Марғилонда янги маънавият ўчоғи барпо этилди
Давлатимиз раҳбари ўтган йили Фарғона вилоятига ташрифи чоғида Марғилон шаҳрида ижодкорлар боғи ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берган эди. Шу асосда бу ерда қурилиш ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилди. Мавжуд истироҳат боғи ҳудуди кенгайтирилиб, манзарали дарахт кўчатлари ўтқазилди, гулзор ва майсазорлар ташкил этилди. Боғ марказида Ўзбекистон халқ шоири Эркин Воҳидовнинг ҳайкали ўрнатилди.
Президент Шавкат Мирзиёев мазкур Ижодкорлар боғини бориб кўрди. Эркин Воҳидов ҳайкали пойига гул қўйди.
Шоирнинг оила аъзолари, ёзувчи ва санъаткорлар билан суҳбатда адиб ижодини ўрганиш ва ёшларга ўргатиш, шеърлари асосида қўшиқлар яратиш зарурлиги таъкидланди.
Боғда Эркин Воҳидов мемориал музейи, ёш ижодкорлар мактаб-интернати, Ёзувчилар уюшмасининг вилоят бўлими биноси, 2 минг кишилик амфитеатр, Нуронийлар маскани ҳам жойлашган.
Давлатимиз раҳбари мемориал музейдаги экспонатларни кўздан кечирди. Бу маскан ҳақиқий маънавият ўчоғи бўлиши кераклигини, бу ерга ўқувчи ва ёш ижодкорларни кўпроқ олиб келиш зарурлигини таъкидлади.

A new enlightenment center in Margilan
The Head of the state during his last year’s trip to Fergana region gave instructions on organization of Writers’ Park in Margilan. In accordance with this, construction and landscaping activities have been carried out here. The area of the existing Park of Culture and Recreation has been expanded, decorative trees have been planted, green areas and flower beds have been organized. A monument to People’s Poet of Uzbekistan Erkin Vakhidov has been erected in the center of the Park.
President Shavkat Mirziyoyev visited the Park and laid flowers at the monument to Erkin Vakhidov.
At the meeting with family members of the poet, writers and artists, the need for studying and bringing poet’s creativity to youth, creating songs on his poems was noted.
The Park also includes Erkin Vakhidov Memorial Museum, a boarding school for young writers, building of the regional department of Writers’ Union, an amphitheater for 2 thousand seats and a leisure center for elderly.
The Head of the state inspected exhibits in the museum, noted that this place should serve as a strong center of spirituality, it is necessary to bring here students, young poets and writers.