Асосий эътибор савдо-иқтисодий ҳамкорлик ривожига қаратилди
Ўзбекистон ва Туркманистон Президентлари мулоқотни икки мамлакат расмий делегациялари иштирокида давом эттирдилар.
Унда асосий эътибор икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш масалаларига қаратилди.
Савдо алоқаларида эришилаётган натижалардан мамнунмиз. Жорий йилнинг биринчи чорагида мамлакатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 55 фоиз ўсди. Бу ўтган йилги келишувларимиз натижасидир. Бу суръатни сақлаб қолиш ва янада ошириш муҳим, деди Шавкат Мирзиёев.
Туркманистон ва Ўзбекистон тинчликсевар давлатлар, яхши қўшнилар сифатида танилган. Мамлакатларимиз халқаро доирада ҳам, ўзаро алоқаларда ҳам бир-бирини қўллаб-қувватлайди. Бугунги музокаралар буни яна бир тасдиқлади, деди Гурбангули Бердимуҳамедов.
Ўзбекистон ва Туркманистонда бир-бирини тўлдирадиган имкониятлар кўплиги, уларни ишга солиб, ўзаро савдо айланмасини жадал ошириш ва номенклатурасини кенгайтириш зарурлиги таъкидланди. Икки мамлакат бозорида товар ишлаб чиқарувчилар учун қулай шароитлар яратиш, саноат корхоналари кооперациясини мустаҳкамлаш, ҳудудлар ўртасидаги алоқаларни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди. 2020 йилга бориб товар айирбошлаш ҳажмини 500 миллион долларгача етказиш учун барча имкониятлар борлиги қайд этилди.
Бу мақсадларга эришиш учун Савдо-иқтисодий, илмий-техникавий ва маданий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия салоҳиятидан максимал даражада фойдаланиш зарурлиги таъкидланди.
Турли даражадаги самарали учрашувлар мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликка янги суръат бағишлади, уни амалий мазмун билан бойитишга хизмат қилди. Март ойида Ашхободда ўтказилган Ўзбекистон миллий саноат кўргазмаси муваффақиятли бўлди. Айни кунларда пойтахтимизда Туркманистон миллий кўргазмаси ва ишбилармон доираларнинг бизнес-форуми бўлиб ўтмоқда.
Транспорт ва транзит соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш, бу орқали ўзаро савдо ҳажмини, мамлакатларимизнинг ушбу йўналишдаги рақобатбардошлигини оширишга келишиб олинди.
Қишлоқ хўжалиги машиналари, автомобиллар ва электр техникаси маҳсулотларини ҳамкорликда ишлаб чиқариш, нефть ва нефть маҳсулотлари етказиб бериш, чегараолди ҳудудлар ўртасида савдо-сотиқни кенгайтириш, хизматлар кўрсатиш ва бошқа масалалар бўйича ўзаро манфаатли келишувларга эришилди.

Основной акцент - на развитие торгово-экономического сотрудничества
Президенты Узбекистана и Туркменистана продолжили переговоры с участием официальных делегаций двух стран.
Основное внимание было уделено дальнейшему развитию двустороннего торгово-экономического сотрудничества.
Нас радуют результаты в сфере торговли. В первом квартале текущего года товарооборот между нашими странами увеличился на 55 процентов. Наши прошлогодние договоренности начали давать результаты. Теперь важно сохранить и нарастить эту динамику , сказал Шавкат Мирзиёев.
Туркменистан и Узбекистан - миролюбивые страны, добрые соседи. Наши страны поддерживают друг друга как в двусторонних связях, так и на международном уровне. Сегодняшние переговоры еще раз подтвердили это, сказал Гурбангулы Бердымухамедов.
Отмечалось, что Узбекистан и Туркменистан обладают широкими взаимодополняющими возможностями, задействовав которые, необходимо ускоренно наращивать объем и расширять номенклатуру торгового оборота. Обсуждены вопросы создания благоприятных условий для товаропроизводителей двух стран, укрепления кооперации промышленных предприятий, развития межрегиональных связей. Указано на наличие всех возможностей для доведения объема товарооборота до 500 миллионов долларов к 2020 году.
Для достижения этих целей необходимо максимально использовать потенциал Совместной межправительственной комиссии по торгово-экономическому, научно-техническому и культурному сотрудничеству.
Плодотворные встречи на различных уровнях придали новую динамику сотрудничеству между нашими странами, наполнив его практическим содержанием. В марте в Ашахабаде успешно проведена Национальная промышленная выставка Узбекистана. В эти дни в Ташкенте проходят Национальная выставка Туркменистана и бизнес-форум деловых кругов двух стран.
Стороны договорились развивать сотрудничество в сфере транспорта и транзита, увеличивать за счет этого объем взаимной торговли и повышать конкурентоспособность наших стран в этом направлении.
Достигнуты взаимовыгодные договоренности по совместному производству сельскохозяйственных машин, автомобилей и электротехники, доставке нефти и нефтепродуктов, расширению торговли между приграничными регионами, оказанию услуг и другим вопросам.