“Сирдарё” эркин иқтисодий зонасини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида
Сирдарё вилоятининг ишлаб чиқариш ва ресурс салоҳиятидан комплекс ҳамда оқилона фойдаланишини таъминлаш, шу аснода янги иш ўринлари ташкил этиш ва маҳаллий аҳолининг даромадларини ошириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2013 йил 18 мартдаги “Жиззах” махсус индустриал зонасини барпо этиш тўғрисида”ги ПФ-4516-сонли Фармонига асосан Жиззах вилоятида “Жиззах” эркин иқтисодий зонаси (кейинги ўринларда “Жиззах” ЭИЗ деб аталади) Сирдарё вилояти Сирдарё тумани филиали ташкил этилгани ва унинг чегаралари тасдиқлангани маълумот учун қабул қилинсин.
2. Жиззах ва Сирдарё вилоятлари ҳокимликлари, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитасининг “Сирдарё” эркин иқтисодий зонасини (кейинги ўринларда “Сирдарё” ЭИЗ деб аталади) “Жиззах” ЭИЗ Сирдарё вилояти Сирдарё туманидаги филиали ва Сирдарё вилоятининг Янгиер шаҳридаги кичик саноат зонаси негизида ташкил этиш тўғрисидаги таклифи қабул қилинсин.
3. Қуйидагилар “Сирдарё” эркин иқтисодий зонаси фаолиятининг асосий вазифалари ва йўналишлари этиб белгилансин:
Сирдарё вилоятининг ишлаб чиқариш ва ресурс салоҳиятидан самарали фойдаланган ҳолда маҳаллий минерал-хом ашё ресурсларини чуқур қайта ишлаш ва юқори қўшилган қийматга эга рақобатбардош, импорт ўрнини босадиган маҳсулотлар ишлаб чиқарилишини кенгайтириш;
мева-сабзавот ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш, сақлаш ва қадоқлаш, тўқимачилик, пойабзал ва чарм-галантерея, экологик жиҳатдан хавфсиз кимё, фармацевтика, озиқ-овқат, электротехника саноати, машинасозлик ва автомобилсозлик, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ва бошқа йўналишларда замонавий ишлаб чиқаришларни ташкил қилиш учун тўғридан-тўғри хусусий инвестицияларни, шунингдек, хорижий инвестицияларни фаол жалб этиш;
эркин иқтисодий зона корхоналари ўртасида ҳамда бошқа маҳаллий корхоналар билан мустаҳкам кооперация алоқаларини ўрнатиш ва ривожлантириш асосида маҳаллий хом ашё ва материаллардан юқори технологияли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш жараёнларини чуқурлаштириш;
“Сирдарё” ЭИЗ ҳудудида ишлаб чиқариш, муҳандислик-коммуникация, йўл-транспорт ва ижтимоий инфратузилмани жадал ривожлантириш, шунингдек, ушбу ҳудудда сифатли логистика хизматлари кўрсатиш бўйича замонавий инфратузилмани шакллантириш;
эркин иқтисодий зоналарнинг соҳа кадрларига бўлган жорий ва истиқболдаги эҳтиёжларидан келиб чиқиб, юқори малакали мутахассисларни тайёрлашни ташкил этишда ва уларнинг эркин иқтисодий зонада жойлашган корхоналарда ишлаб чиқариш амалиётини ўташида қатнашиш.
4. Сирдарё вилояти эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналарининг маъмурий кенгаши (Ғ.Ғ.Мирзаев) Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси, Қурилиш вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда “Сирдарё” ЭИЗнинг чегараларига аниқлик киритиш, кейинчалик кенгайтириш бўйича таклифларни икки ҳафта муддатда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 25 октябрдаги “Эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналари фаолияти самарадорлигини ошириш борасидаги қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига асосан ташкил этилган Эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналари маъмурий кенгашларининг фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича Республика кенгашига киритилишини таъминласин.
