Шавкат Мирзиёев тадбиркорларнинг таклифларини маъқуллади
Президент Шавкат Мирзиёев Наманган шаҳрида ташкил этилаётган «Орзу» кичик саноат зонасига ташриф буюрди.
Қарийб 10 гектар майдонни эгаллаган ушбу ҳудудда 22 лойиҳани амалга ошириш мўлжалланган. Енгил саноат ва озиқ-овқат маҳсулотлари, электр жиҳозлари, тиббиёт ва полиграфия товарлари ишлаб чиқариш корхоналари ташкил этиш орқали дастлабки босқичда 2 минг 250, иккинчи босқичда 1 минг 700 кишини иш билан таъминлаш режалаштирилган. Саноат зонасида ишлаш истагидаги корхоналарнинг ҳаммаси ўз тармоғида тажрибага ва ҳамкорларга эга субъектлардир.
Давлатимиз раҳбари мазкур корхоналарда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотларни кўздан кечирди, уларнинг сифати ва бозори билан қизиқди.
Мулоқот асносида тадбиркорлар олдида турган муаммоларни ҳал этиш, хомашё олиш ва маҳсулотини сотишга кўмаклашиш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берди. Хорижий технологияларни олиб келиш учун маблағ ажратиш, экспортни кенгайтириш учун корхоналарга халқаро мақом бериш зарурлигини таъкидлади.

Шавкат Мирзиёев одобрил предложения предпринимателей
На территории зоны площадью почти 10 гектаров намечено реализовать 22 проекта. Посредством организации мощностей легкой и пищевой промышленности, электротехники, производства медицинских и полиграфических товаров на первом этапе планируется создать 2 тысячи 250, на втором этапе - 1 тысячу 700 рабочих мест. Желающие участвовать в деятельности промышленной зоны субъекты предпринимательства уже имеют опыт в своей отрасли и надежных партнеров.
Глава государства ознакомился с продукцией, выпускаемой этими предприятиями, поинтересовался качеством и географией экспорта.
В ходе беседы с предпринимателями Президент дал ответственным лицам поручения по решению проблем деловых людей и оказанию им содействия в реализации продукции. Отметил необходимость выделения средств на привлечение зарубежных технологий, повышения активности предприятий на внешнем рынке.