«Хотира – ҳурмат ва эҳтиром рамзи»
Ўзбекистон Республикасида нишонланадиган «9 май - Хотира ва қадрлаш куни» байрами тадбирлари доирасида Тошкент шаҳар Архив иши ҳудудий бошқармаси раҳбарияти ва Ўзбекистон Миллий кутубхонаси мутахассислари “Шахидлар хотираси” мажмуасига ташриф буюрдилар. Ушбу куни Ўзбекистон Миллий кутубхонасида муаллифларнинг (А.Калонтаров, Д.Калонтаров) Исроилда чоп этилган «Подвиг и Память» документально-биографической картотеки бухарских евреев – участников Второй мировой войны” номли кўп жилдликнинг 3 жилди китоби тақдимоти ўтказилди. Тадбирда тарихчи, архивчи, адабиётшунос, тилшунос олимлар, журналистлар, Тошкент шаҳридаги олий таълим муассасалари талабалари, Ўзбекистонда истиқомат қилувчи Бухоро яҳудийлари фахрийлари ва синагоглари, ОАВ ва кутубхона фойдаланувчилари иштирок этдилар.
Тадбирда Тошкент шаҳар Архив иши ҳудудий бошқармаси бошлиғи А.Маҳкамов мазкур китобларда архив ҳужжатларининг ўрни ва кенг фойдаланилиши, тадқиқотчилар томонидан Ўзбекистондаги архив муассасалари, музейлар ва кутубхоналарда олиб борилаётган ишларнинг давом эттирилаётганлиги тўғрисида маълумот берди. Шунингдек, у тадбир иштирокчиларини «9 май - Хотира ва қадрлаш куни» байрами, Исроил давлатининг ташкил этилганлигини 70 йиллиги, кўп жилдлик китобнинг 3 жилди нашр этилганлиги билан қутлади ва кутубхонада ташкил этилаётган китоб тақдимотларининг ёшлар ўртасида китобхонликни тарғиб этишдаги аҳамиятига эътибор қаратди.
Китобларда Иккинчи жаҳон урушида қатнашган Бухоро яҳудийларига доир маълумотлар жуда кенг ёритилган. Китоблар алифбо тарзида уруш қатнашчиларининг фамилияси тартиби билан тузилган бўлиб, уларда жангчиларнинг қачон ва қаерда урушга чақириб олинганлиги, мардлик ва қаҳрамонликлари, дафн этилган жойлар ва бошқа қизиқарли маълумотлар кўрсатиб ўтилган. Тадбир иштирокчилари ўзларини қизиқтирган барча саволларга жавоб олдилар ва ташкилотчиларга ўз миннатдорликларини изҳор этдилар. Тадбирдан сўнг вакилларнинг Тошкент шаҳридаги «Шаҳидлар хотираси» ёдгорлик мажмуасига ташрифи давом эттирилди.

«Память – символ уважения и почестей»
В рамках мероприятий празднования в Республике Узбекистан 9 мая – День памяти и почестей руководители и специалисты Территориального управления по архивному делу города Ташкента посетили Национальную библиотеку Узбекистана и музей «Памяти жертв репрессий». В этот день в Национальной библиотеке Узбекистана состоялась презентация книги коллективных авторов (А.Калонтаров, Д.Калонтаров) из Государства Израиль- 3 тома «Подвиг и Память» документально-биографической картотеки бухарских евреев – участников Второй мировой войны. В мероприятии приняли участие учёные историки, архивисты, филологи, журналисты, студенты вузов города Ташкента, представители диаспоры бухарских евреев Узбекистана и синагоги, СМИ и пользователи библиотеки.
Начальник Территориального управления по архивному делу города Ташкента А.Махкамов выступил о значении и широкого использования архивных документов в данных книгах, также продолжении работ исследователей по выявлению имен в архивных учреждениях Узбекистана, музеях, библиотеках. Также он поздравил всех участников мероприятий с наступающими праздниками «9 мая –День памяти и почестей», 70- летием провозглашения Государства Израиль и новым изданием 3-его тома из многотомника, особо отметил роль проводимых в Национальной библиотеке Узбекистана презентаций в популяризации чтения среди молодёжи.
В данных книгах даётся богатая информация о лицах бухарских евреев, участвовавших во Второй мировой войне. Книга построена на алфавитной основе лиц по фамилиям, дается информация о датах и местах призыва, о героизме и подвигах, о местах захоронения, а также других наиболее интересных фактах. Участники мероприятий получили ответы на интересующие вопросы и поблагодарили организаторов мероприятия. После презентации организовано посещение музея «Памяти жертв репрессий» в городе Ташкенте.