Марғилонда янги маънавият ўчоғи барпо этилди
Давлатимиз раҳбари ўтган йили Фарғона вилоятига ташрифи чоғида Марғилон шаҳрида ижодкорлар боғи ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берган эди. Шу асосда бу ерда қурилиш ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилди. Мавжуд истироҳат боғи ҳудуди кенгайтирилиб, манзарали дарахт кўчатлари ўтқазилди, гулзор ва майсазорлар ташкил этилди. Боғ марказида Ўзбекистон халқ шоири Эркин Воҳидовнинг ҳайкали ўрнатилди.
Президент Шавкат Мирзиёев мазкур Ижодкорлар боғини бориб кўрди. Эркин Воҳидов ҳайкали пойига гул қўйди.
Шоирнинг оила аъзолари, ёзувчи ва санъаткорлар билан суҳбатда адиб ижодини ўрганиш ва ёшларга ўргатиш, шеърлари асосида қўшиқлар яратиш зарурлиги таъкидланди.
Боғда Эркин Воҳидов мемориал музейи, ёш ижодкорлар мактаб-интернати, Ёзувчилар уюшмасининг вилоят бўлими биноси, 2 минг кишилик амфитеатр, Нуронийлар маскани ҳам жойлашган.
Давлатимиз раҳбари мемориал музейдаги экспонатларни кўздан кечирди. Бу маскан ҳақиқий маънавият ўчоғи бўлиши кераклигини, бу ерга ўқувчи ва ёш ижодкорларни кўпроқ олиб келиш зарурлигини таъкидлади.

В Маргилане появился новый очаг просветительства
Глава нашего государства в ходе прошлогодней поездки в Ферганскую область дал указания по организации в Маргилане парка литераторов. В соответствии с этим здесь проведена строительная и благоустроительная работа. Расширена площадь действующего парка культуры и отдыха, высажены декоративные деревья, организованы зеленые зоны и цветники. В центре парка установлен памятник народному поэту Узбекистана Эркину Вахидову.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил этот парк, возложил цветы к подножию памятника Эркину Вахидову.
В беседе с членами семьи поэта, писателями и артистами отмечалась необходимость изучения и доведения до молодежи творчества поэта, создания песен на его стихи.
В парке расположились также мемориальный музей Эркина Вахидова, школа-интернат молодых литераторов, здание областного отдела Союза писателей, амфитеатр на 2 тысячи мест и центр досуга престарелых.
Глава нашего государства осмотрел экспонаты в музее, отметил, что это место должно служить сильным очагом духовности, необходимо приводить сюда учащихся, молодых поэтов и писателей.