Бош прокуратуранинг Олий ўқув курсларида Ўзбекистондаги “Минтақавий мулоқот” халқаро ташкилоти билан ҳамкорликда халқаро экспертлар – АҚШ федерал судьяси Д.Танхайм ҳамда жиноят ва жиноят-процессуал ҳуқуқи соҳасидаги адвокат Р.Корди иштирокидаги коррупцияга қарши кураш масалаларига оид семинар ташкил этилди.
Тадбирда Олий ўқув курслари тингловчилари ва профессор-ўқитувчилар иштирок этди.
Тадбир давомида судья Д.Танхайм ва адвокат Р.Корди АҚШ антикоррупцион сиёсатининг долзарб масалаларини баён этдилар, давлат органларида коррупцияга қарши курашишнинг асосий йўналишлари, давлатнинг барча соҳаларда коорупцияга қарши курашнинг саъй-ҳаракатлари ва чора-тадбирлари ёритилди.
Экспертлар коррупцияга қарши кураш чора-тадбирлари доирасида асосий ўринни коррупцион хатти-ҳаракатларни зарурий криминализациялаш, жиноят ва бошқа қонунчиликни такомиллаштириш, коррупцион хатти-ҳаракатларнинг фуқаролик жиҳатларини тартибга солиш ва бошқа масалалар эгаллашини алоҳида қайд этдилар.
Шунингдек, экспертлар томонидан антикоррупцион фаолият соҳасидаги халқаро ҳамкорликнинг айрим жиҳатларига тўхталдилар. Хусусан, ташқи чегараларда келишилган назоратни олиб бориш ҳамда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва суд соҳаларидаги трансчегаравий ҳамкорликни ривожлантириш зарурияти қайд этилди.

Семинар с участием зарубежных экспертов
В Высших учебных курсах Генеральной прокуратуры совместно с МНПО «Региональный диалог» в Узбекистане организован семинар по вопросам противодействия коррупции с участием международных экспертов – федерального судьи США Д.Танхайма и адвоката в области уголовного и уголовно-процессуального права Р.Корди.
На мероприятии приняли участие слушатели и профессорско-преподавательский состав Высших учебных курсов.
Экспертами особо отмечено, что в рамках мер противодействия коррупции особую роль занимают должная криминализация коррупционных действий, совершенствование уголовного и иного законодательства, урегулирование гражданских аспектов и другие вопросы.
Также, экспертами озвучены некоторые аспекты международного сотрудничества в сфере антикоррупционной деятельности. В частности, отмечена необходимость ведения согласованного контроля на внешних границах и развития трансграничного сотрудничества в правоохранительной и судебной сферах.