Мобил алоқа хизматлари сифатини яхшилаш масалалари муҳокама қилинди
Шу йилнинг 4 май куни Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Азим Ахмедхаджаев мобил алоқа операторлари ва интернет-провайдерлари билан давра суҳбати ўтказди. Тадбирда алоқа, ахборотлаштириш ва телекоммуникация хизматлари сифатини яхшилаш масалалари муҳокама этилди.
Давра суҳбатида давлат раҳбари томонидан жорий йилда интернет тезлигини 8-10 баробарга ошириш вазифа этиб топширилгани алоҳида таъкидланди. Мазкур вазифанинг ижросини таъминлаш учун қонунчиликни такомиллаштиришдан тортиб соҳага йирик инвестицияларни жалб этишгача бўлган комплекс масалаларни ҳал этиш лозим. Айни пайтда лицензиялаштириш, рухсатномалар бериш ва бошқа кўплаб жараёнларни соддалаштириш устида кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда.
Шуни алоҳида таъкидлаб ўтиш керакки, алоқа сифати устидан шикоятлар борган сари ўсиб бормоқда. Биргина 2018 йилнинг дастлабки чорагида ана шундай мурожаатлар сони 1,5 мингдан ошиб кетди. Статистик таҳлиллар мурожаатларнинг аксарияти қуйидаги соҳаларга оид бўлаётганини кўрсатмоқда: интернет хизматлари — 349 та мурожаат (22 %), турғун алоқа — 272 та мурожаат (17 %), мобил алоқа — 275 та мурожаат (17 %), почта алоқаси — 153 та мурожаат (10 %) ва телерадиодастурлар — 77 та мурожаат (5 %).
Шу йилнинг 7 март куни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг «Алоқа, ахборотлаштириш ва телекоммуникация хизматлари сифатини янада яхшилашга доир чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори қабул қилинди. Ушбу қарор билан, шу жумладан, “Қонунчилик ва бошқа норматив ҳужжатлар, давлат стандартлари талаблари ҳамда алоқа, ахборотлаштириш ва телекоммуникация технологиялари соҳасида кўрсатилаётган хизматлар сифати бузилганлиги учун молиявий санкциялар (жарималар)ни ҳисоблаш тартиби тўғрисида”ги низом ҳам тасдиқланди ва у 2018 йил 1 июндан бошлаб кучга киради.
Низом Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳузуридаги Алоқа, ахборотлаштириш ва телекоммуникация технологиялари соҳасида назорат бўйича давлат инспекцияси томонидан «УНИCОН.УЗ» Давлат унитар корхонаси билан биргаликда ишлаб чиқилган бўлиб, у телекоммуникациялар соҳасида хизматлар кўрсатиш бўйича норматив ҳужжатлар талабларини бузганлик учун молиявий санкциялар (жарималар) қўллаш ва давлат назорати тизимини такомиллаштириш, телекоммуникация тармоқларини ишончли барқарор, узлуксиз ишлаб туриши имконини беради. Шунингдек, алоқа, ахборотлаштириш ва телекоммуникация технологиялари соҳасида хизматларни ўз вақтида ва сифатли тақдим этиш борасида истеъмолчилар ҳуқуқлари ҳимоясини таъминлайди.
Мазкур низом мулкчилик шакли ва идоравий мансублигидан қатъи назар алоқа, ахборотлаштириш ва телекоммуникация технологиялари соҳасида фаолият кўрсатаётган хўжалик юритувчи субъектларга тарқатилади.
Давра суҳбати давомида операторларга алоқа бозоридаги муаммоларни кун тартибига киритиш, мобил алоқа операторлари ва интернет-провайдерлар фаолиятида учрайдиган бюрократик тўсиқлар ҳақида сўзлаб бериш имконияти тақдим этилди.

Мининфоком и мобильные операторы обсудили вопросы улучшения качества услуг связи
4 мая в Музее истории связи глава Мининфокома Азим Ахмедхаджаев провел круглый стол с участием операторов мобильной связи и интернет-провайдеров, посвященный обсуждению вопросов дальнейшего улучшения качества услуг связи, информатизации и телекоммуникаций.
В ходе круглого стола было отмечено, что Президентом нашей страны поставлена задача увеличить в этом году скорость интернета в 8-10 раз. Для того, чтобы сделать это, необходимо решить комплекс задач, начиная от совершенствования законодательства до привлечения крупных инвестиций. Ведется работа по упрощению процедур лицензирования, выдаче разрешений и многое другое.
Необходимо отметить, что количество жалоб на качество услуг связи постоянно растет. Только за первый квартал этого года число обращений превысило 1,5 тысячи. Анализ статистики показывает, что большинство обращений касаются: услуг интернета – 349 обращений (22%), фиксированной связи – 272 обращения (17%), мобильной связи – 275 обращений (17%), почтовой связи – 153 обращения (10%) и телерадиовещания – 77 обращений (5%).
7 марта этого года Кабинетом Министров Республики принято постановление «О мерах по дальнейшему улучшению качества услуг связи, информатизации и телекоммуникаций». Этим постановлением, в частности, поручено разработать и утвердить Положение по начислению и применению финансовых санкций (штрафов) за нарушения требований нормативно-правовых актов, стандартов, качества предоставляемых услуг в сфере связи, информатизации и телекоммуникационных технологий.
Инспекция по контролю в сфере связи, информатизации и телекоммуникационных технологий совместно с ГУП «UNICON.UZ» разработала проект данного документа. Он позволит усовершенствовать систему государственного контроля и применения финансовых санкций (штрафов) за нарушение требований нормативных актов по оказанию услуг сетей телекоммуникаций, способствует обеспечению стабильной, бесперебойной работы и надежного функционирования сетей телекоммуникаций, а также обеспечению защиты прав потребителей в части получения качественных и своевременных услуг связи, информатизации и телекоммуникаций.
Данное Положение распространяется на хозяйствующие субъекты, которые осуществляют деятельность в сфере связи, информатизации и телекоммуникационных технологий, включая распространение периодических печатных изданий, независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности.
В ходе круглого стола операторам была предоставлена возможность вынести на повестку дня проблемные вопросы телеком-рынка, рассказать о бюрократических барьерах, встречающихся в деятельности мобильных операторов и интернет-провайдеров.