АҚШнинг инсон ҳуқуқлари, демократия ва меҳнат масалалари бўйича давлат котиби ёрдамчиси ўринбосари Рэнди Берри билан учрашув
2018-04-07 | Сиёсат
2018 йил 6 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев ҳамда АҚШнинг инсон ҳуқуқлари, демократия ва меҳнат масалалари бўйича давлат котиби ёрдамчиси ўринбосари Рэнди Берри билан учрашув бўлиб ўтди.
Сиёсий, иқтисодий ва хавфсизлик соҳаларидаги ҳамкорликни тобора кенгайтириш, Ўзбекистон Республикасида демократик жараёнларни янада чуқурлаштириш масалалари юзасидан доимий мулоқот ўтказиш, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган устувор вазифалар доирасида “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили”да инсон ҳуқуқларини таъминлаш муҳим роль ўйнайди.
Учрашув мобайнида икки мамлакат ўртасида парламентлараро ҳамкорлик қилиш ва савдо-иқтисодий муносабатларни ривожлантириш масалалари ҳам муҳокама этилди.

Встреча с заместителем помощника госсекретаря США по вопросам прав человека, демократии и труда Рэнди Берри
2018-04-07 | Политика
6 апреля 2018 года в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялась встреча между первым заместителем Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Содиком Сафаевым и заместителем помощника госсекретаря США по вопросам прав человека, демократии и труда Рэнди Берри.
Наряду с широкой  повесткой дня по дальнейшему углублению сотрудничества в политическом, экономическом сферах и безопасности важную роль играет осуществление постоянного диалога в вопросах, связанных с дальнейшим углублением демократических процессов в Республике Узбекистан, обеспечение прав человека в рамках приоритетов, обозначенных Президентом Республике Узбекистан в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017 -  2021 годах в «Год поддержки активного предпринимательства и инновационных идей и технологий».
В ходе встречи были затронуты также вопросы межпарламентского сотрудничества и торгово-экономических отношений между двумя странами.