Шавкат Мирзиёев “Навоийазот” акциядорлик жамиятида амалга оширилаётган йирик лойиҳалар билан танишди
Мамлакатимиз кимё саноатининг энг йирик корхонаси – “Навоийазот” акциядорлик жамиятида учта йирик лойиҳа амалга оширилмоқда. Булар “Поливинилхлорид, каустик сода ва метанол ишлаб чиқариш мажмуасини қуриш”, “Аммиак ва карбамид ишлаб чиқариш қувватларини қуриш” ва “Азот кислотасини ишлаб чиқаришни ташкил этиш” лойиҳаларидир.
Умумий қиймати 1,7 миллиард доллар бўлган ушбу қувватлар Хитой, Япония ва Швейцария билан ҳамкорликда барпо этилмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев мазкур корхоналар қурилишининг бориши билан танишди.
Биринчи лойиҳа Хитойнинг "China CAMC Engineering CO. Ltd" компанияси билан ҳамкорликда амалга оширилмоқда. У мамлакатимиз кимё саноати учун янги турдаги маҳсулотлар – 100 минг тонна поливинилхлорид, 75 минг тонна каустик сода ва 300 минг тонна метанол ишлаб чиқариш имконини беради. Ушбу мажмуа ишга туширилгач, 900 дан ортиқ иш ўрни яратилади.
Япониянинг «Mitsubishi Corporation» ва «Mitsubishi Heavy Industries Ltd.» компаниялари билан ҳамкорликдаги иккинчи лойиҳа доирасида эскирган, кўп энергия талаб қиладиган ускуналарни замонавийсига алмаштирилади. Мажмуа йилига 660 минг тонна аммиак ва қарийб 580 минг тонн карбамид ишлаб чиқариш имконини беради. Бугунги кунда бу ерда замонавий техникалар жалб этилган ҳолда 40 асосий объект қурилиши давом этмоқда.
Швейцариянинг «CASALE SA» компанияси билан ҳамкорликда ташкил этилаётган учинчи мажмуа 500 минг тонна харидоргир маҳсулот ишлаб чиқариш имконини беради.
Давлатимиз раҳбари лойиҳалар доирасида амалга оширилган ишларни юқори баҳолади. Белгиланган режа ва вазифалар ижросини ўз вақтида таъминлаш, энергия тежамкор ва маҳсулдор технологияларни қўллаш орқали маҳсулотлар рақобатбардошлигини ошириш, кимё тармоғи корхоналарини ривожлантириш бўйича топшириқлар берди.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом реализации крупных проектов в АО "Навоиазот"
На крупнейшем предприятии химической отрасли нашей страны - акционерном обществе «Навоиазот» реализуются масштабных инвестиционных проекта: «Строительство комплекса производств поливинилхлорида (ПВХ) , каустической соды и метанола», «Строительство производств аммиака и карбамида» и «Организация производства азотной кислоты». Эти мощности общей стоимостью 1,7 миллиарда долларов организуются совместно с китайскими, японскими и швейцарскими партнерами.
Президент ознакомился с ходом реализации этих проектов.
Первый проект релизуется совместно с китайской компанией "China CAMC Engineering CO. Ltd". Он позволит освоить выпуск новой для химпрома страны продукции – 100 тысяч тонн поливинилхлорида, 75 тысяч тонн каустической соды и 300 тысяч тонн метанола в год. После запуска мощностей будет создано более 900 новых рабочих мест.
В рамках второго проекта по производству аммиака и карбамида, реализуемого в сотрудничестве с японскими компаниями «Mitsubishi Corporation» и «Mitsubishi Heavi Industries Ltd», намечено заменить морально устаревшее, требующее больших энергозатрат оборудование. Комплекс будет способен выпускать 660 тысяч тонн аммиака и около 580 тысяч тонн карбамида. В настоящее время работы ведутся на 40 основных объектах с привлечением современной техники.
Третий комплекс по производству азотной кислоты будет запущен в партнерстве со швейцарской компанией «CASALE SA». После завершения строительства здесь будет выпускаться 500 тысяч тонн востребованной продукции.
Глава государства высоко оценил проделанную в рамках проектов работу. Дал поручения по обеспечению своевременному исполнению намеченных планов и задач, повышению конкурентоспособности продукции за счет внедрения энергосберегающих и высокопроизводительных технологий, развитию предприятий химической отрасли.