Туркия Президенти мамлакатимиз парламенти олдида чиқиш қилди
Куннинг иккинчи ярмида Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғон Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига ташриф буюрди.
Туркия раҳбари Олий Мажлис Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари олдида нутқ сўзлади.
Ўзбекистон Республикаси Туркия билан тенг ҳуқуқли, ўзаро манфаатларга асосланган савдо-иқтисодий ва инвестициявий муносабатларга таянган стратегик ҳамкорликни янада ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратмоқда. Айни пайтда алоқалар ижтимоий-сиёсий йўналишларда ҳам янги босқичда ривожланиб бормоқда.
Сўнгги йилларда мамлакатларимиз раҳбарларининг сиёсий иродаси, азму шижоати ва қатъияти туфайли мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатларда янги саҳифа очилди.
Мамлакатимиз парламентининг фаолияти Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ишлаб чиқилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси асосида такомиллашиб бормоқда. Халқимизнинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш, манфаатларини ҳимоя қилиш борасида эътиборга молик ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, Олий Мажлис палаталари аъзолари халқ ичига кириб, одамларни ташвишлантираётган муаммоларни жойида ўрганиш ва ҳал этиш амалиётини йўлга қўйди.
Сўнгги йилларда Олий Мажлис палаталарининг халқаро парламентлараро муносабатлари ҳам тобора ривожланиб бормоқда.
Президентимизнинг ўтган йил 25-26 октябрь кунлари Туркияга давлат ташрифи чоғида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси билан Туркия Республикаси Буюк миллат мажлиси ўртасида ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланган эди. Шу билан бирга жаҳонда кузатилаётган тезкор ўзгаришлар ва тараққиётга ҳамоҳанг ривожланишни таъминлаш, парламентимизнинг Туркия парламенти билан алоқаларини мустаҳкамлаш мақсадида “Ўзбекистон – Туркия” парламентлараро дўстлик гуруҳига асос солинди.
Режеп Таййип Эрдўғон ўз нутқида икки давлат ўртасидаги алоқалар ривожланиб, янги босқичга кўтарилгани, бугунги музокаралар уни янада бойитганини таъкидлади. Мамлакатларимиз томонидан танлаб олинган ривожланиш йўлини қатъий қўллаб-қувватлаган ҳолда, амалий ҳамкорлигимизни ҳар томонлама чуқурлаштириш, савдо-иқтисодий алоқалар имкониятларини кенгайтириш, ишлаб чиқариш қувватлари, инфраструктура, энергетика ва қишлоқ хўжалиги соҳалари бўйича ҳамкорликни янада жонлантириш ишларини амалга оширишга эътибор қаратилишини таъкидлади.

Президент Турции выступил в парламенте нашей страны
Во второй половине дня Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган посетил Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Глава Турции выступил перед членами Сената и депутатами Законодательной палаты Олий Мажлиса.
Узбекистан уделяет особое внимание дальнейшему развитию равного, основанного на взаимном учете интересов стратегического сотрудничества с Турцией. В настоящее время торгово-экономические, инвестиционные, общественно-политические связи развиваются на новом уровне.
В последние годы благодаря политической воле и решительным усилиям глав двух государств открылась новая страница в двусторонних отношениях.
Деятельность парламента нашей страны совершенствуется в соответствии с разработанной по инициативе Президента Шавката Мирзиёева Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. Осуществляется значительная работа по обеспечению прав и свобод, защите интересов граждан. В частности, члены палат Олий Мажлиса стали ближе к народу, наладили практику изучения и решения волнующих людей проблем с выездом на места.
В последние годы активно развиваются отношения Олий Мажлиса с парламентами иностранных государств.
В ходе государственного визита Президента нашей страны в Турцию 25-26 октября прошлого года между Олий Мажлисом Республики Узбекистан и Великим Национальным Собранием Турецкой Республики был подписан меморандум о сотрудничестве. Вместе с тем для укрепления связей между парламентами двух стран была создана межпарламентская группа дружбы "Узбекистан - Турция".
Реджеп Тайип Эрдоган в своем выступлении отметил, что двусторонние связи между нашими государствами развиваются и вышли на новый уровень, нынешние переговоры послужили дальнейшему наполнению их практическим содержанием. Подчеркнул, что стороны, твердо поддерживая избранные нашими странами пути развития, будут стремиться всесторонне углублять практическое взаимодействие, расширять торгово-экономические связи, еще более активизировать партнерство в сферах производства, энергетики и сельского хозяйства, развития инфраструктуры.