ФҲДЁ органлари томонидан кўрсатилаётган ҳуқуқий хизматлар янада соддалаштирилади
Ҳар биримиз ҳаётимиз давомида энг муҳим воқелар –туғилиш,никоҳ тузиш, ўлим ва бошқа холатлар юзасидан ФҲДЁ органларига мурожаат этамиз. Шу орқали бизнинг ҳуқуқ ва бурчларимиз пайдо бўлишига сабаб бўлиб хизмат қилувчи ҳужжатга эга бўламиз.
Рақамларга назар ташлайдиган бўлсак, бугунги кунда мамлакатимизда 231 та ФҲДЁ бўлимлари бўлиб, уларда 227 нафар ходим фаолият кўрсатади. 2017 йил давомида улар томонидан 1 млн. 200 тадан ортиқ  фуқаролик ҳолати далолатнома ёзувлари  қайд этиилган.
Айнан ушбу тизим орқали кўрсатилаётган хизматлар сифатини янада ошириш мақсадида 2018 йилнинг 11 июнида Давлатимиз раҳбарининг  “Фуқаролик ҳолати далолатномаларини қайд этиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Қарорда асосий эътибор аҳолига ҳар томонлама сифатли давлат хизматларини кўрсатишнинг самарали механизмларини яратишга қаратилган.
Жумладан, ҳужжатда ФҲДЁ органлари томонидан оила институтини мустаҳкамлаш, ёшларни оилавий ҳаётга тайёрлаш ва оилавий ажримларнинг олдини олиш ишларида фаол иштирок этиш, аҳолига тезкор равишда архив маълумотномалари ва ахборотини олиш имкониятини берувчи фуқаролик ҳолати ягона электрон архивини шакллантириш назарда тутилган.
Муҳим янгиликлардан яна бири, бюрократия ва коррупцияни олдини олишга қаратилган идоралараро электрон ҳамкорликни кенгайтириш орқали “мобиль давлат хизматлари” услубларидан фойдаланиш белгиланган.
2018 йилнинг 1 июлидан бошлаб оила мустаҳкамлигининг гарови, уни ҳуқуқий жиҳатдан суғурталовчи никоҳ шартномасини, шунингдек ҳозирда ҳаётимизда кўп учраётган алимент тўлаш ҳақида келишувни нотариал тасдиқлаганлик учун давлат божи ундирилиши бекор қилинди.
Маълумки, ФҲДЁ органларида туғилишни қайд этишда давлат божи ундирилмайди, бироқ судлар томонидан туғилганлик фактини белгилаш билан боғлиқ ишларни кўришда тўловлар ундирилиши белгиланган эди.
Эндиликда судлар томонидан оталикни тан олиш (белгилаш), боланинг у ёки бу онадан туғилганлиги, шунингдек туғилган вақти фактларини аниқлаш тўғрисидаги аризаларни кўриш учун ҳеч қандай тўловлар ундирилмаслиги белгилаб қўйилди.
Бундан ташқари, туғилиш ва ўлим фактларини ўз вақтида қайд қилиш мақсадида 2019 йилнинг 1 январидан бошлаб ФҲДЁ органлари билан соғлиқни сақлаш муассасалари ўртасида туғилиш ва ўлим тўғрисида электрон маълумотлар алмашишни йўлга қўйилади. Ҳомиладорликнинг эрта босқичидан чақалоқ туғилгунига қадар ҳисобини олиб боришни автоматлаштирилган ахборот тизими ишлаб чиқилади.
Қарорга мувофиқ, 2019 йилнинг 1 январидан чақалоқларга унинг ҳаёти давомида тўпланадиган ўзи ҳақидаги барча маълумотларни қамраб олувчи шахсий идентификация рақами берилади.
Алоҳида таъкидлаш жоизки, жойларда туғилиш, никоҳни қайд қилиш ва бекор қилиш, ўлим холатлари бўйича ишларнинг айрим ҳолларда суст олиб борилаётганлиги сабабли қарор билан туманлар (шаҳарлар) ҳокимлари бошчилигида ҳудудий комиссиялар ташкил этилди. Улар инвентаризация ўтказиб, ҳар бир холат бўйича фуқароларга манзилли ҳуқуқий ёрдам кўрсатишади. Бу ишларни амалга оширишда комиссия  “Туғилганликни қайд этилиши – бола ҳуқуқларини рўёбга чиқарилишининг ва фуқаролик бўлмаслигини олдини олишнинг ҳуқуқий асосидир” деган ғоя асосида фаолият юритади.
