“Ўзбекистон рангли металл парчалари ва резги-чиқитларини тайёрлаш ва қайта ишлаш заводи” акциядорлик жамиятида 2018 йилнинг январь-март ойларида кўрсаткичлари
2018-04-09 | Иқтисодиёт
Корхона 1939 йилда ташкил топган бўлиб, Вазирлар Маҳкамасининг 1994 йил 24 мартдаги 160-сонли қарорига асосан «Иккиламчиранглиметалл» ишлаб чиқариш бирлашмаси «Узиккиламчиранглиметалл» очиқ акциядорлик жамиятига айлантирилган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2006 йил 18 июлдаги ПҚ-419-сонли қарорига асосан корхона “Тошкент рангли металл парчалари ва резги-чиқитларини тайёрлаш ва қайта ишлаш заводи” очиқ акциядорлик жамиятига айлантирилган.
Ўзбекистон Республикасининг 2014 йил 6 майдаги ЎЗРҚ-370-сонли «Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш» тўғрисидаги қонунга мувофиқ «Очиқ акциядорлик жамияти» ибораси «Акиядорлик жамияти»га ўзгарган.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг  2017 йил 18 октябрдаги  № 849-сонли қарорига асосан корхона “Ўзбекистон рангли металл парчалари ва резги-чиқитларини тайёрлаш ва қайта ишлаш заводи” акциядорлик жамиятига айлантирилган.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 1999 йил 5 февралдаги 49-сонли “Қора ва рангли металлар парчалари ва чиқиндиларини тайёрлаш, сақлаш, эҳтиётлаш ва топшириш тартиби тўғрисида”ги қарори, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2000 йил 4 мартдаги ПФ 2559-сонли “Рангли металл парчалари ва чиқиндилари ўғирланишини ҳамда ноқонуний четга олиб чиқиб кетилишининг олдини олиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармонларига асосан Ўзбекистон Республикаси ҳудудида рангли металл парчалари ва чиқиндиларини ягона тайёрловчиси бўлиб “Тошкент рангли металл парчалари ва резги-чиқитларини тайёрлаш ва қайта ишлаш заводи” акциядорлик жамияти белгиланган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 12 январдаги ПФ 5300-сонли «Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим карорларига ўзгартишлар киритиш. Шунингдек баъзиоарини ўз кучини йўқотган деб хасоблаш тўгрисида»
Корхонанинг асосий вазифаси республика миқёсида рангли метал чиқиндиларини ва парчаларини йиғиш, қайта ишлаш ва иқтисодиётимизни барча тармоқларини рангли металлар билан таъминлашдан иборатдир.
Машинасозлик, автомобилсозлик, авиасозлик саноат тармоқлари, қишлоқ хўжалиги, транспорт, корхонамиз маҳсулотларининг асосий истеъмолчилари ҳисобланади. Бундан ташқари истеъмол моллари ишлаб чиқаришда ва хунармандчиликда ҳам рангли металлардан кенг фойдаланилмоқда.
Саноат маҳсулотини ишлаб чиқариш ҳажми Хисобот даврида корхонада саноат маҳсулотининг ишлаб чиқариш ўсиш суръати 109,4 % ташкил этди. 2018 йилнинг январь-март ойлари прогнози 110,9 %га бажарилди.
Шунингдек хисобот даврида ҳалқ истеъмоли товарларини ишлаб чиқариш 105,9%га бажарилди.
Ҳалқ истеъмоли товарларидан ХИИ “Ўзбекистон рангли метал парчалари ва резги-чиқитларини тайёрлаш ва қайта ишлаш заводи” АЖда қуйма алюмин идиш-товоқ, турли хажмдаги қозонлар, нон шакллари, бачоклар ишлаб чиқарилади. Ички бозорни тўлдириш мақсадида  истеъмолчиларни талабалари ўрганиб, реклама варақалар тарқатилади, ишлаб чиқариладиган товарлар номенклатурасини кенгайтириш кўзда тутилади. Истеъмолчилар аниқланганда улар билан махсулот етқазиш бўйича шартномалар тузилади.
Маҳсулот экспорти.  Корхонада ишлаб чиқариладиган маҳсулот турли хориж давлатларига экспорт қилинади. 2018 йилнинг январь-март ойларида прогнозга нисбатан 100,7% маҳсулот экспорт қилинган.
Маҳсулотни сертификациялаш.  Барча ишлаб чиқиладиган саноат маҳсулоти-рангли метал парчалари ва резги-чиқитлари, алюмин ва мис қотишмалари, ҳамда ҳалқ истеъмоли товарлари Миллий сертификация тизимида сертификатланган. Сертификатлар Ўзбекистон Республикаси Давлат реестирида рўйҳатга олинган.
Тошкент шаҳар сертификациялаш ва синаш мавркази томонидан ҳар йили сертификацияланган маҳсулотни стандартларга жавоб беришига инспекцион назорат  ўтказади.
Сифатни бошқариш тизимини жорий этиш. ХИИ “Тошкент рангли метал парчалари ва резги-чиқитларини тайёрлаш ва қайта ишлаш заводи” ОАЖ ҳалқаро стандарт ISO-9001-2008  бўйича Сифат менеджменти тизими жорий этилган. Мувофиқлик сертификати олинган.
ISO 9001-2008 ҳалқаро стандартлари талабларига асосан сертификация органи СМК НИИСМС томонидан сертификат берилган.
Бу буюритмачини ишлаб чиқилган маҳсулот сифатида шубха туғилмаслигига олиб келди, савдо бозори доирасини кенгайтирди.
