Шавкат Мирзиёев: қишлоқларни обод қилсак, халқнинг кайфияти ўзгаради, уларда ўз ҳаётини янада яхшилашга интилиш пайдо бўлади
2018-04-26 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 26 апрель куни “Обод қишлоқ” дастурига мувофиқ қишлоқларни ободонлаштириш ишларини сифатли ташкил этиш ва жадаллаштириш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Қишлоқларда қурилиш ва ободонлаштириш ишлари комплекс ёндашувлар асосида олиб борилмагани оқибатида қишлоқ аҳоли пунктларининг меъморий қиёфаси эскича кўринишда қолган эди. Баъзи жойларда уйлар тартибсиз қурилиб, инфратузилма объектлари қаровсиз аҳволга келганди.
Шавкат Мирзиёев: хароб ва файзи йўқ жойда яшаётган аҳолининг кайфияти ҳам, келажакка интилиши ҳам бўлмайди. Иккинчи томондан, улар ҳам фуқароларимиз, нима учун улар шароит йўқ жойда яшаши керак? Биз қишлоқларни обод қилсак, у ердаги халқнинг кайфияти ўзгаради, уларда ўз ҳаётини янада яхшилашга интилиш пайдо бўлади, қишлоқлар иқтисодий ўсади. Бунинг натижасида Ватанимиз обод бўлади ва мамлакатимизнинг иқтисодий юксалиши учун яна бир муҳим туртки бўлади.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан Жиззах вилояти Дўстлик тумани Манас қишлоғида амалга оширилган ободончилик ишлари хайрли тажриба бўлди. Бу тажрибадан келиб чиқиб, мамлакатимиздаги барча қишлоқларни босқичма-босқич обод қилиш мақсадида “Обод қишлоқ” дастури ишлаб чиқилди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 29 мартдаги фармони ва қарорида ушбу дастурни амалга оширишга қаратилган муҳим вазифалар ва механизмлар белгилаб берилди.
Дастурга мувофиқ жорий йилда республикадаги ҳар бир туманда 2 тадан қишлоқда, кейинги йилдан бошлаб эса ҳар йили ҳар бир туманда 3 тадан қишлоқда кенг кўламли қурилиш-ободонлаштириш ишларини амалга ошириш режалаштирилган.
Хусусан, жорий йилда 368 та қишлоқ обод қилиниши тасдиқланган. 127 мингта уй-жойларни таъмирлаш ва атрофини ободонлаштириш, 1 минг 900 километр ичимлик суви тармоғи, қарийб 2 минг километр электр ва 263 километр газ тармоқлари барпо этиш, 850 та ижтимоий ҳамда 2 минг 400 та бозор инфратузилмаси объектлари қуриш ва таъмирлаш, 440 километр йўлларни капитал таъмирлаш, 470 та замонавий автобус харид қилиш, 330 дан зиёд бекат қуриш ва янги қатнов йўналишларини очиш кўзда тутилган.
Президент ушбу кенг миқёсли ишларни ташкиллаштириш, молиялаштириш, лойиҳалаштириш ва сифатли бажариш билан боғлиқ ҳар бир масалага алоҳида тўхталди. Қишлоқларнинг бош режаларини ишлаб чиқиш, бунинг учун зарур маблағ ажратиш ва махсус штаблар ишини самарали ташкил этиш бўйича топшириқлар берди.
Дастурнинг ўз вақтида ва сифатли бажарилиши қурилиш материаллари таъминотига боғлиқлиги таъкидланиб, зарур материалларни жойларга етарли миқдорда ва арзон нархда етказиб бериш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Ҳокимликларга уй-жойларни таъмирлаш учун керак бўлган қурилиш материаллари турлари ва миқдорини аниқлаб, қишлоқларда уларнинг савдосини ташкил этиш вазифаси юклатилди.
Қишлоқлар аҳолиси маънавиятини ва ҳуқуқий маданиятини ошириш, айрим одамларни боқимандалик кайфиятидан чиқариш, ҳамма ўз уйи остонасини ўзи обод қилиши зарурлигини тушунтириш масалаларига ҳам эътибор қаратилди.
Қишлоқларда муҳандислик коммуникациялари ва ижтимоий инфратузилма ҳолатини яхшилаш, маиший хизмат турларини кўпайтириш орқали аҳоли эҳтиёжини қондириш, янги иш ўринларини ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда “Обод қишлоқ” дастурини амалга ошириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар юзасидан мутасаддиларнинг ахборотлари тингланди. Муҳокама қилинган масалалар бўйича тегишли кўрсатмалар берилди.

Шавкат Мирзиёев: благоустройство сел изменит мировоззрение людей, усилит их стремление жить лучше
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 апреля провел видеоселекторное совещание, посвященное вопросам качественной организации и ускорения работ по благоустройству сел в соответствии с программой "Обод кишлок".
Из-за отсутствия комплексного подхода к осуществлению строительных работ и благоустройства архитектурный облик сельских населенных пунктов перестал отвечать современным требованиям. Застройка велась беспорядочно, устарели и были заброшены объекты инфраструктуры.
- Нетрудно представить, каково настроение у людей, живущих в неблагополучных местах с плачевной инфраструктурой. И вообще, почему наши граждане должны жить в таких местах? Благоустройство сел позволит изменить мировоззрение людей, усилить их стремление жить лучше, поднимет экономику сел. В результате будет обустроенной вся наша Родина и экономика получит мощный импульс к развитию, сказал Шавкат Мирзиёев
Село Манас Дустликского района Джизакской области, благоустроенное по инициативе главы нашего государства, стало примером того, каким должен быть облик современного села. Для поэтапного благоустройства всех сел нашей страны на основе этого опыта была разработана программа "Обод кишлок". Указом и постановлением Президента Республики Узбекистан от 29 марта текущего года определены важные задачи и механизмы реализации данной программы.
В соответствии с программой в текущем году предусмотрено осуществить широкомасштабную строительную и благоустроительную работу в 2 селах каждого района, начиная со следующего года - ежегодно в 3 селах каждого района.
В частности, в текущем году утверждены проекты по 368 селам. Они предусматривают ремонт и благоустройство 127 тысяч домов, прокладку 1,9 тысячи километров сетей питьевого водоснабжения, почти 2 тысячи километров сетей электро- и 263 километров сетей газоснабжения, строительство и ремонт 850 объектов социальной сферы и 2,4 тысячи объектов рыночной инфраструктуры, капитальный ремонт 440 километров дорог, закупку 470 современных автобусов, строительство свыше 330 остановок и открытие новых автобусных маршрутов.
Президент особо затронул каждый аспект организации, финансирования, проектирования и качественного выполнения этих широкомасштабных работ. Дал поручения по разработке генеральных планов сел, выделению необходимых для этого средств и эффективной организации работы специальных штабов.
Отмечалось, что своевременное и качественное выполнение программы зависит от поставок строительных материалов. Обсуждены также вопросы доставки необходимых материалов в достаточном количестве и по доступным ценам.
Перед хокимиятами поставлена задача определить номенклатуру и объем стройматериалов, необходимых для ремонта жилья, и организовать их продажу в сельской местности.
Особое внимание было уделено и необходимости повышения духовности и правовой культуры населения, устранения иждивенческого настроения у некоторых людей, разъяснив им важность благоустройства собственных домов своими силами.
Даны указания по улучшению состояния инженерных коммуникаций и социальной инфраструктуры на местах, обеспечение потребности населения в бытовых услугах, созданию новых рабочих мест.
На совещании заслушана информация ответственных лиц о принимаемых мерах по реализации программы "Обод кишлок". По обсужденным вопросам даны соответствующие указания.