Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар адлия вазирларининг олтинчи мажлисини тайёрлаш бўйича экспертларнинг биринчи йиғилиши
2018-05-07 | ШҲТ
Жорий йилнинг 3-4 май кунлари Бишкек шаҳрида Қирғизистон томони раислиги ва ШҲТга аъзо барча давлатлар ва Котибият вакиллари иштирокида суд-экспертиза фаолияти ва юридик хизматлар бўйича экспертлар ишчи гуруҳи билан ҳамкорликда Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар адлия вазирларининг олтинчи йиғилишини тайёрлаш бўйича экспертларнинг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда Ўзбекистон номидан Адлия вазирлиги ва Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Х.Сулаймонова номидаги Руспублика суд экспертизаси маркази вакиллари иштирок этди.
Йиғилиш давомида 2018-2020 йилларга мўлжалланган суд-экспертиза фаолияти бўйича экспертлар ишчи гуруҳининг чора-тадбирлар режаси лойиҳаси, Ўзбекистон ташаббуси билан ишлаб чиқилган 2018-2020 йилларга мўлжалланган юридик хизматлар бўйича экспертлар ишчи гуруҳининг чора-тадбирлар режаси кўриб чиқилди. Томонлар ишчи гуруҳлар чора-тадбирлар режаси маълумотларини жорий йилнинг август ойида бўлиб ўтадиган адлия вазирларининг олтинчи йиғилиши давомида ШҲТга аъзо давлатлар адлия вазирларига тасдиқлатиш учун киритишга келишиб олдилар.
Шунингдек, муҳокамалар чоғида томонлар фуқаролар, тадбиркорлик субъектлари ва манфаатдор ташкилотларнинг ШҲТга аъзо мамлакатларнинг қонунчилик ахборот базасидан кенг фойдаланишини таъминлаш бўйича аввал эришилган келишувларни амалга оширишни давом эттиришга қарор қилдилар.

Первое заседание экспертов по подготовке шестого Совещания министров юстиции государств-членов Шанхайской организации сотрудничества
2018-05-07 | ШОС
3-4 мая сего года в г.Бишкеке под председательством кыргызской стороны и с участием представителей всех государств-членов и Секретариата ШОС состоялось первое заседание экспертов по подготовке шестого Совещания министров юстиции государств-членов Шанхайской организации сотрудничества совместно с рабочими группами экспертов по судебно-экспертной деятельности и по юридическим услугам.
На заседание от узбекской стороны участвовали представители Министерства юстиции и Республиканского Центра судебной экспертизы имени Х. Сулеймановой при Министерстве юстиции Республики Узбекистан.
В ходе заседания обсуждены и согласованы проекты Плана мероприятий Рабочей группы экспертов по судебно-экспертной деятельности на 2018-2010 годы и Плана мероприятий Рабочей группы экспертов по юридическим услугам на 2018-2020 годы, инициированные узбекской стороной. Сторонами достигнута договоренность внесения данных Планов мероприятий рабочих групп на утверждение министрами юстиции государств-членов ШОС в ходе проведения шестого Совещания министров юстиции в августе сего года.
Также в ходе обсуждений стороны решили продолжить работу по реализации достигнутых ранее договоренностей об обеспечении широкого доступа граждан, субъектов предпринимательства и заинтересованных организаций к информационным базам законодательства государств-членов ШОС.