Корхонада атроф муҳитни бошқариш (ISO 14001 стандарти бўйича экологик менеджмент ва ОНSAS 18001 стандарт бўйича саноат хавфсизлигини бошқариш) менеджментини жорий этиш бўйича ишлар олиб борилмоқда.

Показатели АО «Узвторцветмет» за январь-март 2018 года
АО «Узбекский завод по заготовке и переработке лома, отходов цветных металлов» является современным, специализированным предприятием в Центральной Азии по сбору лома, отходов цветных металлов и их последующей переработке.
Предприятие существует с 1939 года. Постановлением Кабинета Министров от 24 марта 1994 года за №160 производственное объединение «Вторцветмет» было преобразовано в акционерное общество открытого типа «Узвторцветмет».
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 4 марта 2000 года за № УП-2559 «О мерах по предотвращению хищений и незаконного вывоза лома и отходов цветных металлов» уполномоченным по заготовке лома и отходов цветных металлов является ОАО «Узвторцветмет».
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 18 июля 2006 года № ПП-419 «О совершенствовании системы сбора, заготовки и переработки лома, отходов цветных металлов», ОАО «Узвторцветмет» преобразовано в ОАО «Ташкентский завод по заготовке и переработке лома, отходов цветных металлов».
В соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об акционерных обществах и защите прав акционеров» от 06.05.2014 года за № ЗРУ-370 «Открытое акционерное общества» изменено на «Акционерное общества».
Постановлением Кабинета Министров  Республики Узбекистан от 18 октября 2017 года № ПП-849 «О мерах по совершенствованию системы сбора, сдачи и переработки лома и отходов цветных металлов» ОАО «Ташкентский завод по заготовке и переработке лома, отходов цветных металлов» преобразовано в АО «Узбекский завод по заготовке и переработке лома, отходов цветных металлов».
Основными потребителями продукции нашего предприятия являются такие отрасли как - в промышленности: машиностроение, автомобилестроение, самолетостроение; а также сельское хозяйство, транспорт. Кроме того, цветные металлы широко используются в производстве потребительских товаров и ремесленничестве.
Разветвленная сеть заготовительных филиалов предприятия во всех регионах республики и наличие крупнотоннажного механизированного производственного комплекса по пирометаллургической переработке лома, отходов цветных металлов, позволяет обеспечивать все отрасли экономики высококачественными  сплавами  вторичных цветных металлов и  поставлять производимую продукцию на экспорт.
Этому также способствует имеющееся современное оборудование, новейшая прогрессивная технология и высококвалифицированный персонал.
Основными видами деятельности нашего предприятия являются:
Сбор, первичная переработка и реализация лома, отходов цветных металлов;
Производство марочных сплавов алюминия, бронзы, латуни и изделий  из них;
Производство на кооперированных началах аккумуляторов, эмальпровода, медной катанки и медных катодов.
Так же наше предприятие обеспечивает поставку свинцового лома для АО «Джизакский аккумуляторный завод» для производства аккумуляторов.
Правительственные решения, принятые по деятельности  предприятия.
Указ Президента Республики Узбекистан "Об упорядочении экспорта лома и отходов цветных металлов" -  УП-2212 от 05.02.1999г.
Указ Президента Республики Узбекистан "О мерах по предотвращению хищений и незаконного вывоза лома и отходов цветных металлов" - УП-2559 от 04.03.2000г.
Указ Президента Республики Узбекистан «О внесении изменений, а также признании утратившими силу некоторых актов Президента Республики Узбекистан» № УП-5300 от 12.01.2018г.
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан "О порядке заготовки, хранения, сохранности и сдачи лома и отходов черных и цветных металлов" - № 49 от 05.02.1999 г.
Постановление Президента Республики Узбекистан «О совершенствовании системы сбора, заготовки и переработки лома, отходов цветных металлов"   № 419 от 18.07.2006г.
Постановление Кабинета Министров  Республики Узбекистан «О мерах по совершенствованию системы сбора, сдачи и переработки лома и отходов цветных металлов». № ПП-849 от 18 октября  2017 года
Информация  по итогам работы за январь-март  2018 года
Объём производства промышленной продукции. За январь-март 2018 года темп роста промышленной продукции составил 109,4%. Прогнозный показатель за январь-март 2018 года  выполнен на 110,9 %.­
Темп роста производства потребительских товаров составил 105,9 % .
Основными товарами народного потребления, выпускаемыми АО «Узбекский завод по заготовке и переработке лома, отходов цветных металлов», является литая посуда из алюминия – казаны различной емкости, бачки и хлебные формы. В целях насыщения внутреннего рынка производится изучение спроса потенциальных потребителей, распространяются рекламные листы, предусматривается расширение номенклатуры выпускаемых товаров. После определения конкретных потребителей, с ними заключаются договора на поставку конкретного товара.
Экспорт продукции. Производимая нашим предприятием продукция экспортируется в страны ближнего и дальнего зарубежья. За январь-март 2018 года  прогноз экспорта продукции выполнен на  100,7%.
О внедрении системы управления качеством. На АО «Узбекский завод по заготовке и переработке лома, отходов цветных металлов» внедрена Система менеджмента качества по международному стандарту ISO 9001:2008. Получен сертификат, регистрационный номер  № TIC № 15 100 128125.
Органом по сертификации TOV «Thuringen international certification» выдан сертификат в соответствии с   требованиями международного стандарта ISO 9001.