Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини қонунда белгиланган муддат ва тартибда кўриб чиқиш, фуқароларнинг муаммоларини амалда ҳал этиш прокуратура органларининг устувор вазифаларидан бири ҳисобланади.
Айниқса, фуқароларни шахсан қабул қилиш – кўплаб муаммоларни бевосита жойида ҳал этиш, турли суиистеъмолчилик ва бошқа қонунбузилиши ҳолатларига нисбатан тезкорлик билан муносабат билдириш, умуман, аҳолининг оғирини енгил қилиш имкониятини бермоқда.
2018 йилнинг 1-чорагида прокуратура органларига келиб тушган мурожаатлардан 72.292 таси ҳал этилиб, фуқароларнинг бузилган ҳуқуқлари тикланиши таъминланди.
Прокуратура органлари ходимлари томонидан 65.855 нафар, шундан, бевосита Бош прокуратура раҳбарияти томонидан 634 нафар фуқаролар қабул қилинди.
Шу билан бирга, ҳудудларга чиқиб фуқароларни сайёр қабул қилишга ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Жумладан, Қорақалпоғистон Республикаси, Фарғона ва Хоразм вилоятларида ташкил этилган сайёр қабуллар давомида Бош прокурор томонидан 291 нафар фуқаролар қабул қилиниб, уларнинг узоқ вақтдан буён ечимини топмай келаётган турли муаммолари ҳал этилиши таъминланди.
Хусусан, қабуллар натижасида 24 нафар шахслар иш билан таъминланди, фаолиятни ташкил этиш ёки янада ривожлантириш ва шу асосда қўшимча иш ўрни яратиш учун 38,2 гектар ер майдони, 2,8 млрд. сўм кредит маблағи ва зарур техника воситалари ажратилди.
Шунингдек, 2 нафар шахс уй билан, 8 нафар шахс ногиронлик аравачаси билан таъминланди, 5 нафар фуқарога уй-жой ажратилиши учун ҳужжатлар расмийлаштирилди, қарздорлардан 281 млн. сўм ундирилди, 4 та маҳалла фуқаролар йиғинида электр трансформаторлар ўрнатилиб, 2.300 метр электр линияси ва 255 метр сув тармоғи тортилди.
Қўпол қонунбузилиши ҳолатлари бўйича 3 та жиноят иши қўзғатилди.
Масалан, Б.Тожиевнинг мурожаати бўйича ўтказилган текширишда, Қўқон шаҳар давлат солиқ инспекцияси ходимлари маълумотларни сохталаштириб, «Oqjar porloq kelajagi» МЧЖда текшириш уюштирганликлари аниқланиб, жиноят иши қўзғатилди.
Бундан ташқари, Бош прокуратура томонидан жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини бевосита қуйи прокуратура органларида ҳамда бошқа давлат идораларида ҳал этилиши устидан ҳам тизимли назорат ўрнатилган.

Обращения – всегда в центре внимания
Одной из приоритетных задач органов прокуратуры является рассмотрение обращений физических и юридических лиц в установленном законом сроках и порядке, практическое решение проблем граждан.
В особенности, осуществление личного приема граждан позволяет решать многие вопросы непосредственно на местах, оперативно реагировать на различные правонарушения и злоупотребления, и в целом облегчить трудности граждан.
Из поступивших в период 1 квартала 2018 года обращений в органы прокуратуры удовлетворено 72.292 и обеспечено восстановление нарушенных прав граждан.
Работниками органов прокуратуры принято 65.855 граждан, из них непосредственно руководством Генеральной прокуратуры – 634.
Вместе с тем, особое внимание уделяется выездным приемам граждан.
Так, в ходе организованных выездных приемов в Республике Каракалпакстан, Ферганской и Хорезмской областях Генеральным прокурором принято 291 граждан и обеспечено решение их различных проблем и вопросов, которые не находили своего разрешения в течении длительного времени.
В частности, по результатам приема 24 лица обеспечены трудоустройством, для организации или дальнейшего развития предпринимательской деятельности, а также создания новых рабочих мест выделено 38,2 гектаров земельной площади, кредиты в размере 2,8 млрд. сум и необходимые технические средства.
Также, 2 лицам выделено жилье, 8 лиц обеспечены инвалидной коляской, 5 лицам оформлены необходимые документы на выдачу жилья, взыскано с должников 281 млн. сум, в 4 махаллинских сходах граждан установлены электро-трансформаторы, проведено 2.300 метров электролинии и 255 метров водопровода.
По грубым нарушениям закона было возбуждено 3 уголовных дела.
Например, в ходе проверки по обращению Тожиева Б. выявлено, что в целях организации проверки деятельности ООО «Oqjar porloq kelajagi» сотрудниками государственной налоговой инспекции г. Коканда были подделаны документы. По данному факту возбуждено уголовное дело.
Кроме этого, Генеральной прокуратурой установлен системный надзор за рассмотрением обращений физических и юридических лиц в нижестоящих органах прокуратуры и других государственных органах.