Қандим газни қайта ишлаш мажмуаси иш бошлади
Шавкат Мирзиёев бундан роппа-роса икки йил муқаддам – 2016 йил 19 апрель куни Бухоро вилоятидаги Қандим газни қайта ишлаш мажмуаси қурилишини бошлаб берган эди. Ўтган вақт мобайнида бу ерда улкан саноат комплекси ва шаҳарча бунёд этилди.
2018 йил 19 апрель куни ушбу мажмуанинг очилиш маросими бўлди. Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этди ва нутқ сўзлади.
Давлатимиз раҳбари Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ амалга оширилаётган ишлар саноатнинг етакчи йўналишларини изчил ривожлантиришга хизмат қилаётганини таъкидлади. Ёқилғи-энергетика тармоғига тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар фаол жалб этилаётгани, Қандим газни қайта ишлаш мажмуаси Ўзбекистон билан Россия ҳамкорлигининг ёрқин намунаси эканини қайд этди. Муҳандис ва қурувчиларга миннатдорлик билдириб, корхона жамоасига улкан муваффақиятлар тилади.
Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг табригини энергетика вазири Александр Новак ўқиб эшиттирди.
“Лукойл” компанияси президенти Вагит Алекперов, Қандим газни қайта ишлаш мажмуаси муҳандиси Шаҳзод Қурбонов, нефть-газ соҳаси фахрийси Комил Фозилов сўзга чиқди.
Мажмуа фаолиятига старт берувчи рамзий тугма босилди.
Ушбу саноат комплексида йилига 8,1 миллиард куб метр газ қайта ишланади. Бу орқали тозаланган табиий газ, газ конденсати, олтингугурт каби маҳсулотлар ишлаб чиқарилади. Икки мингдан зиёд киши иш билан таъминланади.
Умумий қиймати 3 миллиард доллардан зиёд бўлган мазкур йирик лойиҳа “Ўзбекнефтгаз” миллий холдинг компанияси билан Россиянинг “Лукойл” компанияси ҳамкорлигида рўёбга чиқди. 114 та қудуқ ковланиб, газни йиғиш ва қайта ишлаш тизимлари қурилди. Бу жараёнда мураккаб техник ечимлар, илғор технологиялар қўлланилди. Йўллар, терминаллар, магистрал газ қувури, электр, сув тармоқлари ва бошқа инфратузилма объектлари барпо қилинди.
Қоракўл туманининг олис чўл ҳудудида 1 минг 150 кишига мўлжалланган шаҳарча бунёд этилди. У ерда ишчиларнинг яшаши ва дам олиши учун зарур шароит яратилди.
Шавкат Мирзиёев мажмуанинг технологик жараёнини кўздан кечирди. Лаборатория ва операторлик бошқаруви хоналарида бўлди.

Кандымский газоперерабатывающий комплекс введен в строй
Шавкат Мирзиёев ровно два года назад, 19 апреля 2016 года дал старт строительству Кандымского газоперерабатывающего комплекса в Бухарской области. За минувшее время здесь были возведены крупный промышленный комплекс и городок.
19 апреля 2018 года состоялась церемония открытия этого комплекса. В ней принял участие и выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства отметил, что осуществляемая в рамках Стратегии действий работа служит последовательному развитию ведущих отраслей промышленности.
Активное привлечение прямых иностранных инвестиций в топливно-энергетическую отрасль и сам Кандымский газоперерабатывающий комплекс являются очередным ярким воплощением сотрудничества Узбекистана и России. Президент выразил благодарность инженерам и строителям, пожелал успехов коллективу предприятия.
Поздравительное послание Президента Российской Федерации Владимира Путина зачитал министр энергетики этой страны Александр Новак.
На мероприятии выступили президент компании "Лукойл" Вагит Алекперов, инженер Кандымского газоперерабатывающего комплекса Шахзод Курбонов, ветеран нефтегазовой сферы Комил Фозилов.
Нажата символическая кнопка запуска деятельности комплекса.
В комплексе в год будет перерабатываться 8,1 миллиарда кубометров газа, что позволит производить очищенный газ, газовый конденсат, серу и другую продукцию. Работой будет обеспечено более 2 тысяч человек.
Данный крупный проект общей стоимостью более 3 миллиардов долларов реализован при сотрудничестве национальной холдинговой компании "Узбекнефтегаз" и российской компании "Лукойл". Обустроено 114 скважин, построены система сбора и переработки газа. В этом процессе применялись сложные технические решения, передовые технологии. Возведены дороги, терминалы, магистральный газопровод, сети электро-, водоснабжения и другие объекты инфраструктуры.
В отдаленной степной территории Каракульского района построен городок на 1150 жителей. Здесь созданы необходимые условия для проживания и отдыха работников комплекса.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с технологическим процессом комплекса, осмотрел лабораторию и операторский пункт управления.