Мамлакатимизда қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш ва нархларни барқарорлаштириш бўйича видеоселектор мажлиси бўлиб ўтди
2018-06-08 | Жамият
2018 йил 7 июнь куни Бош прокуратурада Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёев раислигида 2018 йил 5 июнь куни ўтказилган видеоселектор мажлиси Баёни ижроси юзасидан мамлакатимизда қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш ва нархларни барқарорлаштириш бўйича видеоселектор мажлиси бўлиб ўтди.
Мажлисда Бош прокурор, Вазирлар Маҳкамаси масъул ходимлари, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари, Бош прокуратура ходимлари, Иқтисодий жиноятчиликка қарши курашиш Департаменти бошлиғи, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси ўринбосари, Тошкент шаҳар, вилоят ҳокимларининг ўринбосарлари, вилоят прокурорлари ва Департаментнинг вилоят бошқармалари бошлиқлари, тегишли идоралар раҳбарлари ва масъул ходимлари иштирок этди.
Мажлис иштирокчилари томонидан жорий йилнинг 5 июнь куни бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида қурилиш материаллари нархининг асосcиз равишда ошиб бораётганлиги, қурилиш материалларига бўлган ҳақиқий эҳтиёжнинг аниқ эмаслиги таъкидлангани маълумот учун қабул қилинди.
Мажлисда замонавий Tashkent ва Samarqand city, Нурафшон шаҳри, Тошкент халқаро аэропорти, Тошкент халқа йўли, Юнусобод метро линияси, Тошкент ва бошқа шаҳарлардаги ўнлаб кўприклар, намунавий уй-жойлар, хусусан хизмат уйлари, кам таъминланган оилалар учун уй-жойлар қурилишини ҳисобга олган ҳолда қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш ва нархларни барқарорлаштириш масаласининг долзарблиги ва стратегик муҳимлиги қайд этиб ўтилди.
Ушбу ва бошқа қурилиш объектларининг барпо этилиши катта ҳажмдаги қурилиш материаллари ишлаб чиқарилиши ва ички бозорда бўлишини тақозо этади. Бироқ, охирги вақтда қурилиш материалларига бўлган талабнинг кескин кўпайиши, маҳаллий ишлаб чиқарувчилар томонидан ишлаб чиқариш қувватларидан тўлиқ фойдаланилмаётгани, қурилиш материаллари ишлаб чиқарилишида зарур бўлган газ ва электр энергияси тарифлари ошгани ҳамда бир қатор бошқа сабаблар қурилиш бозорида нархлар ўсишига олиб келди.
Мисол учун, республика бўйича жорий йилнинг май ойида қурилиш материалларининг нархлари 2017 йил декабрь ойига нисбатан умумий ҳисобда 15,6 фоизга, ўтган йилнинг шу даврига нисбатан эса 26,3 фоизга ошган.
Бугунги кунда республикада фаолият юритаётган қурилиш материаллари ишлаб чиқарувчи 7 316 та тадбиркорлик субъектларининг 5 145 таси, яъни 70 фоизи мавжуд ишлаб чиқариш қувватларидан тўлиқ фойдаланмаяпти.
Мажлисда қурилиш материаллари ички бозорида юзага келган салбий вазият сабаби бўлган айрим камчиликларга йўл қўйилганлиги танқид қилиниб, тегишли давлат органлари, идоралари ва ташкилотлари раҳбарларининг тушунтиришлари эшитилди.
Мажлис якуни бўйича иштирокчилар томонидан мамлакатимизда қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш ва қурилиш материалларининг энг муҳим турларига (цемент, пишиқ ғишт, ойна, тахта-ёғоч, металлопрокат ва бошқалар) бўлган нархларни барқарорлаштиришга, қурилиш материалларининг нархлари ўсишига олиб келган сабаб ва шарт-шароитларини бартараф этишга қаратилган аниқ чоралар белгиланди.

Состоялось видеоселекторное совещание по увеличению объема производства и стабилизации цен строительных материалов в республике
7 июня 2018 года в Генеральной прокуратуре состоялось видеоселекторное совещание по увеличению объема производства и стабилизации цен строительных материалов в республике, посвященное исполнению Протокола видеоселекторного совещания Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева от 5 июня 2018 года.
На совещании приняли участие Генеральный прокурор, ответственные сотрудники Кабинета Министров, руководители соответствующих министерств и ведомств, сотрудники Генеральной прокуратуры, руководитель Департамента по борьбе с экономическими преступлениями, заместитель председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, заместители хокимов г. Ташкента, областей, прокуроры областей и начальники областных управлений Департамента, руководители и ответственные сотрудники соответствующих ведомств.
Участниками заседания принято к сведению, что на видеоселекторном совещании от 5 июня текущего года был констатирован факт необоснованного роста цен на строительные материалы и было указано на отсутствие расчетов реального спроса на них.
В ходе заседания отмечена актуальность и стратегическая важность решения вопроса по увеличению в республике объема производства строительных материалов и стабилизации цен на них с учетом строительства таких масштабных объектов, как Tashkent и Samarkand city, город Нурафшон, Ташкентский международный аэропорт, Ташкентская кольцевая дорога, Юнусабадская линия метро, десятки мостов в городе Ташкенте и других городах, типовые жилые дома, в частности, служебное жилье, многоквартирные дома для малообеспеченных семей.
Реализация данных и других объектов строительства требует производства и наличия на внутреннем рынке значительного объема строительных материалов. Однако, в последнее время резкое увеличение спроса на строительные материалы, неполное использование производительных мощностей отечественными производителями, рост тарифов на газ и электроэнергию, необходимые для производства строительных материалов, а также ряд других причин привели к росту цен на строительном рынке.
Так, в мае текущего года по сравнению с декабрем 2017 года рост цен на строительные материалы составил в среднем 15,6 процентов, а по сравнению с аналогичным периодом 2017 года – 26,3 процента.
На сегодняшний день среди 7 316 отечественных производителей строительных материалов 5 145 или 70 процентов от общего числа не используют в полном объеме свои производственные мощности.
На заседании подвергнуты критике некоторые имевшие место упущения, ставшие причиной не совсем благоприятной ситуации, сложившейся на внутреннем рынке строительных материалов, заслушаны разъяснения руководителей соответствующих государственных органов, ведомств и организаций.
По итогам заседания участниками определены конкретные меры, направленные на обеспечение увеличения объема строительных материалов, предотвращение роста цен на приоритетные виды строительных материалов (цемент, кирпич, стекло, лесоматериалы, металлопрокат и др.), своевременное выявление и устранение причин и условий, способствующих росту цен на строительные материалы.