Давлат молиявий назорати бош бошқармаси ва унинг ҳудудий бошқармалари 2018 йилнинг 1-чорагида ўтказган назорат тадбирлари натижалари тўғрисида маълумот
2018-04-20 | Иқтисодиёт
Давлат молиявий назорати бош бошқармаси ва унинг ҳудудий бошқармалари томонидан 2018 йилнинг 1-чорагида Ҳукумат ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг топшириқлари асосида давлат молиявий назорати тадбирлари ўтказилди.
Ўтказилган жами 844 та назорат тадбирларидан 661 тасида молиявий интизомга риоя қилинмай сарфланган маблағлар 33,0 млрд.сўмни, шундан камомад ва ўзлаштиришлар 5,1 млрд.сўмни, ноқонуний харажатлар 24,8 млрд.сўмни ва Молия вазирлиги ҳузуридаги жамғармалар маблағлари ҳисобидан мақсадсиз ишлатилган маблағлар 3,2 млрд.сўмни ташкил этди.
Назорат тадбирларини ўтказиш жараёнида ва унинг натижалари юзасидан берилган кўрсатмаларга асосан аниқланган 20,8 млрд.сўм миқдоридаги нотўғри сарфланган маблағлар белгиланган тартибда тикланиши таъминланди ҳамда 650 та назорат тадбирлари ҳужжатлари ҳуқуқий баҳо бериш учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига юборилди.
I. Бюджет ва бюджет маблағлари олувчи ташкилотлар бўйича ўтказилган 626 та назорат тадбирларидан 510 тасида 9,2 млрд.сўм маблағ нотўғри сарфланганлиги аниқланди, шундан 474 та субъект бўйича (9,0 млрд.сўм) назорат тадбири материаллари ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига топширилди.
Шунингдек, бюджет интизомини бузган бюджет ташкилотларининг 32 нафар раҳбар ва мансабдор шахслари 16,7 млн.сўм миқдорида маъмурий жавобгарликка тортилди.
II. Давлат мақсадли ва молия вазирлиги ҳузуридаги  жамғармалар маблағлари ҳисобидан ажратилган маблағларнинг мақсадли сарфланиши юзасидан 127 та назорат тадбирлари ўтказилиб, уларнинг 94 тасида 5,2 млрд.сўм камомад, ўзлаштириш ва ноқонуний харажатларга йўл қўйилганлиги аниқланди.
Аниқланган ноўрин ва мақсадсиз харажатлардан 3,1 млрд.сўми белгиланган мақсадларга қайта йўналтирилди ва 1 млрд.сўми белгиланган тартибда тикланди, 3,3 млрд.сўм миқдорида молиявий қонун бузилишлар аниқланган 98 та текшириш материаллари қонуний чора кўриш учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига
топширилди.
III. Ҳукумат ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг қарор ва фармойишларига асосан 64 та хўжалик юритувчи субъектларда молиявий хўжалик фаолияти юзасидан назорат тадбири ўтказилиб, шундан 35 тасида 17,4 млрд.сўм миқдорида ноқонуний харажатлар аниқланди ҳамда текшириш материаллари қонуний чора кўриш учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига топширилди.
Ушбу субъектларда аниқланган 8,6 млрд.сўм миқдоридаги  ноқонуний харажатларни тикланиши таъминланди.
IV. Бошқа йўналишлар (Ҳукумат томонидан кафолатланган кредит, Болалар спортини ривожлантириш жамғармаси ва бошқалар)  бўйича 27 та назорат тадбирлари ўтказилиб, уларнинг 22 тасида1,3 млрд.сўм миқдорида камомад, ўзлаштириш ва ноқонуний харажатларга йўл қўйилганлиги аниқланиб, шундан 1,1 млрд.сўми белгиланган тартибда бюджетга тикланиши таъминланди.
Шунингдек, молиявий қонун бузилишлар аниқланган 1,2 млрд.сўм миқдоридаги 18 та текшириш материаллари ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига топширилди.
