Туркия Президенти мамлакатимиз парламенти олдида чиқиш қилди
Куннинг иккинчи ярмида Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғон Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига ташриф буюрди.
Туркия раҳбари Олий Мажлис Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари олдида нутқ сўзлади.
Ўзбекистон Республикаси Туркия билан тенг ҳуқуқли, ўзаро манфаатларга асосланган савдо-иқтисодий ва инвестициявий муносабатларга таянган стратегик ҳамкорликни янада ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратмоқда. Айни пайтда алоқалар ижтимоий-сиёсий йўналишларда ҳам янги босқичда ривожланиб бормоқда.
Сўнгги йилларда мамлакатларимиз раҳбарларининг сиёсий иродаси, азму шижоати ва қатъияти туфайли мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатларда янги саҳифа очилди.
Мамлакатимиз парламентининг фаолияти Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ишлаб чиқилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси асосида такомиллашиб бормоқда. Халқимизнинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш, манфаатларини ҳимоя қилиш борасида эътиборга молик ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, Олий Мажлис палаталари аъзолари халқ ичига кириб, одамларни ташвишлантираётган муаммоларни жойида ўрганиш ва ҳал этиш амалиётини йўлга қўйди.
Сўнгги йилларда Олий Мажлис палаталарининг халқаро парламентлараро муносабатлари ҳам тобора ривожланиб бормоқда.
Президентимизнинг ўтган йил 25-26 октябрь кунлари Туркияга давлат ташрифи чоғида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси билан Туркия Республикаси Буюк миллат мажлиси ўртасида ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланган эди. Шу билан бирга жаҳонда кузатилаётган тезкор ўзгаришлар ва тараққиётга ҳамоҳанг ривожланишни таъминлаш, парламентимизнинг Туркия парламенти билан алоқаларини мустаҳкамлаш мақсадида “Ўзбекистон – Туркия” парламентлараро дўстлик гуруҳига асос солинди.
Режеп Таййип Эрдўғон ўз нутқида икки давлат ўртасидаги алоқалар ривожланиб, янги босқичга кўтарилгани, бугунги музокаралар уни янада бойитганини таъкидлади. Мамлакатларимиз томонидан танлаб олинган ривожланиш йўлини қатъий қўллаб-қувватлаган ҳолда, амалий ҳамкорлигимизни ҳар томонлама чуқурлаштириш, савдо-иқтисодий алоқалар имкониятларини кенгайтириш, ишлаб чиқариш қувватлари, инфраструктура, энергетика ва қишлоқ хўжалиги соҳалари бўйича ҳамкорликни янада жонлантириш ишларини амалга оширишга эътибор қаратилишини таъкидлади.

The President of Turkey addressed the parliament of Uzbekistan
The President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan visited the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
The Head of Turkey addressed the members of the Senate and deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.
Uzbekistan pays special attention to further development of equal, based on mutual consideration of interests of strategic cooperation with Turkey. Currently, trade, economic, investment, socio-political cooperation is developing at a new level.
New page in bilateral relations has been opened in recent years, thanks to the political will and decisive efforts of the heads of the two states.
The Oliy Majlis has been actively developing relations with parliaments of foreign countries in recent years.
During the state visit of the President of Uzbekistan to Turkey on October 25-26 last year, a Memorandum of Cooperation was signed between the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan and the Grand National Assembly of the Republic of Turkey. At the same time, an interparliamentary friendship group "Uzbekistan – Turkey" was established to strengthen relations between the parliaments of the two countries.
Recep Tayyip Erdogan noted that bilateral relations between the two states are developing and reached a new level, the current talks served to their further filling with practical content. He emphasized that the parties, firmly supporting the ways of development chosen by the two countries, will strive to comprehensively deepen the practical cooperation, expand trade and economic ties, further intensify partnership in the spheres of production, energy and agriculture, infrastructure development.