Хусусий тиббиёт ривожига нима тўсиқ бўлмоқда?
Соғлиқни сақлаш вазирлигида Республика Бош прокуратураси билан ҳамкорликда 2017-2018 йилларга мўлжалланган коррупцияга қарши курашиш бўйича Давлат дастурининг ижросини таъминлаш юзасидан “Коррупцияга қарши курашиш соҳасида лицензияловчи орган мансабдор шахслари ва ходимларининг масъулиятини янада ошириш” мавзусида семинар ташкил этилди. Унда Қорақалпоғистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Тошкент шаҳар ва вилоят соғлиқни сақлаш бошқармаларининг тиббий фаолиятни лицензиялаш бўйича мутахассислари, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси масъул ходимлари иштирок этди.
Шунингдек, семинарда тадбиркорлик фаолиятини тартибга солиш ва давлат хизматлари кўрсатиш борасида қабул қилинган ҳуқуқий ҳужжатлар, янгича тартиб-тамойиллар, тиббий хизматни лицензиялаш жараёнида қонунийлик, шаффофлик, адолат принципларига риоя этиш, бу тизимда коррупциянинг олдини олишда мутасаддилар зиммасидаги вазифалар хусусида сўз юритилди. Халқаро валюта жамғармасининг маълумотига кўра, дунёда коррупция ва порахўрлик натижасида йилига 1,5-2 триллион доллар маблағ ўзлаштирилиб, жаҳон иқтисодиётига жуда катта зарар етказилмоқда. Бу муаммо мамлакатимизни ҳам четлаб ўтмаяпти. Жумладан, тиббиёт тизимида ҳам бундай ҳолатлар учраб турибди. Жорий йилнинг ўтган 4 ойи мобайнида соҳанинг турли йўналишларида ана шундай ноқонуний ҳатти-ҳаракатларга йўл қўйган 28 нафар мансабдор шахс жиноий жавобгарликка тортилган.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги тиббиётнинг барча бўғинида бундай муаммоларнинг олдини олиш бўйича тегишли чора-тадбирларни амалга оширмоқда. Жумладан, тиббий хизматни лицензиялаш жараёнида очиқлик, ошкоралик, қонунийликни таъминлашга устувор аҳамият қаратилаётир. Шу мақсадда соҳага ахборот-коммуникация технологияларига асосланган замонавий усуллари татбиқ этилган.
Президентимизнинг 2017 йил 1 апрелдаги “Соғлиқни сақлаш соҳасида хусусий секторни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори бу борадаги ишларда муҳим ҳуқуқий асос бўлмоқда. Ушбу қарорга мувофиқ, хусусий тиббиёт муассасалари шуғулланиши мумкин бўлган тиббий ихтисосликлар 50 тадан 126 тага кўпайди. Хусусий клиникаларга давлат томонидан қатор молиявий имтиёзлар берилмоқда. Бундан ташқари, лицензия олиш учун берилган аризани кўриб чиқиш муддати 30 кундан 20 кунга қисқартирилди, лицензия олиш учун тўланадиган давлат божи энг кам иш ҳақининг 10 бараваридан 5 бараваригача камайтирилди.
— Бундай имтиёз ва имкониятлар туфайли қисқа муддатда, яъни, сўнгги бир йил ичида 202 та хусусий тиббиёт муассаса ўз фаолиятини кенгайтирди, 300 та янги ташкил этилиб, хусусий тиббиёт муассасаларнинг умумий сони 4200 тадан ошди,- дейди республика Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шадманов.- Ана шундай ютуқлар билан бирга ҳали олдимизда ечимини кутиб турган муаммолар ҳам талайгина. Бу вазифаларни бажаришда қатъий тартиб-интизом ва шахсий жавобгарлик — ҳар бир тиббиёт ходими фаолиятининг кундалик қоидасига айланиши керак. Буни тиббий хизматни лицензиялаш билан шуғулланувчи органларнинг раҳбар-мутахассислари ҳам яхши англаши лозим. Шундагина соҳада адолат қарор топади. Адолат, ҳалоллик бор жойда ишда унум, барака бўлади.
Семинарда соғлиқни сақлаш тизимида бу йўналишда ўзига хос натижалар билан бирга, хусусий тармоқни ривожлантиришга тўсиқ бўлаётган бир қатор муаммолар борлиги ҳам қайд этилди. Масалан, бу йўналишда фаолият юритиш истагида бўлган тадбиркорларга ер ажратиш ёки давлат мулкини хусусийлаштириш, уларга тижорат банклари орқали кредитлар ажратиш билан боғлиқ жараёнлар мураккаблигича қолмоқда. Шунингдек, хусусий тиббиёт соҳасига чет эл инвестицияси ва малакали мутахассисларини жалб этиш ишлари ҳам талаб даражасида эмас.
