Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Кенгашининг ўттиз иккинчи мажлиси тўғрисида ахборот
2018-04-06 | ШҲТ
Тошкент шаҳрида 2018 йил 5 апрель куни Қирғизистон Республикаси раислигида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Минтақавий аксилтеррор тузилмаси (ШҲТ МАТТ) Кенгашининг ўттиз иккинчи мажлиси бўлиб ўтди. Унда Покистон Ислом Республикаси, Россия Федерацияси, Тожикистон Республикаси, Хитой Халқ Республикаси, Қирғизистон Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Ҳиндистон Республикаси, Ўзбекистон Республикаси ва ШҲТ МАТТ Ижроия қўмитаси вакиллари иштирок этди.
Мажлисда ШҲТга аъзо давлатларнинг 2019-2021 йилларда терроризм, сепаратизм ва экстремизмга қарши курашиш бўйича ҳамкорлик дастури ҳамда ШҲТ МАТТ Кенгашининг ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарлари Кенгашига ШҲТ МАТТнинг 2017 йилги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботи лойиҳалари маъқулланди.
ШҲТга аъзо давлатларнинг 2016-2018 йилларда терроризм, сепаратизм ва экстремизмга қарши курашиш бўйича ҳамкорлик дастури ҳамда ШҲТ МАТТ қарорларининг 2017 йилдаги ижроси, шунингдек, ШҲТга аъзо давлатлар ваколатли органларининг ШҲТга аъзо давлатлар ҳудудидаги озодликдан маҳрум этиш жойларида жазони ўтаётган шахсларни террористик ва экстремистик ташкилотларга жалб этишга қарши курашиш бўйича қўшма чора-тадбирларни амалга оширишнинг бориши тўғрисидаги ахбороти кўриб чиқилди.
Терроризм, сепаратизм ва экстремизм мақсадларида интернет тармоғидан фойдаланишни аниқлаш ҳамда унга чек қўйиш бўйича ШҲТга аъзо давлатлар ваколатли органларининг "Сямин – 2017" қўшма аксилтеррор ўқув машғулоти якунлари маъқулланди. 2018 йилда ШҲТга аъзо давлатларнинг қўшма чегара операциясини ўтказиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
ШҲТга аъзо давлатларга халқаро террористик ташкилотлар томонидан бўлаётган таҳдидлар муҳокама қилинди. ШҲТга аъзо давлатларнинг ваколатли органлари ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш юзасидан келишувларга эришилди.
Терроризмга қарши курашиш соҳасидаги халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш мақсадида ШҲТ МАТТ ҳамда БМТ Хавфсизлик Кенгаши Терроризмга қарши кураш қўмитаси ижрочи директори ва БМТ Терроризмга қарши кураш бошқармаси билан ўзаро англашув ва ҳамкорлик тўғрисида меморандумлар лойиҳалари маъқулланди.
2018 йилнинг тўртинчи чорагида ШҲТга аъзо давлатлар ва ШҲТ ҳузурида кузатувчи мамлакатлар ўртасида халқаро терроризм ва экстремизмга қарши курашиш бўйича ҳамкорлик масаласига бағишланган олтинчи илмий-амалий конференция ўтказиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
ШҲТ МАТТ Ижроия қўмитасининг ўтган даврдаги фаолиятига ижобий баҳо берилди.
ШҲТ МАТТ фаолиятини ривожлантириш ва ШҲТга аъзо давлатлар ваколатли органлари ҳамкорлигини мустаҳкамлашга қўшган шахсий ҳиссаси учун мазкур давлатлар ваколатли органларининг қатор ходимлари ва ШҲТ МАТТ Ижроия қўмитасининг масъул ходимлари ШҲТ МАТТ Кенгаши ёрлиғи ва эсдалик нишони билан тақдирланди.
ШҲТ МАТТ Ижроия қўмитаси фаолиятини ташкилий, кадрлар ва молиявий жиҳатдан таъминлашга доир масалалар юзасидан қарорлар қабул қилинди.
ШҲТ МАТТ Кенгашининг навбатдаги мажлисини 2018 йил октябрь ойида Қирғизистон Республикаси ҳудудида ўтказиш тўғрисида келишиб олинди.

Information message on the 32nd meeting of the Council of the Regional Anti-Terrorist Structure of Shanghai Cooperation Organization
2018-04-06 | SCO
On April 5, 2018, the thirty-second meeting of the Council of the Regional Anti-Terrorist Structure of Shanghai Cooperation Organization (RATS SCO) was held in Tashkent under the chairmanship of the Kyrgyz Republic. It was attended by delegations of competent authorities of the Republic of India, the Republic of Kazakhstan, the People’s Republic of China, the Kyrgyz Republic, the Islamic Republic of Pakistan, the Russian Federation, the Republic of Tajikistan, the Republic of Uzbekistan and the Executive Committee of the RATS SCO.
During the meeting, projects of the Cooperation Program of the Shanghai Cooperation Organization member states in the fight against terrorism, separatism and extremism for 2019-2021 and the report of the RATS SCO Council to the Council of Heads of the SCO member states on activities of the RATS SCO in 2017 were approved.
Information was considered on the progress of implementation in 2017 of the Cooperation Program of the SCO member states in the fight against terrorism, separatism and extremism for 2016-2018, the decisions of the RATS SCO Council, as well as the implementation of the Joint measures of competent authorities of the SCO member states on counteracting recruitment into terrorist and extremist organizations of persons serving sentences in places for deprivation of liberty in the territories of the SCO member states.
The results of the joint anti-terrorism exercise of competent bodies of the SCO member states on identifying and suppressing the use of the Internet for terrorist, separatist and extremist purposes “Xiamen – 2017” were approved. A decision was taken on holding in 2018 a joint border operation of the SCO member states.
Threats to SCO member states that originate outside of international terrorist organizations were discussed. The sides reached an agreement on strengthening cooperation between the competent bodies of the SCO member states.
The drafts of memorandums of understanding and cooperation of the RATS SCO with the Executive Directorate of the UNSC CTC and the UN Office of Counter-Terrorism have been approved in order to develop international cooperation in the fight against terrorism.
Decision was taken on holding in the fourth quarter of 2018 of the Sixth scientific practical conference on cooperation of the SCO member states and observer states at the SCO in the sphere of countering international terrorism and extremism.
A positive assessment to activities of the Executive Committee of the RATS SCO over the past period has been given.
A number of officials of competent bodies of the SCO member states and officials of the SCO Executive Committee were awarded with the Council’s Diploma and the Memorable Badge of the RATS SCO for the personal contribution to the development of activities of the RATS SCO and strengthening interaction between the competent bodies of the SCO member states.
Decisions were taken on issues of organizational, personnel and financial support for activities of the Executive Committee of the RATS SCO.
An agreement was reached on holding a regular meeting of the RATS SCO Council in October 2018 in the territory of the Kyrgyz Republic.