Адлия вазирлиги АҚШнинг USAID халқаро ривожлантириш агентлиги билан 3 йилга мўлжалланган 12 млн долларлик келишув имзолади
2018-06-11 | Жамият
Жорий йилнинг 8 июнь куни Ўзбекистонда қонун устуворлигини мустаҳкамлашга кўмаклашиш борасида  Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳамда АҚШнинг USAID халқаро ривожлантириш агентлиги ўртасида ҳамкорлик Меморандумини имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Ушбу Меморандумнинг имзоланиши ҳамкорликни мустаҳкамлаш йўлида давлатимиз раҳбарининг АҚШга расмий ташрифи доирасида Адлия вазири Вашингтон шаҳрида эришилган келишувларнинг мантиқий давомиҳисобланади.
Бўлиб ўтган тадбир суд-ҳуқуқ соҳасида давлатларимиз ўртасида ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш борасида янги имкониятларни очиб бериш учун мустаҳкам замин яратишга имкон беради.
Меморандум янги ўзаро манфаатли дастур ва лойиҳаларни ишлаб чиқишга туртки бўлиб, суд-ҳуқуқ соҳасидаги ислоҳотларни амалга оширишда Ўзбекистон Республикасини қўллаб-қувватлашга асос бўлиб хизмат қилади.
Ушбу ҳужжатнинг мақсади 2017 — 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясининг иккинчи “Қонун устуворлигини таъминлаш ва суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилиш” йўналишини амалга оширишда Ўзбекистон Республикасини қўллаб-қувватлашдир. Хусусан, ушбуМеморандум доирасида 3 йил давомида 12 млн АҚШ долларигача бўлган маблағлар  янги қонун ва бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини ишлаб чиқиш, юридик кадрларни касбий маҳоратинини ошириш, шунингдек, Ўзбекистонда фуқаролик жамияти ва нодавлат нотижорат ташкилотларининг ривожланишига қулай ҳуқуқий замин яратишга қаратилган лойиҳаларни молиялаштириш мўлжалланган.
Маълумот ўрнида айтиш жоизки, бугунги кунда Адлия вазирлиги томонидан шу каби халқаро ташкилотларнинг грант маблағларини жалб этган ҳолда адлия органлари ва муассасалари фаолиятини такомиллаштиришга йўналтирилган бир қатор лойиҳаларни амалга оширишда кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда.
Хусусан, Европа Иттифоқи, БМТнинг ривожлантириш дастури, Германия халқаро ҳамкорлик жамияти лойиҳаси (GIZ), Германия халқаро-ҳуқуқий ҳамкорлик жамғармаси (IRZ), Ўзбекистонда ҳуқуқ соҳасида ислоҳотлар бўйича Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA), Туркия ҳамкорлик ва ривожлантириш агентлиги, шунингдек, Буюк Британиянинг Ўзбекистондаги элчихонаси каби бир қатор халқаро ташкилотлар билан келишувларга эришилди.
Келишувлар доирасида давлат хизматларини кўрсатиш тизимини такомиллаштириш, юридик кадрларни ўқитиш ва малакасини ошириш, ҳуқуқий хизмат кўрсатишни, хусусан, адвокатурани ривожлантириш, нотариат ва ФҲДЁ органлари тизимини ислоҳ қилиш, шунингдек, норма ижодкорлиги жараёнига хорижий экспертларни жалб этишга йўналтирилган лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Ушбу ҳамкорлик орқали ўтган йили 60 ортиқ хорижий хизмат сафарлари ташкил этилди, уларда адлия тизимининг 100 дан ортиқ ходимлари ҳуқуқ соҳасининг турли йўналишлари бўйича стажировка ўтаб келишди, чет эллик экспертлар иштирокидаги 50 дан ортиқ халқаро конференция ва илмий-амалий анжуманлар ташкил этилди.
Бундан ташқари, жами 100 млн. АҚШ долларига яқин бўлган лойиҳалар амалга оширилиши бошланди. Хусусан, БМТнинг ривожлантириш дастури ва ТИКА томонидан давлат хизматлари кўрсатилиши тизимини такомиллашитириш учун пул маблағлари ажратилди, шунингдек, БМТнинг ривожлантириш дастури томонидан коррупцияга қарши курашиш бўйича комплекс тадбирлар лойиҳаси молиялаштирилмоқда. Буюк Британиянинг элчихонаси билан ҳамкорликда Ягона ахборот порталини ишга туширишга қаратилган лойиҳа амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, Адлия вазирлиги томонидан хорижий мамлакатларнинг давлат органлари билан ҳуқуқ соҳасида тажриба, ҳуқуқуий ахборт ва тегишли адабиётлар билан алмашишни назарда тутувчи ҳамкорлик келишувларини имзолаш йўли билан ҳамкорликни ривожлантириш бўйича ишлар олиб борилмоқда. Бугунги кунда шу каби келишувлар Россия, Жанубий Корея, Япония, Германия, Хитой, Саудия Арабистони билан имзоланган бўлиб, Франция, Испания, Буюк Британия, Италия, БАА, Ҳиндистон, АҚШ, Канада, Исроил, Вьетнам, Эрон, Қувайт, Покистон ва бошқа давлатлар билан музокаралар олиб борилмоқда.
