2018 йил 17 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатида Сенат Раиси Н.Йўлдошевнинг Латвия Республикаси Сейми Раиси Инара Мурниеце раҳбарлигидаги Латвия парламенти делегацияси аъзолари билан учрашуви бўлиб ўтди.
Қайд этилганидек, бугунги кунда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ва Латвия парламенти ўртасидаги муносабатлар изчил ривожланиб бормоқда. 2010 йилда Латвия Сеймида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси билан ҳамкорлик бўйича гуруҳ тузилган бўлса, 2012 йил июлда мамлакатимиз парламентида худди шундай дўстлик гуруҳи ташкил этилди. 2012 йил сентябрда Олий Мажлис ва Латвия Сейми парламентлараро дўстлик гуруҳлари ўртасида ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланди.
Ўтган йили май ойида Олий Мажлис Сенати Раиси Н.Йўлдошев бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси парламенти делегациясининг Латвияга ташрифи ҳамда ушбу ташриф доирасида ўтказилган бир қатор учрашувлар ҳамкорликни янада кенгайтиришда, муносабатларни янги босқичга кўтаришда муҳим аҳамият касб этди.
Ўзбекистон парламенти делегациясининг Ригага ташрифи кунлари Латвия пойтахтида «Ўзбекистон-Латвия савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлиги. Тадбиркорлик фаолияти учун янги имкониятлар» мавзусида бизнес-семинар ўтказилиб, унда икки давлат бизнес ҳамжамиятларининг 300 нафардан зиёд вакили иштирок этди. Шунингдек, бир қатор идора ва муассасалар ўртасида ҳамкорликка оид меморандум имзоланиб, келишувларга эришилди.
Сенатда ўтказилган бу галги учрашувда Латвия Республикаси Сейми Раиси Инара Мурниеце раҳбарлигидаги парламент делегациясининг юртимизга ушбу ташрифи ҳамкорлик кўламини янада кенгайтиришда муҳим аҳамият касб этиши таъкидланди.
Учрашувда мамлакатларимиз ўртасида икки томонлама парламентлараро алоқаларнинг бугунги аҳволи ва ривожланиш истиқболлари муҳокама этилди. Шу билан бирга, демократик ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни амалга ошириш бўйича тажриба алмашилди. Парламентлар ўртасидаги мулоқотни мазмун жиҳатдан янада бойитиш учун барча имкониятни ишга солиш мақсадга мувофиқлиги таъкидланди.

Inter-parliamentary cooperation is developing
On April 17, a meeting with the parliamentary delegation of the Republic of Latvia led by the Speaker of the Saeima Inara Murnieсe was held at the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
During the conversation, Chairman of the Senate N.Yuldoshev noted that relations between the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan and the Saeima of the Republic of Latvia are consistently developing.
In 2010, a group for cooperation with the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan was established in the Saeima of Latvia, in July 2012 a similar friendship group was established in the parliament of Uzbekistan. In September of the same year, a memorandum of cooperation was signed between the Oliy Majlis and the Saeima on inter-parliamentary friendship.
At the meeting, the sides discussed the current state and prospects for cooperation between the parliaments of the two countries. The experience accumulated on implementation of socio-economic and democratic reforms has been analyzed. It was noted that it would be expedient to use all the opportunities for further enriching the dialogue between the parliaments.
At a meeting held in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, Speaker N.Ismoilov emphasized that relations between Uzbekistan and Latvia, based on mutual trust and interest, are consistently developing in the sphere of parliamentarism.
During the conversation, issues of improving the normative legal framework of foreign policy and foreign economic cooperation between the two countries were considered. Views were exchanged on activities of the Joint Uzbekistan – Latvia Commission on Cooperation in Combating Organized Crime, Terrorism, Illicit Trafficking in Narcotic Drugs, Psychotropic Substances and Precursors.