96,7 миллиард сўмлик суғурта тўловлари амалга оширилди
«Ўзагросуғурта» акциядорлик жамияти тизимида суғурта даъволарни кўриб чиқишни такомиллаштириш ҳамда мижозларга етказилган зарарни тез муддатда тўлаб бериш самарадорлиги доимий равишда ошириб борилмоқда. 2017 йилда жами 96,7 миллиард сўмлик суғурта тўловлари амалга оширилган.
Ялпи суғурта мукофотлари тушуми 133,8 миллиард сўмни ташкил этди. Шу жумладан, аҳоли суғуртаси тури бўйича 46,1 миллиард сўм, қишлоқ хўжалиги суғуртаси турлари бўйича 37 миллиард сўм суғурта мукофотлари тушумига эришилди.
Бу ҳақда Миллий матбуот марказида «Ўзагросуғурта» акциядорлик жамияти томонидан ўтказилган матбуот анжуманида маълумот берилди.
«Ўзагросуғурта» акциядорлик жамияти маҳаллий суғурта бозорида қарийб барча суғурта компаниялари билан чиқувчи ва кирувчи қайта суғурта хизматларини кўрсатиш бўйича ҳамкорлик қилиб келмоқда. Халқаро алоқаларни ўрнатиш масалаларида ҳам бир қатор ишлар амалга оширилган. Қайта суғурта фаолиятини янада ривожлантириш, уни жаҳон стандартларига мослаштириш каби масалаларда чет эл суғурта ва қайта суғурта компаниялари билан яқиндан ҳамкорлик ўрнатилган. Жумладан, Россия, Хитой, Жанубий Корея, Ҳиндистон, Буюк Британия, Германия сингари ривожланган давлатлар қайта суғурта компаниялари ва брокерлари билан алоқалар бор.
Жамият мижозларига қулайлик яратиш мақсадида келгусида «Ўзагросуғурта» АЖ фаолияти ва хизматлари ҳақида батафсил маълумот берувчи сенсорли ахборот инфокиоскларини жорий қилиш режалаштирилган. Шунингдек, жамиятнинг ахборот хавфсизлигини таъминлаш мақсадида маълумотларнинг ноқонуний чиқиб кетиши олдини олишга қаратилган тизим жорий этилади.

Осуществлены страховые выплаты на 96,7 миллиарда сумов
В системе акционерного общества "Узагросугурта" ведется постоянная работа по совершенствованию рассмотрения страховых исков, повышению эффективности выплаты клиентам понесенного ущерба в кратчайшие сроки. В 2017 году акционерным обществом были осуществлены страховые выплаты на 96,7 миллиарда сумов.
Поступление валовых страховых премий составило 133,8 миллиарда сумов, в том числе по страхованию населения - 46,1 миллиарда сумов, сельского хозяйства - 37 миллиардов сумов.
Об этом речь шла на пресс-конференции, организованной акционерным обществом "Узагросугурта" в Национальном пресс-центре в столице.
АО "Узагросугурта" сотрудничает практически со всеми страховыми компаниями отечественного страхового рынка по оказанию входящих и исходящих услуг повторного страхования. Проведена работа и по установлению международных связей. Так, ведется тесное сотрудничество с зарубежными страховыми компаниями и компаниями повторного страхования в таких направлениях, как дальнейшее развитие повторной страховой деятельности, его адаптация к мировым стандартам. В частности, установлены связи с компаниями повторного страхования и брокерами таких государств, как Россия, Китай, Южная Корея, Индия, Великобритания, Германия.
В целях создания удобств для клиентов планируется внедрить сенсорные инфокиоски, дающие подробную информацию о деятельности и услугах АО "Узагросугурта". Кроме того, в целях обеспечения информационной безопасности в АО будет внедрена система предупреждения утечки информации.