Россиялик ҳамкасблар иштирокидаги семинар
Россия Федерацияси Суд ижрочилари федерал хизмати (СИФХ) делегациясининг ташрифи доирасида Бош прокуратуранинг Олий ўқув курсларида Россия СИФХ Ижро иши юритишни ташкил этиш бошқармаси бошлиғи Л.А.Фирстов иштирокида “Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерациясида мажбурий ижро этиш механизмларини такомиллаштириш масалалари” мавзусидаги ўқув семинари бўлиб ўтди.
Тадбирда Бош прокуратура ҳузуридаги Мажбурий ижро бюроси марказий маҳкамаси, Тошкент шаҳри ва Тошкент вилояти бошқармалари раҳбарлари, ходимлари ва давлат ижрочилари, Олий ўқув курслари тингловчилари – Бюронинг туман (шаҳар) бўлимлари бошлиқлари, профессор-ўқитувчилар, шунингдек оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Семинар доирасида мажбурий ижро соҳасида Россия Федерациясининг тажрибаси, қонунчилиги ва ҳуқуқни қўллаш амалиёти ўрганилди.
Мазкур семинар Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Мажбурий ижро бюроси ва Россия Суд ижрочилари федерал хизмати ўртасида ўзаро икки томонлама муносабатларни йўлга қўйишни назарда тутувчи Меморандум доирасида ташкил этилган биринчи хамкорликдаги тадбир бўлди.
Семинар якунида иштирокчилар мажбурий ижро соҳасида икки давлат хизматлари ўртасида ўзаро ҳамкорлик самарадорлигини ошириш масалалари юзасидан фикр алмашдилар.

Семинар с участием российских коллег
В рамках визита делегации Федеральной службы судебных приставов (ФССП) Российской Федерации в Высших учебных курсах Генеральной прокуратуры состоялся учебный семинар на тему «Вопросы совершенствования механизмов принудительного исполнения в Республике Узбекистан и Российской Федерации», с участием начальника Управления организации исполнительного производства ФССП России Фирстова Д.А.
На мероприятии приняли участие государственные исполнители, руководители и сотрудники центрального аппарата, управлений г. Ташкента и Ташкентской области Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре, слушатели Высших учебных курсов – начальники районных (городских) отделов Бюро и профессорско-преподавательский состав, а также представители средств массовой информации.
В рамках семинара изучен опыт Российской Федерации, законодательство и правоприменительная практика в сфере принудительного исполнения.
Данный семинар стал первым совместным мероприятием, организованным в рамках Меморандума, предусматривающего налаживание тесных двусторонних отношений между Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан и Федеральной службы судебных приставов Российской Федерации.
По завершении семинара участники обменялись мнениями по вопросам повышения эффективности взаимодействия между службами двух стран в сфере принудительного исполнения.