Самарали ҳамкорликнинг асосий йўналишлари
2018 йилнинг 16 апрель куни қуйи палата биносида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари Сарвар Отамуратовнинг  Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Миллий озчилик билан ишлаш масалалари бўйича Олий комиссари Ламберто Заньер билан учрашуви бўлиб ўтди.
Мулоқот чоғида меҳмонларга “2017-2021 йиларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантирининг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси”нинг асосий қоидалари, мамлакатимиз Президенти раҳбарлигида жамият ҳаётининг барча соҳаларида амалга оширилаётган туб ислоҳотар, шунингдек, инсон ҳуқуқлари ва юртимизда истиқомат қилаётган барча миллатлар манфаатларини таъминлаш борасидаги Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги хусусида маълумотлар  берилди.
Бундан ташқари учрашув давомида миллий озчиликнинг ҳуқуқларини қонуний таъминлаш ва икки томонлама алоқаларни ривожлантириш масалалари муҳокама этилди. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси билан Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг самарали жиҳатлари алоҳида қайд этиб ўтилди.
Суҳбат сўнгида Ламберто Заньер учрашув учун миннатдорлик билдириб, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти келажакда Ўзбекистон билан барча соҳаларда икки ва кўп томонлама ҳамкорликни  давом эттиришини маълум қилди.

Основные аспекты плодотворного сотрудничества
16 апреля 2018 года в здании нижней палаты парламента состоялась встреча заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса С.Отамуратова с Верховным комиссаром ОБСЕ по делам национальных меньшинств Л.Заньером.
В ходе беседы гости проинформированы об основных положениях «Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021гг.», реформах, осуществляемых под руководством Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева в различных сферах общественной жизни, а также об основных положениях законодательства Республики Узбекистан по обеспечению прав человека и защиты интересов всех национальностей, проживающих в Узбекистане.
Кроме того, в рамках встречи обсуждены вопросы законодательного обеспечения прав национальных меньшинств и дальнейшего развития двухсторонних отношений, отмечены аспекты плодотворного сотрудничества между Олий Мажлисом Республики Узбекистан и ОБСЕ.
В заключение, Л.Заньер поблагодарив за встречу, подчеркнул, что ОБСЕ и в будущем продолжит курс по развитию двухстороннего и многостороннего сотрудничества с Узбекистаном во всех интересующих сферах.