Ўзбекистон Республикаси ИИВ вакиллари МДҲ давлатлари - миграция хизмати раҳбарлари Кенгашининг йиғилишида иштирок этдилар
Қозоғистон Республикасининг Алмата шаҳрида Россия Федерацияси ички ишлар вазирининг биринчи ўринбосари полиция генерал-полковниги Александр Горовой раислигида МДҲ давлатлари - миграция хизмати раҳбарлари Кенгашининг йигирма биринчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Мазкур тадбирда Озарбайжон, Беларусь, Қозоғистон, Ўзбекистон, Тожикистон, Қирғизистон Республикалари, Россия Федерацияси, МДҲ давлатлари Ижроия Қўмитаси ҳамда МДҲ давлатлари Парламентлараро Ассамблеяси вакиллари қатнашди. Кузатувчилар сифатида Кенгашда Туркманистон Республикаси, Касаба уюшмаларининг умумий конфедерацияси ва Евразия иқтисодий комиссияси вакиллари қатнашдилар. Ўзбекистон Республикасидан вакил сифатида Ўзбекистон Республикаси ИИВ Терроризм ва экстремизмга қарши курашиш бош бошқармаси Одам савдоси ва ноқонуний миграцияга қарши курашиш бошқармаси бошлиғи полковник Улуғбек Гайназаров иштирок этди.
Йиғилиш иштирокчиларини Қозоғистон Республикаси ички ишлар вазирининг ўринбосари Ерлан Тургумбаев ва МДҲ давлатлари ижтимоий сиёсат ва инсон ҳуқуқлари бўйича Парламентлараро Ассамблеяси Доимий иш юритувчи комиссияси котиби Евгения Владимирова қутладилар. Кун тартиби бўйича йиғилиш иштирокчилари МДҲ давлатларидаги миграция сиёсати ҳақидаги маърузаларни эшитиб, МДҲ Ижроия Қўмитаси томонидан “МДҲ давлатларининг 2015-2019 йилларга ноқонуний миграция қарши курашиш борасида ўзаро ҳамкорлик Дастури” бўйича амалга оширилган ишлар билан танишиб чиқишди. Шунингдек, тадбир давомида МДҲ давлатлари миллий қонунчилигида миграция бўйича бўлган охирги ўзгаришларни муҳокама қилишди. МДҲ давлатлари Парламентлараро Ассамблеяси раиси йиғилиш қатнашчиларига миграция борасида тайёрланаётган қонунчилик ҳужжатлари ва ўзгаришлар лойиҳалари ҳақида маълумот берди. Бундан ташқари, фуқароларни хорижий давлатларда бандлигини таъминлаш ва туризм фаолияти агентликлари фаолиятини лицензиялаштириш масаласи ҳамда МДҲ қатнашчилари томонидан бу масала бўйича қабул қилинган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар алоҳида муҳокама қилинди. Меҳнат фаолияти юзасидан олиб борилаётган масалалари ҳақида Қирғизистон ва Тожикистон Республикалари вакиллари миллий маърузалари билан чиқишди. Шунингдек, йиғилишда Евразия иқтисодий комиссия вакилининг “Евразия иқтисодий иттифоқининг меҳнат миграцияси борасида давлатлар ўзаро ҳамкорлиги” ҳақидаги маърузаси тингланди. Тадбир якуни бўйича йиғилиш баённомаси ва Кенгашнинг МДҲ давлатларининг миграция борасидаги натижали йўналишлари бўйича ўзаро ҳамкорлик ҳақидаги Қарори имзоланди. Кенгашни навбатдаги йиғилиши 2018 йилнинг иккинчи яримида Қирғизстон Республикасида бўлиб ўтиши режалаштирилди.

Представители МВД Республики Узбекистан участвовали на заседание Совета руководителей миграционных органов государств – участников СНГ
В городе Алматы Республики Казахстан под председательством первого заместителя Министра внутренних дел Российской Федерации генерал-полковника полиции Александра Горового состоялось двадцать второе заседание Совета руководителей миграционных органов государств – участников СНГ.
В городе Алматы Республики Казахстан под председательством первого заместителя Министра внутренних дел Российской Федерации генерал-полковника полиции Александра Горового состоялось двадцать второе заседание Совета руководителей миграционных органов государств – участников СНГ. В мероприятии приняли участие делегации Азербайджанской Республики, Республики Беларусь, Казахстан, Узбекистан, Таджикистан, Кыргызской Республики, Российской Федерации, Исполнительного комитета СНГ и Межпарламентской Ассамблеи СНГ. В статусе наблюдателей при Совете приняли участие представители Туркменистана, Всеобщей конфедерации профсоюзов и Евразийской экономической комиссии. Со стороны Республики Узбекистан в заседании принимал участие начальник Управления по противодействию торговле людьми и незаконной миграции Главного управления борьбы с терроризмом и экстремизмом МВД Республики Узбекистан полковник Улугбек Гайназаров.
Участников заседания приветствовал заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан Ерлан Тургумбаев и Секретарь Постоянной комиссии Межпарламентской ассамблеи государств – участников СНГ по социальной политике и правам человека Евгения Владимирова. В соответствии с повесткой дня участники заседания заслушали доклады о миграционной ситуации в государствах – участниках СНГ, ознакомились с выступлением Исполкома СНГ о ходе выполнения Программы сотрудничества государств – участников СНГ в противодействии незаконной миграции на 2015–2019 годы. В ходе мероприятия участники обсудили последние изменения в национальном законодательстве в области миграции и правоприменительной практике миграционных органов государств – участников СНГ. Представитель МПА СНГ проинформировал о ходе подготовки модельных законодательных актов и перспективах совершенствования модельного законодательства в сфере миграции. Отдельно рассмотрен вопрос о лицензировании деятельности агентств по трудоустройству граждан за рубежом и туристической деятельности и о принятых государствами – участниками СНГ нормативных правовых актов в данной области. С национальными докладами по вопросу осуществления трудовой деятельности выступили представители Кыргызской Республики и Республики Таджикистан. Также в ходе мероприятия был заслушан доклад Представителя Евразийской экономической комиссии «О сотрудничестве государств – членов Евразийского экономического союза в сфере трудовой миграции». По итогам заседания подписан Протокол и Решения Совета о перспективных направлениях сотрудничества в сфере миграции государств – участников СНГ. Очередное заседание Совета решено провести во втором полугодии 2018 года в Кыргызской Республике.