“Сирдарё” ЭИЗ таркибига киритилган ер майдонлари Сирдарё вилояти Эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналари маъмурий кенгашининг бевосита тасарруфида бўлади;
“Сирдарё” ЭИЗнинг фаолият юритиш муддати 30 йилни ташкил этади ва бу муддат кейинчалик узайтирилиши мумкин;
“Сирдарё” ЭИЗ фаолият юритадиган муддат давомида унинг ҳудудида алоҳида солиқ ва божхона тартиблари амал қилади;
“Сирдарё” ЭИЗ иштирокчиси мақоми Сирдарё вилояти Эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналари маъмурий кенгашининг қарори билан берилади;
собиқ Сирдарё вилоятининг Янгиер шаҳридаги кичик саноат зонаси иштирокчиларига нисбатан, ушбу мақомни аввал олган бўлса, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 30 мартдаги “Сирдарё вилоятининг Янгиер шаҳрида кичик саноат зонасини барпо этиш тўғрисида”ги ПҚ-2860-сонли қарорида кўзда тутилган имтиёз ва енгилликлар сақланиб қолинади.
6. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги, Автомобиль йўллари давлат қўмитаси, “Ўзбекэнерго” АЖ, “Ўзтрансгаз” АЖ ҳамда республика ва ҳудудий даражадаги муҳандислик-коммуникация хизматлари кўрсатувчилар эркин иқтисодий зоналар иштирокчилари бўлган хўжалик юритувчи субъектларнинг коммуникацияларга, уларни “Сирдарё” ЭИЗнинг ҳудудигача белгиланган тартибда кафолатли уланишини таъминлайди.
7. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Иқтисодиёт вазирлиги билан биргаликда ҳар йили келгуси йиллар учун ривожланиш давлат дастурларини шакллантиришда белгиланган тартибда уларга “Сирдарё” ЭИЗнинг муҳандислик-коммуникация, йўл-транспорт ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш бўйича лойиҳалар киритилишини назарда тутсин.
8. “Сирдарё” ЭИЗ фаолиятини оператив бошқарув функцияси Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 3 майдаги “Нукус-фарм”, “Зомин-фарм”, “Косонсой-фарм”, “Сирдарё-фарм”, “Бойсун-фарм”, “Бўстонлиқ-фарм” ва “Паркент-фарм” эркин иқтисодий зоналарини ташкил этиш тўғрисида”ги ПФ-5032-сон Фармонига мувофиқ ташкил этилган “Сирдарё-фарм” ЭИЗ дирекцияси” давлат унитар корхонасига юклатилсин ва унинг номи “Сирдарё” ЭИЗ дирекцияси” давлат унитар корхонасига ўзгартирилиб, ходимлари сони 3 нафардан 5 нафарга оширилсин.
9. Белгилансинки, “Жиззах” ЭИЗ дирекцияси” давлат унитар корхонасининг ва “Жиззах” ЭИЗ иштирокчиларининг Сирдарё вилояти Сирдарё туманидаги “Жиззах” ЭИЗнинг филиали бўйича ҳуқуқ ва бурчлари белгиланган тартибда “Сирдарё” ЭИЗ дирекцияси” давлат унитар корхонаси ва “Сирдарё” ЭИЗ иштирокчиларига ўтади.
10. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016 йил 26 октябрдаги “Эркин иқтисодий зоналар фаолиятини фаоллаштириш ва кенгайтиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-4853-сон Фармонининг 3-, 4- ва 5-бандлари қоидалари “Сирдарё” ЭИЗ иштирокчиларига ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 12 январдаги “Ургут”, “Ғиждувон”, “Қўқон” ва “Ҳазорасп” эркин иқтисодий зоналарини ташкил этиш тўғрисида”ги ПФ-4931-сонли Фармонининг 8-банди қоидалари “Сирдарё” ЭИЗ дирекциясига татбиқ этилсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2013 йил 18 мартдаги “Жиззах” махсус индустриал зонасини барпо этиш тўғрисида”ги ПФ-4516-сон Фармонига иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси, Сирдарё вилояти Эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналари маъмурий кенгаши билан биргаликда:
бир ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу Фармондан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисидаги таклифларни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
икки ой муддатда Сирдарё вилоятининг мавжуд минерал–хом ашё ресурсларини инобатга олган ҳолда, “Сирдарё” ЭИЗ ҳудудида импорт ўрнини босувчи ва экспортга йўналтирилган тайёр маҳсулотлар, материаллар ва бутловчи буюмлар турларини ишлаб чиқариш корхоналарини жойлаштириш бўйича аниқ таклифлар – “йўл харита"лари ишлаб чиқилишини таъминласин.
13. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси раиси С.Р.Холмурадов ва Сирдарё вилояти ҳокими Ғ.Ғ.Мирзаев зиммасига юклансин.

О мерах по созданию свободной экономической зоны «Сирдарё»
В целях комплексного и рационального использования производственного и ресурсного потенциала Сырдарьинской области, создания на этой основе новых рабочих мест и повышения доходов населения:
1. Принять к сведению, что Указом Президента Республики Узбекистан от 18 марта 2013 года № УП-4516 «О создании специальной индустриальной зоны «Джизак» создана свободная экономическая зона «Джизак» (далее – СЭЗ «Джизак») в Джизакской области с филиалом в Сырдарьинском районе Сырдарьинской области и утверждены ее границы.
2. Принять предложение хокимиятов Сырдарьинской и Джизакской областей, Министерства экономики Республики Узбекистан, Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям, Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции о создании свободной экономической зоны «Сирдарё» (далее – СЭЗ «Сирдарё») на базе филиала СЭЗ «Джизак» в Сырдарьинском районе Сырдарьинской области и территории малой промышленной зоны в городе Янгиер Сырдарьинской области.
3. Определить основными задачами и направлениями деятельности СЭЗ «Сирдарё»:
обеспечение комплексного и эффективного использования производственного и ресурсного потенциала Сырдарьинской области на основе глубокой переработки минерально-сырьевых ресурсов, расширение выпуска востребованной на внешних рынках, а также импортозамещающей продукции с высокой добавленной стоимостью;
привлечение прямых частных инвестиций, в том числе иностранных, и передовых технологий для создания современных производств в сферах глубокой переработки, хранения и упаковки плодоовощной и сельскохозяйственной продукции, текстильной, обувной, кожгалантерейной, химической, пищевой, электротехнической промышленности, сельскохозяйственного машиностроения, промышленности строительных материалов и других;
углубление процессов локализации производства высокотехнологичной продукции на базе местного сырья и материалов, установление и укрепление тесных кооперационных связей между участниками СЭЗ «Сирдарё» и другими отечественными предприятиями;
опережающее развитие инженерно-коммуникационной, дорожно-транспортной и социальной инфраструктуры СЭЗ «Сирдарё», а также формирование на ее территории современной инфраструктуры качественных логистических услуг;
участие в подготовке высококвалифицированных специалистов, исходя из текущих и перспективных потребностей СЭЗ «Сирдарё» в профильных кадрах, в том числе в прохождении ими производственной практики на предприятиях, расположенных на территории свободной экономической зоны.
4. Административному совету свободных экономических зон и малых промышленных зон Сырдарьинской области (Мирзаев Г.Г.) совместно с Государственным комитетом по инвестициям, Государственным комитетом по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру, Министерством строительства Республики Узбекистан в двухнедельный срок внести в установленном порядке в Республиканский совет по координации деятельности административных советов свободных экономических зон и малых промышленных зон, образованный постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по повышению эффективности деятельности свободных экономических зон и малых промышленных зон» от 25 октября 2017 года, предложения по уточнению границ территории СЭЗ «Сирдарё» с возможностью дальнейшего ее расширения.