2018 йилнинг 1 сентябридан бошлаб фуқаролик ҳолати далолатномаларини қайд этганлик учун тўловларни электрон мобил иловалар орқали тўлаш тизими жорий этилади.
Қабул қилинган қарор аҳолига ўз вақтида тезкор ва сифатли давлат хизматларини кўрсатишга хизмат қилади.

Юридические услуги, предоставляемые органами ЗАГСа, еще более упрощены
Как всем известно, в 11 июне сего года главой государства было подписано постановление, которая направлена на повышение роли и значимости органов ЗАГС в защите прав и законных интересов граждан, а также улучшения качества предоставляемых населению государственных услуг определены как основным направлением государственной политики для устранения имеющихся системных проблем и недостатков, препятствующих реализации эффективных механизмов по всестороннему и качественному оказанию государственных услуг населению.
В частности, документом предусмотрено активное участие органов ЗАГС в комплексных мерах, проводимых по укреплению института семьи, подготовке молодежи к семейной жизни и предупреждению семейных разводов, повышение качества и оперативности государственных услуг населению, также формирования единого электронного архива актов гражданского состояния с возможностью получения архивных справок и информации по принципу экстерриториальности.
Еще одним важным аспектом постановлении, считается использование гибких и удобных методов оказания государственных услуг посредством расширения межведомственного электронного взаимодействия, в том числе с выездом в отдаленные населенные пункты («мобильные государственные услуги»), направленных на искоренение бюрократизма и проявлений коррупции в данной сфере.
А также, разграничены функции и обязанности ответственных должностных лиц органов ЗАГС, директоров агентства государственных услуг, заместителей хокимов районов (городов) – председателей комитетов женщин районов и хокимов районов (городов).
Если раньше при рассмотрении судами дел по установлению фактов признания (установления) отцовства, происхождения ребенка от данной матери взималась государственная пошлина, теперь согласно постановлению, с 1 июля 2018 года отменяется взимание госпошлины за рассмотрение судами заявлений по установлению фактов признания (установления) отцовства, происхождения ребенка от данной матери.
Кроме того, Министерству здравоохранения совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами начиная с 1 января 2019 года поручено наладить с органами ЗАГС электронный обмен сведениями, а также создать автоматизированную информационную систему учета женщин фертильного возраста и ведения беременности с ранних стадий до рождения ребенка и обеспечить ее интеграцию с информационной системой «Единый электронный архив ЗАГС».
Вместе с тем, начиная с 1 января 2019 года при регистрации записи акта о рождении и смерти внедряется практика единого порядка выдачи унифицированной электронной справки о рождении и смерти с присвоением к ним уникального идентификационного кода.
Кроме того, во главе с хокимами районов (городов) образуется территориальные комиссии для выявления незарегистрированных случаев рождения, смерти и обеспечению их последующей адресной регистрации в органах ЗАГС путем проведения инвентаризации, где комиссия руководствуется такими идеями как «Регистрация рождения – правовая основа реализации прав детей и предотвращения безгражданства».
Одним из основных моментов, указанных в постановлении является внедрение ИКТ в деятельность органах ЗАГС. В частности, оцифровка всех записей актов гражданского состояния до 1 января 2022 года, а также реализация мер по полноценному внедрению механизма осуществления электронных платежей за оказанные государственные услуги.
Для искоренения бюрократизма и проявлений коррупции в данной сфере с 1 сентября 2018 года предусмотрено реализация меры по полноценному внедрению механизма осуществления электронных платежей (биллинг) при оплате государственной пошлины, гербовых сборов и иных платежей с использованием мобильных приложении.
В заключении нужно отметить, что данное постановление служит для улучшения оказания государственных услуг населению, а также повышения роли и значимости органов ЗАГС в защите прав и законных интересов граждан.