Ўзбекистон Республикаси аҳолиси диққатига!
Ўзбекистон Республикаси ИИВ Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бош бошқармаси ва унинг қуйи хизматлари томонидан аҳолини биометрик паспортлар билан таъминлаш ишлари давом эттирилмоқда.
Нобиометрик паспортларини алмаштириш муддати 2018 йил 1 июль этиб белгиланган бўлиб, биометрик паспортга эга бўлмаган фуқаролар ушбу муддатни кутмасдан доимий рўйхатдан ўтган манзилларидаги миграция ва фуқароликни расмийлаштириш хизматларига зарурий ҳужжатлар билан мурожаат этишлари ва биометрик паспорт олишлари мумкин. Ҳозирги кунда аҳолига қулайликлар яратиш мақсадида, жойлардаги биометрик маълумотларни йиғиш пунктларига жисмоний имконияти чекланганлиги сабабли етиб кела олмайдиган фуқаролар учун мобил қурилмалар ёрдамида биометрик паспорт расмийлаштириш имконияти мавжуд. Фуқаролар диққатига эслатиб ўтмоқчимизки, паспорти бўлиши шарт бўлган фуқаронинг паспортсиз ёки ҳақиқий бўлмаган паспорт билан яшаш, Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 223-моддасида белгиланган тартибда жарима солинишига сабаб бўлади. Шу сабабли биометрик паспортга эга бўлмаган фуқаролардан жойлардаги миграция ва фуқароликни расмийлаштириш хизматларидаги биометрик маълумотларни йиғиш пунктларига мурожаат этишлари ҳамда нобиометрик паспортларни ўз вақтида алмаштиришларини сўраймиз.

Вниманию граждан Республики Узбекистан!
Главным управлением миграции и оформления гражданства МВД Республики Узбекистан и его низовыми подразделениями продолжается работа по обеспечению населения биометрическими паспортами.
Срок обмена небиометрического паспорта установлен до 1 июля 2018 года, граждане, не имеющие биометрические паспорта, могут обратиться территориальные подразделения миграции и оформления гражданства по месту постоянной прописки за получением нового паспорта, не ожидая срока окончания действия паспорта старого образца. В настоящее время в целях создания удобства для населения, гражданам, не имеющим возможность самостоятельно посетить пункты сбора биометрических данных, внедрены услуги по оформлению паспортов с помощью мобильных станций. Хотим напомнить гражданам, что в случае проживания гражданина, обязано иметь паспорт. Проживание без паспорта или по недействительному паспорту влечёт ответственность, предусмотренная в статье 223 Кодекса административных правонарушений Республики Узбекистан. В связи с вышеизложенным просим граждан своевременно обратиться в пункты сбора биометрических данных подразделений миграции и оформления гражданства для обмена небиометрического паспорта.