Академик Маҳмуд Cалоҳиддинов
Атоқли математик олим, Ўзбекистон Фанлар академиясининг академиги Маҳмуд Салоҳиддинов шу йил 27 апрелда 85 ёшида вафот этди.
М.Салоҳиддинов 1933 йил 23 ноябрда Наманган шаҳрида туғилди. 1958 йили Ўрта Осиё давлат университети (ҳозирги Ўзбекистон Миллий университети)нинг математика факультетини тугатиб, шу даргоҳда аспирантурада таҳсил олди. Дастлаб номзодлик, кейинчалик докторлик диссертациясини ҳимоя қилди. 1974 йилда илм-фан соҳасидаги кўп йиллик самарали хизматлари учун Ўзбекистон Фанлар академиясининг ҳақиқий аъзоси этиб сайланди.
М.Салоҳиддинов ўз меҳнат фаолиятини 1959 йили Ўзбекистон Фанлар академиясининг Математика институтида кичик илмий ходим сифатида бошлади. Ушбу масканда катта илмий ходим, бўлим мудири, директор ўринбосари ва директор лавозимларида муваффақиятли фаолият кўрсатди.
Катта илмий салоҳият ва ташкилотчилик қобилиятига эга бўлган атоқли олим кўп йиллар давомида Ўзбекистон Фанлар академияси вице-президенти ва президенти, олий ва ўрта махсус таълим вазири, Фанлар академиясининг Математика институти бўлим мудири каби масъул вазифаларда халқимиз ва Ватанимизга сидқидилдан хизмат қилиб, мамлакатимизда илм-фан ва таълим соҳаларини ривожлантириш, юқори малакали илмий-педагог кадрлар тайёрлашга муносиб ҳисса қўшди.
Олимнинг замонавий ўзбек математика мактабини дунёга танитишда муҳим аҳамиятга эга бўлган фундаментал тадқиқотлари, илмий ишланмалари, монография ва мақолалари юртимиз ва чет эл илмий жамоатчилиги ўртасида юксак эътирофга сазовор бўлди.
Тажрибали олим моҳир ва талабчан мураббий сифатида кўплаб ёшларга устозлик қилди. Унинг раҳбарлигида ўнлаб фан докторлари ва фан номзодлари тайёрланди.
М.Салоҳиддинов мамлакатимизнинг сиёсий-ижтимоий ҳаётида ҳам фаол иштирок этди. У бир неча бор республикамиз парламентига аъзо этиб сайланган эди.
Академик М.Салоҳиддиновнинг мамлакатимиз илм-фанини ривожлантириш борасидаги хизматлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланди. У Абу Райҳон Беруний номидаги давлат мукофоти, “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган фан арбоби” фахрий унвони, “Фидокорона хизматлари учун”, “Меҳнат шуҳрати” ва “Буюк хизматлари учун” орденлари билан мукофотланган эди.
Атоқли олим, меҳрибон устоз, камтарин инсон Маҳмуд Салоҳиддиновнинг хотираси қалбларимизда ҳамиша сақланиб қолади.

Академик Махмуд Салахиддинов
27 апреля этого года на 85-м году жизни скончался выдающийся ученый, академик Академии наук Узбекистана Махмуд Салахиддинов.
М.Салахиддинов родился 23 ноября 1933 года в городе Намангане. В 1958 году закончил факультет математики Среднеазиатского государственного университета (ныне – Национальный университет Узбекистана), здесь же учился в аспирантуре. Защитил сначала кандидатскую, затем докторскую диссертацию. В 1974 году за многолетнюю деятельность и большие заслуги в сфере науки был избран действительным членом Академии наук Узбекистана.
Свою трудовую деятельность он начал в 1959 году младшим научным сотрудником в Институте математики Академии наук республики. Плодотворно трудился в должностях старшего научного сотрудника, заведующего отделом, заместителя директора и директора этого института.
М.Салахиддинов, обладая большим научным потенциалом и организаторскими способностями, на протяжении долгих лет добросовестно служил на благо Родины и народа. Работал на ответственных должностях вице-президента и президента Академии наук Узбекистана, министра высшего и среднего специального образования, заведующего отделом Института математики. Внес достойный вклад в развитие отечественной науки и образования, подготовку высококвалифицированных научно-педагогических кадров. Под его руководством подготовлены десятки докторов и кандидатов наук.
Фундаментальные исследования, научные разработки, монографии и статьи ученого, сыгравшие важную роль в повышении авторитета современной узбекской математической школы, были широко признаны отечественным и зарубежным научным сообществом.
М.Салахиддинов принимал активное участие в общественной жизни страны, несколько раз избирался депутатом парламента республики.
Заслуги академика М.Салахиддинова в развитии отечественной науки по достоинству оценены нашим государством. Ему было присвоено звание заслуженного деятеля науки Республики Узбекистан, он награжден Государственной премией имени Абу Райхона Беруни, орденами “Фидокорона хизматлари учун”, “Мехнат шухрати” и “Буюк хизматлари учун”.
Память о выдающемся ученом, заботливом наставнике, скромном человеке Махмуде Салахиддинове будет вечно жить в наших сердцах.