“Central Asia–2018. ФАН, ТАЪЛИМ, МАДАНИЯТ ВА БИЗНЕСДА ИНТЕРНЕТ ВА АХБОРОТ-КУТУБХОНА РЕСУРСЛАРИ” XII Халқаро конференциясининг ялпи мажлиси
2018-04-24 | Жамият
2018 йил 18-20 апрель кунлари Сурхондарё вилоятида бўлиб ўтган “Central Asia–2018. ФАН, ТАЪЛИМ, МАДАНИЯТ ВА БИЗНЕСДА ИНТЕРНЕТ ВА АХБОРОТ-КУТУБХОНА РЕСУРСЛАРИ” XII Халқаро конференциясида “Ўзархив” агентлиги ва Ўзбекистон Республикаси давлат архивлари вакиллари фаол иштирок этишди.
19 апрель куни конференция доирасида шўъба йиғилишлари, семинар, маҳорат дарси ва ўқув тренинглар бўлиб ўтди. Шўъба йиғилишларнинг бири Ахборот-кутубхона муассасаларининг нашриётлар, архивлар ва музейлар билан ўзаро ҳамкорлиги масалалари: ҳукумат топшириқлари ижроси мавзусига бағишланган эди. Ушбу шўъбада Бар-Илан университети (Исроил) аспиранти, Тошкент шаҳар архив иши ҳудудий бошқармаси, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги “Ўзархив” агентлиги, Ўзбекистон Республикаси Марказий давлат архиви, Ўзбекистон Республикаси Кинофотоҳужжатлар Марказий давлат архиви, Термиз археология музейи, Хива шаҳридаги Ичан-Қалъа давлат музей қўриқхонаси мутахассислари ўз маърузалари билан иштирок этдилар. 3-шўъба йиғилишини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги “Ўзархив” агентлиги бўлим бошлиғи О. Ҳасанова олиб борди.
Фурсатдан фойдаланиб, “Ўзархив” агентлиги раҳбарияти Ўзбекистон Миллий кутбхонасига ҳамкорлик учун ўз миннатдорчилигини билдиради.

Пленарное заседание XII Международной конференции «Central Asia–2018. ИНТЕРНЕТ И ИНФОРМАЦИОННО-БИБЛИОТЕЧНЫЕ РЕСУРСЫ В НАУКЕ, ОБРАЗОВАНИИ, КУЛЬТУРЕ И БИЗНЕСЕ»
2018-04-24 | Общество
Сотрудники Агентства “Узархив” и государственных архивов Республики Узбекистан приняли активное участие на пленарном заседании XII Международной конференции «Central Asia–2018. ИНТЕРНЕТ И ИНФОРМАЦИОННО-БИБЛИОТЕЧНЫЕ РЕСУРСЫ В НАУКЕ, ОБРАЗОВАНИИ, КУЛЬТУРЕ И БИЗНЕСЕ» которая прошла 18-20 апреля 2018 года в Сурхандарьинской области.
19 апреля в рамках конференции прошли  секционные заседания, семинар, мастер-класс, учебные тренинги. Одна из секций была посвящена  взаимодействию информационно-библиотечных учреждений с издательствами, архивами и музеями: в разрезе исполнения правительственных поручений. В этой секции приняли участие со своими докладами руководители, специалисты и сотрудники Израильского университета Бар-Илан, Национальной библиотеки Узбекистана, архивов города Ташкента, Агенства “Узархив” при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Центрального государственного архива Республики Узбекистан, Исламской академии Узбекистана, Термезского археологического музея, Государственного музея-заповедника “Ичан-Калъа” в городе Хиве. Секцию вела начальник отдела Агенства “Узархив” при Кабинете Министров О.Хасанова.
Пользуясь моментом руководство Агентства “Узархив” выражает искреннюю благодарность Национальной библиотеки Узбекистана за сотрудничество.