Ўзбекистон Республикаси Президенти Корея Республикаси делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 3 май куни Корея Республикасининг Шимол билан иқтисодий ҳамкорлик бўйича қўмитаси раиси Сон Ён Гил бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, дўст Жанубий Корея раҳбарияти ва халқини жорий йил 27 апрель куни Пханмунджомда Кореялараро саммит муваффақиятли ўтгани билан яна бир бор табриклади.
Ушбу тарихий тадбир Корея Республикаси Президенти Мун Чжэ Иннинг КХДР билан муносабатларни яхшилаш, минтақада хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, ишонч муҳитини мустаҳкамлашга қаратилган «Янги шимолий сиёсат»ни рўёбга чиқариш борасидаги қатъий позицияси ва саъй-ҳаракатлари туфайли самарали натижалар бераётгани алоҳида таъкидланди.
Ўзбекистон Республикаси билан Корея Республикаси ўртасидаги стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорлик изчил ривожланиб бораётгани чуқур мамнуният билан қайд этилди.
2017 йил ноябрь ойида Жанубий Кореяга олий даражадаги ташриф якунида эришилган келишувлар икки томонлама ҳамкорликни янада юксак даражага олиб чиқиб, сифат жиҳатидан янги мазмун, турли соҳаларга доир аниқ лойиҳалар ва дастурлар билан бойитди.
Суҳбат чоғида мамлакатларимиз ўртасида савдо-иқтисодий, молиявий-инвестициявий, инновация ва гуманитар, жумладан, таълим ва соғлиқни сақлаш соҳаларидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада чуқурлаштириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Шунингдек, халқаро сиёсат ва минтақавий ҳамкорликнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Сон Ён Гиль давлатимиз раҳбарига самимий қабул ва табрик учун миннатдорлик билдириб, Корея Республикаси Президенти Мун Чжэ Иннинг саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Меҳмон Корея Республикаси улкан минтақанинг тинчлиги, барқарорлиги ва изчил тараққиёти йўлида Ўзбекистон Республикаси билан кенг кўламли ва кўп форматли шерикликни янада кенгайтириш ва мустаҳкамлашдан манфаатдор эканини қайд этди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Республики Корея
Сразу по прибытии в аэропорт г. Ташкента Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провёл встречу с делегацией Республики Корея во главе с председателем Комитета по Северному экономическому сотрудничеству Сон Ён Гилем.
Тепло приветствуя гостя, Лидер нашей страны ещё раз искренне поздравил руководство и дружественный корейский народ с успешным проведением Межкорейского саммита 27 апреля этого года в Пханмунджоме.
Особо подчёркнуто, что плодотворные результаты этого исторического мероприятия стали возможными благодаря решительной позиции и усилиям Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина по практической реализации политического курса – «Новой северной политики», нацеленной на улучшение отношений с КНДР, обеспечение безопасности и стабильности, а также укрепление доверия в регионе.
С глубоким удовлетворением отмечены динамичное развитие стратегического партнёрства и расширение многопланового взаимодействия между Республикой Узбекистан и Республикой Корея.
Договорённости, достигнутые по итогам визита на высшем уровне в Южную Корею в ноябре 2017 года, вывели двустороннее сотрудничество на более высокий уровень, наполнив его качественно новым содержанием – конкретными проектами и программами по различным направлениям.
В ходе беседы были рассмотрены перспективы дальнейшего углубления взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами, в том числе в торгово-экономической, финансово-инвестиционной, инновационной и гуманитарной сферах, включая образование и здравоохранение.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам международной политики и регионального сотрудничества.
В свою очередь, Сон Ён Гиль выразил глубокую благодарность Главе нашего государства за тёплый приём и искренние поздравления, а также передал тёплые приветствия и наилучшие пожелания от имени Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина.
Корейская сторона заверила в заинтересованности в последовательном расширении и укреплении полномасштабного и многоформатного партнёрства между Республикой Узбекистан и Республикой Корея в целях обеспечения мира, стабильности и устойчивого развития в обширном регионе.