2018 йил 17 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатида Сенат Раиси Н.Йўлдошевнинг Латвия Республикаси Сейми Раиси Инара Мурниеце раҳбарлигидаги Латвия парламенти делегацияси аъзолари билан учрашуви бўлиб ўтди.
Қайд этилганидек, бугунги кунда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ва Латвия парламенти ўртасидаги муносабатлар изчил ривожланиб бормоқда. 2010 йилда Латвия Сеймида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси билан ҳамкорлик бўйича гуруҳ тузилган бўлса, 2012 йил июлда мамлакатимиз парламентида худди шундай дўстлик гуруҳи ташкил этилди. 2012 йил сентябрда Олий Мажлис ва Латвия Сейми парламентлараро дўстлик гуруҳлари ўртасида ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланди.
Ўтган йили май ойида Олий Мажлис Сенати Раиси Н.Йўлдошев бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси парламенти делегациясининг Латвияга ташрифи ҳамда ушбу ташриф доирасида ўтказилган бир қатор учрашувлар ҳамкорликни янада кенгайтиришда, муносабатларни янги босқичга кўтаришда муҳим аҳамият касб этди.
Ўзбекистон парламенти делегациясининг Ригага ташрифи кунлари Латвия пойтахтида «Ўзбекистон-Латвия савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлиги. Тадбиркорлик фаолияти учун янги имкониятлар» мавзусида бизнес-семинар ўтказилиб, унда икки давлат бизнес ҳамжамиятларининг 300 нафардан зиёд вакили иштирок этди. Шунингдек, бир қатор идора ва муассасалар ўртасида ҳамкорликка оид меморандум имзоланиб, келишувларга эришилди.
Сенатда ўтказилган бу галги учрашувда Латвия Республикаси Сейми Раиси Инара Мурниеце раҳбарлигидаги парламент делегациясининг юртимизга ушбу ташрифи ҳамкорлик кўламини янада кенгайтиришда муҳим аҳамият касб этиши таъкидланди.
Учрашувда мамлакатларимиз ўртасида икки томонлама парламентлараро алоқаларнинг бугунги аҳволи ва ривожланиш истиқболлари муҳокама этилди. Шу билан бирга, демократик ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни амалга ошириш бўйича тажриба алмашилди. Парламентлар ўртасидаги мулоқотни мазмун жиҳатдан янада бойитиш учун барча имкониятни ишга солиш мақсадга мувофиқлиги таъкидланди.

Встреча с парламентской делегацией Латвии
17 апреля 2018 года в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялась встреча Председателя Сената Н.Йулдошева с членами парламентской делегации Латвии во главе с Председателем Сейма Латвийской Республики Инарой Мурниеце.
Как было отмечено, сегодня между Олий Мажлисом Республики Узбекистан и парламентом Латвии последовательно развиваются отношения. В 2010 году в Сейме Латвии была образована группа по сотрудничеству с Олий Мажлисом Республики Узбекистан, а в июле 2012 года такая же группа дружбы была создана при парламенте нашей страны. В сентябре 2012 года был подписан меморандум о сотрудничестве между межпарламентскими группами дружбы Олий Мажлиса и Сейма Латвии.
В мае прошлого года во главе с Председателем Сената Олий Мажлиса Н.Йулдошева был осуществлён визит парламентской делегации Республики Узбекистан в Латвию и проведен ряд встреч в рамках данного визита. Это имело важное значение в дальнейшем расширении сотрудничества, поднятии наших отношений на новый уровень.
Во время пребывания парламентской делегации Узбекистана в столице Латвии Риге был проведен бизнес-семинар на тему «Торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество между Узбекистаном и Латвией. Новые возможности для развития предпринимательской деятельности». В нем принимали участие более 300 представителей бизнес сообществ двух стран. Также был подписан меморандум о сотрудничестве между несколькими ведомствами и учреждениями, с которыми были достигнуты договоренности.
На очередной встрече, проведенной в Сенате было отмечено, что данный визит парламентской делегации Латвии во главе с Председателем Сейма Латвийской Республики Инарой Мурниеце имеет важное значение в дальнейшем расширении сотрудничества.
На встрече было обсуждено сегодняшнее положение двухсторонних межпарламентских связей и перспективы их развития. Вместе с тем, между парламентариями двух стран состоялся обмен опытом по осуществлению демократических и социально-экономических реформ. Отмечена целесообразность использования всех имеющихся возможностей для дальнейшего развития содержания межпарламентского диалога.