2018-04-27 | Технологиялар
Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Азим Ахмедхаджаев дунёга машҳур "​World of Tanks"​, "​World of Warplanes"​, "​World of Warships"​ компьютер ўйинларини тақдим этган "​Wargaming​"​ компанияси (Беларусь) вакиллари билан учрашди.
Учрашувда меҳмонлар Ўзбекистон томонини "​Wargaming​"​ компаниясининг бутун дунё бўйлаб компьютер ўйинларини муваффақиятли тарғиб қилиш тажрибаси билан таништиришди. Шунингдек, ёшларни ватанпарварлик руҳида тарбиялашга кўмаклашувчи компьютер ўйинларини ривожлантириш соҳасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни йўлга қўйиш имкониятлари муҳокама қилинди.
Бундан ташқари, ташриф доирасида "​Ўзбектелеком"​ АК ва "​Mirzo Ulugbek Innovation Center​"​ марказида "​Wargaming​"​ компаниясининг ахборот технологиялари ва коммуникацияларни ривожлантиришга қаратилган компьютер ўйинлари соҳасидаги тажрибаси билан маҳаллий дастурчиларни таништириш мақсадида қатор учрашувлар ўтказилиши режалаштирилган.
Маълумот учун: "​Wargaming​"​ компанияси — "​free-to-play MMO​"​ бозоридаги дунёнинг йирик ишлаб чиқарувчиларидан бири ҳисобланади. Компания 1998 йилда ташкил этилган ва шу вақт ичида 15дан ортиқ лойиҳани ишлаб чиқарган ва тақдим этган.

Глава Мининфоком провел встречу с представителями компании Wargaming
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Азим Ахмедхаджаев провел встречу с компанией Wargaming (Беларусь), выпустившей популярные компьютерные игры World of Tanks, World of Warplanes, World of Warships.
В ходе встречи гости ознакомили узбекскую сторону с успешным опытом компании Wargaming по продвижению компьютерных игр во всем мире. Также были обсуждены возможности налаживания взаимовыгодного сотрудничества в области развития компьютерных игр, способствующих патриотическому воспитанию молодежи.
Кроме того, в рамках визита зарубежной компании, планируется проведение ряда встреч с АК «Узбектелеком» и Инновационным центром «Mirzo Ulugbek Innovation Center» для ознакомления с опытом работы Wargaming в области продвижения компьютерных игр, способных развивать современные технологии связи и коммуникации.
Напомним, что Wargaming – один из крупнейших мировых издателей и разработчиков на рынке free-to-play MMO. Компания была основана в 1998 году и за это время успела разработать и выпустить более 15 проектов.