Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Кенгашининг ўттиз иккинчи мажлиси тўғрисида ахборот
2018-04-06 | ШҲТ
Тошкент шаҳрида 2018 йил 5 апрель куни Қирғизистон Республикаси раислигида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Минтақавий аксилтеррор тузилмаси (ШҲТ МАТТ) Кенгашининг ўттиз иккинчи мажлиси бўлиб ўтди. Унда Покистон Ислом Республикаси, Россия Федерацияси, Тожикистон Республикаси, Хитой Халқ Республикаси, Қирғизистон Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Ҳиндистон Республикаси, Ўзбекистон Республикаси ва ШҲТ МАТТ Ижроия қўмитаси вакиллари иштирок этди.
Мажлисда ШҲТга аъзо давлатларнинг 2019-2021 йилларда терроризм, сепаратизм ва экстремизмга қарши курашиш бўйича ҳамкорлик дастури ҳамда ШҲТ МАТТ Кенгашининг ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарлари Кенгашига ШҲТ МАТТнинг 2017 йилги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботи лойиҳалари маъқулланди.
ШҲТга аъзо давлатларнинг 2016-2018 йилларда терроризм, сепаратизм ва экстремизмга қарши курашиш бўйича ҳамкорлик дастури ҳамда ШҲТ МАТТ қарорларининг 2017 йилдаги ижроси, шунингдек, ШҲТга аъзо давлатлар ваколатли органларининг ШҲТга аъзо давлатлар ҳудудидаги озодликдан маҳрум этиш жойларида жазони ўтаётган шахсларни террористик ва экстремистик ташкилотларга жалб этишга қарши курашиш бўйича қўшма чора-тадбирларни амалга оширишнинг бориши тўғрисидаги ахбороти кўриб чиқилди.
Терроризм, сепаратизм ва экстремизм мақсадларида интернет тармоғидан фойдаланишни аниқлаш ҳамда унга чек қўйиш бўйича ШҲТга аъзо давлатлар ваколатли органларининг "Сямин – 2017" қўшма аксилтеррор ўқув машғулоти якунлари маъқулланди. 2018 йилда ШҲТга аъзо давлатларнинг қўшма чегара операциясини ўтказиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
ШҲТга аъзо давлатларга халқаро террористик ташкилотлар томонидан бўлаётган таҳдидлар муҳокама қилинди. ШҲТга аъзо давлатларнинг ваколатли органлари ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш юзасидан келишувларга эришилди.
Терроризмга қарши курашиш соҳасидаги халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш мақсадида ШҲТ МАТТ ҳамда БМТ Хавфсизлик Кенгаши Терроризмга қарши кураш қўмитаси ижрочи директори ва БМТ Терроризмга қарши кураш бошқармаси билан ўзаро англашув ва ҳамкорлик тўғрисида меморандумлар лойиҳалари маъқулланди.
2018 йилнинг тўртинчи чорагида ШҲТга аъзо давлатлар ва ШҲТ ҳузурида кузатувчи мамлакатлар ўртасида халқаро терроризм ва экстремизмга қарши курашиш бўйича ҳамкорлик масаласига бағишланган олтинчи илмий-амалий конференция ўтказиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
ШҲТ МАТТ Ижроия қўмитасининг ўтган даврдаги фаолиятига ижобий баҳо берилди.
ШҲТ МАТТ фаолиятини ривожлантириш ва ШҲТга аъзо давлатлар ваколатли органлари ҳамкорлигини мустаҳкамлашга қўшган шахсий ҳиссаси учун мазкур давлатлар ваколатли органларининг қатор ходимлари ва ШҲТ МАТТ Ижроия қўмитасининг масъул ходимлари ШҲТ МАТТ Кенгаши ёрлиғи ва эсдалик нишони билан тақдирланди.
ШҲТ МАТТ Ижроия қўмитаси фаолиятини ташкилий, кадрлар ва молиявий жиҳатдан таъминлашга доир масалалар юзасидан қарорлар қабул қилинди.
ШҲТ МАТТ Кенгашининг навбатдаги мажлисини 2018 йил октябрь ойида Қирғизистон Республикаси ҳудудида ўтказиш тўғрисида келишиб олинди.

Информационное сообщение о тридцать втором заседании Совета Региональной антитеррористической структуры Шанхайской организации сотрудничества
2018-04-06 | ШОС
5 апреля 2018 года в городе Ташкент под председательством Кыргызской Республики состоялось тридцать второе заседание Совета Региональной антитеррористической структуры Шанхайской организации сотрудничества (РАТС ШОС). В нем приняли участие делегации компетентных органов Республики Индия, Республики Казахстан, Китайской Народной Республики, Кыргызской Республики, Исламской Республики Пакистан, Российской Федерации, Республики Таджикистан, Республики Узбекистан и Исполнительного комитета РАТС ШОС.
В ходе заседания одобрены проекты Программы сотрудничества государств-членов Шанхайской организации сотрудничества в борьбе с терроризмом, сепаратизмом и экстремизмом на 2019-2021 годы и доклада Совета РАТС ШОС Совету глав государств-членов ШОС о деятельности РАТС ШОС в 2017 году.
Рассмотрена информация о ходе выполнения в 2017 году Программы сотрудничества государств-членов ШОС в борьбе с терроризмом, сепаратизмом и экстремизмом на 2016-2018 годы, решений Совета РАТС ШОС, а также о реализации Совместных мер компетентных органов государств-членов ШОС по противодействию вербовке в террористические и экстремистские организации лиц, отбывающих наказание в местах лишения свободы на территориях государств-членов ШОС.
Одобрены итоги совместного антитеррористического учения компетентных органов государств-членов ШОС по выявлению и пресечению использования сети Интернет в террористических, сепаратистских и экстремистских целях «Сямынь – 2017». Принято решение о проведении в 2018 году совместной пограничной операции государств-членов ШОС.
Обсуждены угрозы государствам-членам ШОС, исходящие извне от международных террористических организаций. Достигнуты договоренности об укреплении взаимодействия компетентных органов государств-членов ШОС.
В целях развития международного сотрудничества в сфере борьбы с терроризмом одобрены проекты меморандумов о взаимопонимании и сотрудничестве РАТС ШОС с Исполнительным директоратом КТК СБ ООН и Контртеррористическим управлением ООН.
Принято решение о проведении в четвертом квартале 2018 года Шестой научно-практической конференции о сотрудничестве государств-членов ШОС и государств-наблюдателей при ШОС в сфере противодействия международному терроризму и экстремизму.
Дана положительная оценка деятельности Исполнительного комитета РАТС ШОС за истекший период.
За личный вклад в развитие деятельности РАТС ШОС и укрепление взаимодействия между компетентными органами государств-членов ШОС Грамотой Совета и Памятным знаком РАТС ШОС награжден ряд сотрудников компетентных органов государств-членов ШОС и должностных лиц Исполнительного комитета РАТС ШОС.
Приняты решения по вопросам организационного, кадрового и финансового обеспечения деятельности Исполнительного комитета РАТС ШОС.
Достигнута договоренность о проведении очередного заседания Совета РАТС ШОС в октябре 2018 года на территории Кыргызской Республики.