V. Ҳисобот даврида Давлат молиявий назорати бош бошқармаси ва унинг ҳудудий бошқармаларига жисмоний шахслардан жами 199 та мурожаатлар келиб тушди, шундан 53 таси тегишлилиги бўйича бошқа идораларга юборилди, 26 таси бир хил мавзуда такрорий мурожаатларни ташкил қилади, 12 таси аноним деб топилди.
Жисмоний шахсларнинг 96 та мурожаатлари ўрганиб чиқилди, шундан уларда қайд қилинган ҳолатлар 12 тасида тўлиқ, 30 тасида қисман тасдиқланди ва 54 тасида ўз исботини топмади.
Шунингдек, жисмоний шахсларнинг мурожаатлари бўйича 98 млн.сўм миқдорида молиявий хатоликлар аниқланган 13 та ўрганиш материаллари ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига топширилди.

Информация о результатах контрольных мероприятий, проведенный главным управлением государственного финансового контроля и его территориальными управлениями в 1-ом квартале 2018 года
2018-04-20 | Экономика
По поручениям  Правительства и правоохранительных органов Главным управлением Государственного финансового контроля и его территориальными управлениями в 1-ом квартале 2018 года были проведены контрольные мероприятия.
Всего проведено 844 контрольных мероприятий, из них 661 установлены израсходование средств нарушением финансовой дисциплины на сумму 33 млрд.сум, в том числе растрата, хищение  5,1 млрд.сум, незаконные затраты 24,8 млрд.сум и из средств Фондов при Министерстве финансов были произведены не целевое использование средств на 3,2 млрд.сум.
В процессе проведения контрольных мероприятий и указанием данными по результатам проверок выявленные нецелевое использование средств в сумме 20,8 млрд.сум в установленном порядке восстановлены и материалы по 650 контрольных мероприятий переданы в правоохранительные органы для дачи правовой оценки.
I. Из проведенных 626 контрольных мероприятий в  бюджетных организациях и организациях, получающих бюджетные средства, в 510 установлены нецелевое использование средств на 9,2 млрд.сум, из них по 474 субъектам (9,2 млрд.сум) материалы контрольных мероприятий переданы в правоохранительные органы.
Также 32 руководителя и должностные лица бюджетных организаций, нарушивших бюджетную дисциплину, привлечены к административной ответственности на 16,7 млн.сум.
II. Контрольные мероприятия по целевому использованию средств Государственных  целевых фондов и Фондов при Министерстве  финансов  проведены в 127 объектах и в 94 установлено растрата, присвоение и незаконные расходы на сумму 5,2 млрд.сум.
Из выявленных средств 3,1 млрд.сум направлены по целевому назначению, 1 млрд.сум восстановлены в установленном порядке и по 98 материалам проверок на сумму 3,3 млрд.сум, израсходование нарушением финансовой дисциплины переданы в правоохранительные органы для принятия правовых мер.
III. В соответствии с распоряжениями  и указаниями  Правительства и правоохранительных органов контрольные мероприятии по финансово-хозяйственной деятельности проведены в 64 хозрасчетных организации, из них в 34 выявлены незаконные расходы на сумму
17,4 млрд.сум и материалы проверок переданы  в правоохранительные  органы.
В этих субъектах в процессе контрольных мероприятий восстановлены 8,6 млрд.сум.
IV. По кредитам гарантированный Правительством, «Фонд развития детского спорта» и прочим направлениям произведены  27 контрольных мероприятий и в 22 случаях выявлены растрата, присвоение и незаконные затраты на 1,3 млрд.сум, из которых 1,1 млрд.сум восстановлены в установленном порядке.
По выявленным нарушениям финансовой дисциплины 18 материалов на сумму 1,2 млрд сум переданы  в правоохранительные органы.
V. За отчётный период  в Главное управление государственного финансового контроля и её территориальным управлением поступило  от физических лиц 199 обращений, из них 53 направлены по назначению соответствующим  организациям, 26 повторные обращений по одному и тому же вопросу и 12 анонимные. Из изученных 96 обращений физических лиц  приведенные ими факты подтверждены в 12 случаях полностью, а в 30 случаях частично, а в остальных не подтвердились.
Контрольными мероприятиями проведенные по обращениям  физических лиц выявлены финансовые нарушения на 98 млн.сум и 13 материалов переданы в правоохранительные органы.