ва БМТТДнинг Ўзбекистондаги вакиллари билан учрашди
2018-06-20 | Жамият
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида вазирлик ҳузуридаги Давлат хизматлари агентлиги директори Х.Тўрахўжаевнинг Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги халқаро ҳамкорлик бўлими бошлиғи Овидиу Мик, ЕИ лойиҳалари менежери Алессандро Лиамини ҳамда Бирлашган Миллатлар ташкилоти Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги вакиллари билан учрашуви бўлиб ўтди.
Х.Тўрахўжаев меҳмонларга мамлакатимизда давлат хизматларини тақдим этиш соҳасида олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ҳақида маълумот берди. Хусусан, Ўзбекистонда барча жабҳаларда рўй бераётган замонавий ривожланиш тенденциялари, жумладан қонунчилик базасини мустаҳкамлаш, давлат хизматларини оптималлаштириш йўлидаги тизимли ва изчил чора-тадбирлар, шунингдек давлат хизматларини тақдим этиш жараёнининг жадал ривожлантиришини таъминлаш ва модернизация қилиш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирларга оид долзарб маълумотлар меҳмонларда катта қизиқиш уйғотди.
Учрашув чоғида Давлат хизматлари агентлиги ва Европа Иттифоқи ўртасидаги ҳамкорлик ва ўзаро алоқалар, қўшма лойиҳа фаолияти истиқболлари муҳокама этилди.
Овидиу Мик ҳудудлардаги давлат хизматлари марказларининг 5 та тажриба лойиҳаларини йўлга қўйиш орқали давлат хизматлари кўрсатиш тизимини янада такомиллаштириш бўйича ҳамкорликни ўрнатилишини, давлат хизматлари марказлари тармоғи орқали давлат хизматлари кўрсатишни ишлаб чиқиш, режалаштириш, жорий қилиш ва ушбу сиёсатни мониторинг қилиш мақсадида Давлат хизматлари агентлиги, Адлия вазирлиги ва уларга боғлиқ агентликларнинг институтционал салоҳиятини мустаҳкамлаш, шунингдек, европа стандартлари бўйича Давлат хизматлар агентлиги ходимларини ўқитиш масалаларини устувор масалалар сифатида қайд этди.
Учрашув мобайнида томонлар икки томонлама ҳамкорликка оид қатор долзарб масалалар, хусусан давлат хизматлари марказларини техник жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, хориж тажрибасини ўрганиш ва давлат хизматлари кўрсатиш соҳасидаги миллий кадрларнинг чет элда стажировка ўташларини ташкил қилиш масалалари бўйича ҳам муҳокама олиб борилди.
Томонлар ҳамкорликдаги ишларни янада мувофиқлаштириш мақсадида мулоқотни давом эттиришга келишиб олдилар.

Встреча Директора Агентства государственных услуг при Министерстве юстиции Республики Узбекистан с представителями Европейского Союза и ПРООН в Узбекистане
В Министерстве юстиции Республики Узбекистан состоялась встреча Директора Агентства государственных услуг при Министерстве юстиции Республики Узбекистан Х. Турахужаева с начальником отдела международного сотрудничества Европейского Союза в Узбекистане Овидиу Мик, менеджером проектов ЕС Алессандро Лиамини и представителями Проекта развития Организации Объединенных Наций в Узбекистане.
Х.Турахужаев проинформировал гостей о проводимых широкомасштабных реформах в стране в сфере предоставления государственных услуг. В частности, широкий интерес европейской стороны вызвала информация о современных тенденциях развития Узбекистана во всех сферах жизни, в т.ч. осуществляемые системные и последовательные меры по укреплению законодательной базы, оптимизации государственных услуг, а также актуальные данные о принимаемых мерах по обеспечению ускоренного развития и модернизации процесса предоставления государственных услуг.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы сотрудничества и взаимодействия Агентства государственных услуг и Европейского Союза, а также перспективы совместной проектной деятельности.
В качестве приоритетных вопросов Овидиу Мик отметил установление сотрудничества по дальнейшему совершенствованию системы оказания государственных услуг путем создания проектов 5 пилотных Центров государственных услуг в регионах, укрепление институционального потенциала Агентства государственных услуг, Министерства юстиции и связанных с ним агентств для разработки, планирования, внедрения и мониторинга политики предоставления государственных услуг через сеть Центров государственных услуг, а также вопросы обучения персонала Агентства государственных услуг по европейским стандартам.
В ходе встречи стороны обсудили ряд актуальных вопросов двустороннего взаимодействия, в частности техническая поддержка центров государственных услуг, а также изучение зарубежного опыта и стажировка национальных кадров за рубежом в сфере оказания государственных услуг.