Қашқадарё вилоятида ҳам буюк жаҳонгир, Соҳибқирон Амир Темур таваллудининг 682 йиллиги кенг нишонланмоқда.
Шаҳрисабз шаҳри марказидаги Амир Темур хиёбонида ўтказилган тадбир аввалида буюк бобокалонимиз ҳайкали пойига гулчамбарлар қўйилди. Тадбирда сўз олганлар улуғ аждодимизнинг шонли ҳаёти, мустаҳкам марказлашган давлат тузиш йўлида олиб борган курашлари, у юритган оқилона сиёсат ҳақида тўхталиб, Соҳибқирон Амир Темур ўз даврида нафақат қудратли давлат асосчиси, балки илм-фан, маданият ва маънавият ҳомийси, жаҳон тамаддуни ривожига улкан ҳисса қўшган буюк шахс эканини таъкидладилар. Буюк аждодимиз қолдирган бой меросни ўрганиш, тарғиб қилиш, айниқса, ёшлар қалбига ул зотнинг ҳаётий ўгитларини сингдиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
– Буюк Амир Темур туғилиб ўсган Қашқадарё заминида Соҳибқирон таваллуд куни кенг нишонланмоқда, – дейди Амир Темур номидаги моддий маданият тарихи музейи директори, тарих фанлари номзоди Наби Хушвақтов. – Масалан, миллий таомимиз ошни Амир Темур давридаги каби дамлаб, оилавий тарзда Темурхонлик кечалари ўтказиш, болаларга Амир Темур ҳаётидан ажойиб воқеаларни эртак ёки ривоят тарзида сўзлаб бериш, шахмат турнири ўтказиш, турли жисмоний тарбия машқларини ташкиллаштириш, кўча ва хонадонларни ободонлаштириш ҳамда кўкаламзорлаштириш ишлари анъанага айланиб бормоқда.
– Бир пайтлар бу хиёбон жуда кўримсиз, тепаликлардан иборат ташландиқ жой эди, – дейди шаҳрисабзлик фахрий Раҳматулло Умаров. – Яратганга шукр, бугун бу жойни танимайсиз. Хиёбонда кенг кўламли бунёдкорлик ишлари амалга оширилиб, шаҳарликлар ва меҳмонлар сайр қиладиган кўркам масканга айланиб бормоқда. Туризм ривожланиб, худди темурийлар даврида бўлгани каби сайёҳлар оқими кўпаймоқда.
Давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, адиблар, олимлар, фахрийлар, талаба ёшлар иштирок этган тадбирда Амир Темур руҳини хотирлаб Дор ут-тиловат мажмуасида қуръон тиловат қилинди ва эҳсон оши тарқатилди.

В Кашкадарьинской области особенно широко отмечается 682-летие со дня рождения великого полководца, государственного деятеля Амира Темура.
На мероприятии, проведенном в сквере Амира Темура в центре Шахрисабза, состоялось возложение цветов к подножию памятника нашему великому предку. Выступившие на мероприятии говорили о его славном жизненном пути, борьбе за построение могучего централизованного государства, справедливой политике, которую он проводил. Сахибкиран Амир Темур был не только основателем могучего государства, но и покровителем науки, культуры и духовности, внес огромный вклад в развитие мировой цивилизации. В нашей стране большое внимание уделяется изучению и пропаганде богатого наследия, оставленного этим великим правителем.
- На земле Кашкадарьи, где родился и вырос великий Амир Темур, широко отмечается день рождения Сахибкирана, - говорит директор Шахрисабзского музея истории материальной культуры имени Амира Темура, кандидат исторических наук Наби Хушвактов. - Например, становится традицией приготовление плова как во времена Амира Темура и проводить семейные вечера, посвященные великому предку, рассказывать детям истории из жизни Темура в виде сказок или былин, организовывать шахматные турниры и спортивные состязания, проводить благоустройство и озеленение улиц.
- В одно время это место было заброшенным и неприглядным, состояло из множества холмов, - говорит ветеран из Шахрисабза Рахматулла Умаров. - Слава Всевышнему, сегодня это место не узнать. В сквере проведена большая созидательная работа, и он стал одним из мест, где любят отдыхать горожане и гости. Развивается туризм, как и во времена Темуридов, растет число путешественников.
Представители государственных и общественных организаций, ученые и писатели, ветераны и молодежь, участвовавшие в мероприятии, почтили память Амира Темура, были прочитаны суры из Корана, роздан плов.