Тадбирда бу борадаги муаммоларни бартараф этиш, тиббий хизматни лицензиялашда қонунийликни таъминлаш, коррупцияга қарши курашиш соҳасида лицензияловчи орган мансабдор шахслари ва ходимларининг масъулиятини янада ошириш, хусусий тиббиётни ривожлантириш, соҳага илм-фан ва инновацион технологияларни кенг татбиқ этиш, халқимизга тиббий хизмат кўрсатиш сифатини ошириш билан боғлиқ устувор вазифалар ҳам белгилаб олинди.

Что препятствует развитию частной медицины?
В Министерстве здравоохранения в сотрудничестве с Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан организован семинар на тему “Повышение ответственности должностных лиц и работников лицензирующих органов в области борьбы с коррупцией”, посвященный обеспечению исполнения Государственной программы по противодействию коррупции на 2017 — 2018 годы. Его участниками стали представители специалисты лицензирования медицинской деятельности управлений здравоохранения Министерства здравоохранения Республики Каракалпакстан, города Ташкента и областей, а также сотрудники Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан.
На семинаре говорилось о правовых документах, принятых в области упорядочения предпринимательской деятельности и оказания государственных услуг, новых порядках в области частной медицины, принципах законности, прозрачности и справедливости в процессе лицензирования медицинской службы, возложенных на ответственных лиц задачах в противодействии коррупции в системе частной медицины.
По данным Международного валютного фонда, в мире в результате коррупции и взяточничества ежегодно осваивается средство на сумму 1,5-2 триллиона долларов, что приносит огромный ущерб мировой экономике. Эта проблема не оставляет в стороне и нашу страну. В частности, такие случаи встречаются и в системе медицины. За прошедшие 4 месяца нынешнего года к уголовной ответственности привлечены 28 должностных лиц, совершившие подобные незаконные действия в разных направлениях сферы.
Министерство здравоохранения во всех звеньях медицины осуществляет соответствующие меры по предотвращению подобных проблем. В частности, большое внимание уделяется обеспечению открытости и законности в процессе лицензирования медицинской службы. С этой целью в сферу внедрены основанные на информационно-коммуникационные технологии современные методы.
В этом направлении важной правовой основой выступает постановление Президента страны «О мерах по дальнейшему развитию частного сектора здравоохранения» от 1 апреля 2017 года. Согласно данному постановлению, разрешенные для частного сектора виды медицинской деятельности от 50 увеличились до 126. Со стороны государства частным клиникам предоставлен ряд финансовых льгот. Кроме этого, сокращен срок принятия решения о выдаче лицензии с 30 дней до 20 дней, уменьшен размер государственной пошлины за выдачу лицензии с десятикратного до пятикратного размера минимальной заработной платы.
— Благодаря таким льготам и возможностям за короткий период, то есть за год расширили свою деятельность 202 частные медицинские учреждения, организованы 300 новых, общее количество частных медицинских учреждений сегодня превышает 4200, — говорит министр здравоохранения Алишер Шадманов. — Вместе с подобными достижениями перед нами еще есть немало проблем, которые ожидают своего решения. Четкая дисциплина и личная ответственность в выполнении этих задач — вот что должно стать ежедневным правилом деятельности каждого медицинского работника. Это обязаны хорошо осознать и руководители-специалисты органов, занимающихся лицензированием медицинской службы. Только так в сфере утвердится справедливость. А там, где есть справедливость и честность, будет и развитие, продуктивность.
На семинаре было отмечено, что в системе здравоохранения в этом направлении вместе с достижениями есть и ряд проблем, препятствующих развитию частного сектора. К примеру, до сих пор остаются сложными процессы, связанные с приватизацией государственной собственности или выделением земельных участков, кредитов коммерческих банков предпринимателям, желающим начать свое дело в этом направлении. А также не на должном уровне находятся работы по привлечению в сферу частной медицины иностранных инвестиций и квалифицированных специалистов.
На мероприятии определены передовые задачи, связанные с устранением проблем в обсуждаемом направлении, обеспечением законности в лицензировании медицинской службы, повышением ответственности должностных лиц и работников лицензирующих органов в противодействии коррупции, развитием частной медицины, повышением качества оказываемой населению медициной службы.