АҚШнинг USAID халқаро ривожлантириш агентлиги билан имзоланган Меморандум ҳам қонун устуворлиги борасида Ўзбекистон – АҚШ ҳамкорлигининг янги босқичи бўлиб хизмат қилади.

Министерство юстиции подписало соглашение с Агентством США по международному развитию в размере 12 млн. долларов США сроком на 3 года
8 июня т.г. состоялась церемония подписания Меморандума о взаимопонимании между Министерством юстиции Республики Узбекистан и Агентством США по международному развитию ЮСАИД в области поддержки укрепления верховенства закона в Узбекистане.
Укрепления сотрудничества путем подписания Меморандума является логическим продолжением договоренностей достигнутых министром юстиции в г. Вашингтоне в рамках официального визита главы государства в США.
Сегодняшнее мероприятие позволит создать прочную основу для открытия новых возможностей по расширению узбекско-американского сотрудничества в судебно-правовой сфере.
Меморандум даст импульс разработке новых взаимовыгодных программ и проектов, а также будет служить основанием для поддержки Республики Узбекистан реализации и имплементации реформ в судебно-правовой сфере.
Целью данного документа является поддержка Республики Узбекистан в исполнении второго направления «Обеспечение верховенства закона и дальнейшее реформирование судебно-правовой системы» Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах. В частности в рамках данного документа в течении 3 лет планируется выделение до 12 млн. долларов США на реализацию совместных проектов финансируемых USAID в рамках программ по обеспечению верховенства закона в Узбекистане посредством разработки проектов новых законов и других нормативно-правовых актов, профессионального развития юридических кадров, а также создания благоприятной правовой среды для развития организаций гражданского общества (ОГО) и негосударственных некоммерческих организаций (ННО) в Узбекистане.
Следует отметить, что в настоящее время Министерством юстиции ведется масштабная работа по осуществлению ряда проектов, направленных на совершенствование деятельности органов и учреждений юстиции c активным привлечением грантовых средств подобных международных организаций.
В частности достигнуты договоренности с рядом международных организаций, такими как Евросоюз, ПРООН, Проект Германского общества по техническому сотрудничеству (ГИЦ), Германским фондом международного правового сотрудничества (IRZ), Японским агентством международного сотрудничества в правовой реформе в Узбекистане (JICA), Турецким агентством сотрудничества и развития, а также с Посольством Великобритании в Узбекистане.
В рамках договоренностей реализуются проекты, направленные на совершенствование и модернизацию системы оказания государственных услуг, обучение и повышение квалификации юридических кадров, предоставление юридических услуг в частности, развитие адвокатуры, реформирование системы нотариата и органов ЗАГС, а также привлечение зарубежных экспертов в нормотворческий процесс.
Посредством данных взаимодействий за прошлый год организовано более чем 60 зарубежных поездок, в рамках которых более чем 100 сотрудников юстиции прошли стажировки по различным направлениям права, проведено более чем 50 международных конференции и научно-практических семинаров с участием зарубежных экспертов.
Кроме того, начата реализация проектов на общую сумму около 10 млн. долларов США. В частности ПРООН и ТИКА выделены ресурсы на совершенствование системы оказания государственных услуг, ПРООН также финансируется проект комплекса мероприятий по противодействию коррупции. Совместно с Посольством Великобритании, реализуется проект, предусматривающий запуск Единого Информационного портала направленного на обеспечение информированности населения об их правах, доступных для них услугах и возможностях во всех сферах жизни.
Вместе с тем, ведется работа по развитию сотрудничества Министерства юстиций с государственными органами зарубежных стран в правовой сфере путем подписания Соглашений о сотрудничестве, которые предусматривают взаимодействие стран в обмене опытом, делегациями, правовой информацией и литературой в сфере юстиции. В настоящее время подобные соглашения имеются с рядами стран, такими как Россия, Южная Корея, Япония, Германия, Китай, Саудовская Аравия, а также ведутся переговоры со странами как Франция, Испания, Великобритания, Италия, ОАЭ, Индия, США, Канада, Израиль, Вьетнам, Иран, Кувейт, Пакистан и другие.
Подписанный Меморандум с Агентством США по международному развитию (USAID), также станет новым этапом в узбекско-американском сотрудничестве в области верховенства закона.