Президентлар Пойи Калон мажмуасида бўлди
Калон минораси ва масжиди XII ва XVI асрлар оралиғида бунёд этилган. Бу обидалар Мир Араб мадрасаси билан уйғунлашиб, гўзал ансамбл ҳосил қилган. Уларнинг меъморий ечими аждодларимиз маданияти ва санъатининг яққол ифодаси сифатида бугун ҳам барчани ҳайратга солиб келмоқда.
Президентлар Мир Араб мадрасасида фаолият юритаётган ислом ўрта махсус билим юрти билан танишди. Мамлакатимиздаги энг қадимий ва йирик жомеъ масжидларидан бири бўлган Масжиди Калонни ҳам зиёрат қилди.
Олий мартабали меҳмон Бухоро шаҳрининг тарихий қисмида зардўзлик, заргарлик, гиламдўзлик, каштачилик, кулолчилик маҳсулотлари кўргазмаси билан танишди.
Сайилгоҳ кўчаси, Тоқи заргарон мажмуасида намойиш этилаётган маҳсулотлар, бозор ва расталар Бухоронинг қадимий ҳунармандлик анъаналарини акс эттирди. Фольклор жамоаларнинг чиқишлари кишига кўтаринки кайфият улашди.
Тарихий ва меъморий обидалар, халқимизнинг миллий ҳунармандлиги туркиялик меҳмонларда катта қизиқиш уйғотди.

Президенты побывали в комплексе Пойи Калян
Минарет и мечеть Калян возведены в промежутке XII и XVI веков. Эти памятники образуют гармоничный ансамбль с медресе Мир Араб. Их архитектурные решения в качестве воплощения уникальной культуры и искусства нашего народа сегодня восхищают всех посетителей Бухары.
Президенты ознакомились с деятельностью среднего специального исламского образовательного учреждения в медресе Мир Араб. Они посетили также мечеть Калян, являющейся одной из древних и крупных соборных мечетей нашей страны.
Высокий гость ознакомился с организованной в исторической части Бухары выставкой изделий златошвейного, ювелирного дела, ковроткачества, вышивки, гончарного ремесла.
Продукция, рынок и торговые ряды на улице Сайилгох, комплексе Токи-заргарон стали воплощением неповторимых ремесленнических традиций Бухары. Хорошее настроение подарили выступления фольклорных коллективов.
Историко-архитектурные памятники, национальное ремесленничество нашего народа вызвали большой интерес у турецких гостей.