Оммавий ахборот воситалари билан ҳамкорликнинг янги босқичи
Тадбирда Бош прокурор ўринбосари Э.Т.Юлдашев, Бош прокуратура Академияси бошлиғи Е.В.Коленко, Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент, Мажбурий ижро бюроси ҳамда Бош прокуратуранинг таркибий тармоқлари бошлиқлари ҳам иштирок этдилар.
Давлат раҳбари ташаббуси билан прокуратура органлари тизими сўнгги йилларда жадал такомиллашиб бормоқда, янги мазмун билан бойитилмоқда. Ушбу янгиланишлар қаторига Бош прокуратура таркибида Мажбурий ижро бюроси, Ахборот-таҳлил мультимедиа маркази, Агросаноат мажмуи ва озиқ-овқат хавфсизлиги таъминланиши устидан назорат қилиш инспекцияси ҳамда Бош прокуратура Академияси ташкил этилганлигини киритиш мумкин.
Айнан шу муносабат билан, прокуратура органлари тизимига юклатилаётган янги вазифаларнинг мазмун ва моҳиятини кенг жамоатчиликка етказиш мақсадида мазкур брифинг ўтказилди.
Брифингда халқ билан мулоқот ва уни турли шаклларда олиб бориш, вояга етмаганлар ва ёшларнинг ҳуқуқлари ва манфаатлари муҳофазаси, секторларга ажратилган ҳудудлардаги ижтимоий ва иқтисодий шароитни яхшилаш, шунингдек ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликка қарши курашиш прокуратура органларининг устувор вазифаларидан бири эканлиги таъкидланиб, прокуратура органлари томонидан ушбу соҳаларда амалга оширилган ишларнинг статистикаси иштирокчиларга тақдим этилди.
Тадбирда Бош прокуратуранинг таркибий тармоқлари раҳбарлари ОАВ вакилларининг қизиқтирган саволларига атрофлича жавоб бердилар. Хусусан, коррупцияга қарши курашиш, шу жумладан, тергов қилинаётган айрим жиноят ишлари юзасидан терговнинг ҳозирги ҳолати, судлар томонидан оқлов ҳукмлари чиқарилишида прокуратуранинг ўрни, фуқароларнинг ижтимоий-иқтисодий ҳуқуқлари ҳимояси, дори-дармон нархланиши муаммоси каби масалалар муҳокама қилинди.
Шу билан бирга, фаолиятнинг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш мақсадида Бош прокуратуранинг янги талқиндаги расмий веб-сайти намойиш этилди. Мазкур сайтнинг ўзига хос жиҳатлари интерфейснинг қулайлиги, барча зарурий функцияларни қамраб олинганлиги бўлиб, унда прокуратура органларининг ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликка қарши курашиш борасидаги фаолиятини кундалик ёритиб боришга бағишланган «Тезкор хабарлар» рукни яратилди. Шунингдек, веб-сайтда интерактив хизматлар назарда тутилган бўлиб, озодликдан маҳрум қилиш жазоси муддати, етказилган зарар миқдори, алимент тўловларини ҳисоблаб берувчи янги воситалар жорий қилинди.
Брифинг якунида томонлар ўзаро фикр алмашиб, самарали ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилдилар. Тадбир конструктив шаклда, ОАВ вакиллари билан ўзаро манфаатли мулоқот ва самарали хамкорлик асосида бўлиб ўтди.

Новый этап сотрудничества со средствами массовой информации
5 июня 2018 года в Генеральной прокуратуре для представителей средств массовой информации, теле и радиоканалов, а также Интернет новостных изданий организован брифинг на тему: «Реализация мер, по обеспечению социальной справедливости и верховенства закона в стране».
В мероприятии также приняли участие заместитель Генерального прокурора Э.Т.Юлдашев, начальник Академии Генеральной прокуратуры Е.В.Коленко, начальники структурных подразделений Генеральной прокуратуры, а также Департамента и Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре.
В последние годы по инициативе главы государства система органов прокуратуры активно совершенствуется, обогащается новым смыслом. В число этих нововведений можно включить организацию в системе Генеральной прокуратуры Бюро принудительного исполнения, Информационно-аналитического мультимедийного центра, Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом и обеспечением продовольственной безопасности, а также Академию Генеральной прокуратуры. В этой связи, в целях доведения до широкой общественности сути и значения новых задач, возложенных на систему органов прокуратуры, организован данный брифинг.
В ходе брифинга отмечено, что одной из приоритетных задач органов прокуратуры является диалог с народом и разные формы его ведения, защита прав и интересов несовершеннолетних и молодежи, улучшение социального и экономического условий в регионах, разделенных на сектора, а также профилактика правонарушений и борьба с преступностью. Участникам представлена статистика по проделанной органами прокуратуры работе в данных направлениях.
На мероприятии руководителями структурных подразделений Генеральной прокуратуры даны развернутые ответы на интересующие вопросы представителей СМИ. В частности, обсуждены вопросы борьбы с коррупцией, в том числе, нынешнего состояния следствия по отдельным уголовным делам, роли прокуратуры в вынесении судами оправдательных приговоров, защиты социально-экономических прав граждан, проблем ценообразования на лекарственные средства.
Вместе с тем, в целях обеспечения открытости и прозрачности деятельности представлена новая версия официального веб-сайта Генеральной прокуратуры. Особенностями данного сайта являются удобство интерфейса, широкий охват всех необходимых функций, создана колонка «Оперативные сведения», посвященная ежедневному освещению деятельности органов прокуратуры по профилактике правонарушений и борьбе с преступностью, раздел интерактивных услуг дополнен новыми инструментами по вычислению срока наказания лишения свободы, суммы причиненного ущерба, выплат по алиментам.