Стартапларни ривожлантиришда кореялик экспертлар билан ҳамкорлик қилинади
Жорий йилнинг 15 - 21 апрель кунлари Корея ахборотлашган жамиятни ривожлантириш институти (KISDI) муассасаси мутахассислардан иборат делегация мамлакатимизда бўлиб, Ўзбекистонда дастурий таъминот бозори ҳамда стартап лойиҳаларни ривожлантириш масалаларига бағишланган учрашувларда иштирок этмоқда.
Таъкидлаш жоизки, KISDI экспертлари сўнгги 15 йил мобайнида жаҳоннинг 27 мамлакатида 73 та лойиҳани амалга оширишга муваффақ бўлганлар.
Делегация юртимиздаги сафари давомида Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Инновацион ривожлантириш вазирлиги, шунингдек “Mirzo Ulugbek Innovation Center” ахборот технологияларини ишлаб чиқиш ва жорий этишга кўмак кўрсатиш бўйича Инновацион марказ ҳамда вазирлик тизимидаги бошқа ташкилотлар, IT-компанияларда учрашувлар ўтказди.
Жумладан, 17 апрель куни вазирликда ташкил этилган учрашувда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирининг биринчи ўринбосари Олимжон Умаров кореялик экспертларни қабул қилди. Учрашувда IT-стартапларни ва миллий дастурий таъминот бозорини ривожлантириш бўйича давлат сиёсатининг аҳамияти таъкидланди.
Ўзаро ҳамкорликда давом этадиган консултатив дастур 2018 йилнинг декабрига қадар 4 босқичда ташкил қилинади. Дастурнинг иккинчи босқичида ўзбекистонлик 5 нафар мутахассиснинг Корея Республикасида ихтисослашган ўқув ва семинарларда иштирок этиши режа қилинган.
Кореялик мутахассислар дастурий таъминот бозорида тадбиркорлик муҳитининг муваффақиятли ривожланиши учун инсон салоҳияти, қулай тадбиркорлик иқлими, иқтисодий асос ҳамда қулайликлар зарурлигини қайд этдилар.
Ўз навбатида, Олимжон Умаров меҳмонларнинг диққатини ҳукумат томонидан соҳаларда, хусусан ахборот технологиялари соҳасида тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш учун барча қулайликлар яратиб берилаётганига қаратди.

Корейские специалисты проведут консультации по развитию стартап-проектов
В нашей столице с 15 по 21 апреля находится делегация консультантов по вопросу развития рынка программных продуктов и стартап-проектов Корейского института развития информационного общества (KISDI). Стоит отметить, что специалисты KISDI за последние 15 лет уже провели консультации и реализовали 73 проекта в 27 странах мира.
В рамках визита члены делегации проводят встречи с представителями Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерства инновационного развития, Инновационного центра по поддержке разработки и внедрения информационных технологий «Mirzo Ulugbek Innovation Center», подведомственными организациями Мининфокома и IT-компаниями.
В частности, 17 апреля в Мининфокоме состоялась встреча с участием первого заместителя Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Олимжона Умарова, в ходе которой отмечена важность проведения консультаций по политике развития IT-стартапов и рынка программных продуктов страны.
Программа консультаций рассчитана до декабря 2018 года и состоит из 4-х этапов. На 2-ом этапе в течение одной недели 5 специалистов из Узбекистана будут проходить специальные тренинги и семинары в Республике Корея. Консультанты из Кореи отметили, что для успешного развития предпринимательской экосистемы необходимы человеческий капитал, благоприятная бизнес-среда, финансы и рынок.
В свою очередь, первый заместитель Министра отметил, что в республике существуют все необходимые условия для развития предпринимательства во всех сферах, в том числе в IT-секторе.