земельные участки, включенные в состав СЭЗ «Сирдарё», находятся в прямом ведении Административного совета свободных экономических зон и малых промышленных зон Сырдарьинской области;
срок функционирования СЭЗ «Сирдарё» составляет 30 лет с момента ее создания с возможностью его последующего продления;
в течение срока функционирования СЭЗ «Сирдарё» на ее территории действуют особые налоговые и таможенные режимы;
статус участника СЭЗ «Сирдарё» предоставляется решением Административного совета свободных экономических зон и малых промышленных зон Сырдарьинской области;
за участниками бывшей малой промышленной зоны в городе Янгиер, получившими ранее указанный статус, сохраняются льготы и преференций, предусмотренные постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 марта 2017 года № ПП-2860 «О создании малой промышленной зоны в городе Янгиере Сырдарьинской области».
6. Установить порядок, в соответствии с которым Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерство жилищно-коммунального обслуживания, Государственный комитет Республики Узбекистан по автомобильным дорогам, АО «Узбекэнерго», АО «Узтрансгаз» и поставщики инженерно-коммуникационных услуг республиканского и территориального уровня обеспечивают гарантированное подключение хозяйствующих субъектов – участников СЭЗ «Сирдарё» к коммуникациям с своевременным их подведением к территории СЭЗ «Сирдарё».
7. Государственному комитету по инвестициям совместно с Министерством финансов, Министерством экономики Республики Узбекистан ежегодно при формировании государственных программ развития на предстоящие годы предусматривать в установленном порядке включение в них проектов по развитию инженерно-коммуникационной и дорожно-транспортной инфраструктуры СЭЗ «Сирдарё».
8. Возложить функции оперативного управления деятельностью СЭЗ «Сирдарё» на Государственное унитарное предприятие «Дирекция СЭЗ «Сирдарё-фарм», созданное в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 3 мая 2017 года № УП-5032 «О создании свободных экономических зон «Нукус-фарм», «Зомин-фарм», «Косонсой-фарм», «Сирдарё-фарм», «Бойсун-фарм», «Бустонлик-фарм» и «Паркент-фарм», переименовав его в Государственное унитарное предприятие «Дирекция СЭЗ «Сирдарё» (далее – Дирекция СЭЗ «Сирдарё»), с увеличением численности управленческого персонала с 3 до 5 единиц.
9. Установить, что Дирекции СЭЗ «Сирдарё» и участникам СЭЗ «Сирдарё» переходят в установленном порядке права и обязанности Государственного унитарного предприятия «Дирекция СЭЗ «Джизак» и участников СЭЗ «Джизак», соответственно, в части, касающейся его филиала в Сырдарьинском районе Сырдарьинской области.
10. Распространить:
на участников СЭЗ «Сирдарё» положения пунктов 3, 4 и 5 Указа Президента Республики Узбекистан от 26 октября 2016 года № УП-4853 «О дополнительных мерах по активизации и расширению деятельности свободных экономических зон»;
на Дирекцию СЭЗ «Сирдарё» положения пункта 8 Указа Президента Республики Узбекистан от 12 января 2017 года № УП-4931 «О создании свободных экономических зон «Ургут», Гиждуван», «Коканд» и «Хазарасп».
11. Внести изменения в Указ Президента Республики Узбекистан от 18 марта 2013 года № УП-4516 «О создании специальной индустриальной зоны «Джизак» согласно приложению.
12. Государственному комитету по инвестициям совместно с Министерством экономики, Государственным комитетом Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, Административным советом свободных экономических зон и малых промышленных зон Сырдарьинской области:
в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа;
в двухмесячный срок обеспечить разработку конкретных предложений – «дорожных карт» по размещению на территории СЭЗ «Сирдарё» производств по выпуску импортозамещающих и экспортоориентированных видов готовой продукции, материалов и комплектующих изделий с учетом имеющихся минерально-сырьевых ресурсов Сырдарьинской области.
13. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям Холмурадова С.Р. и хокима Сырдарьинской области Мирзаева Г.Г.