Ўзбекистонда “DigiGirlz” таълим дастури бўлиб ўтади
Ўзбекистонда биринчи маротаба қизлар салоҳиятини ошириш ва уларни технологиялар соҳасига жалб этишга қаратилган “DigiGirlz” таълим дастури бўлиб ўтади. Мазкур таълим дастурига қизиқиш билдирган қизлар 2018 йил 6 апрелгача рўйхатдан ўтишлари керак.
“DigiGirlz” – “Microsoft” корпорациясининг қизчалар учун илм-фан, технология, муҳандислик иши ва математика соҳаларида таълимга инвестиция дастуридир. Дастур глобал иқтисодиётнинг чақируви ва муаммоларига тайёр бўлган келажак ходимларини тайёрлаш учун мўлжалланган.
Дастлабки таълим дастури 2018 йил 10 апрель куни Тошкент шаҳридаги Инҳа университетининг биносида бўлиб ўтади. Дастур ёш қизларга технология соҳаси ва янги инновациялар билан танишиш имконини беради.
Таълим дастури иккита блокдан иборат бўлади. Биринчи бўлимда иштирокчилар стереотипларни синдириб, аёллар учун ноанъанавий бўлган технология саноатида карьера қилган “Microsoft” корпорацияси вакиллари ва мутахассисларининг маърузаларида иштирок этадилар. Ушбу маърузалар қизларга нималарни кутиш кераклигини ва бу соҳада иш нима бериши мумкинлигини тушунишга имкон беради.
“DigiGirlz”нинг иккинчи қисми ахборот технологиялари соҳаси ҳаяжонли ва қизиқарли бўлиши мумкинлигини қизларга кўрсатиб берадиган амалий машғулотлардан иборат бўлади.
Дастурда 12-14 ёш (кичик гуруҳ) ва 15-17 ёш (катта гуруҳ)даги қизлар иштирок этишлари мумкин. Қизиқиш билдирган қизлар 2018 йил 6 апрелига қадар “DigiGirlz”га digigirlz.uz сайти орқали рўйхатдан ўтишлари мумкин. Ўринлар сони чекланган (ҳар бир гуруҳ учун 30 нафардан). 2018 йил 7-8 апрель кунлари рўйхатдан ўтганлар дастлабки мажбурий семинарларда иштирок этишади.
Тадбир Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги томонидан қўллаб-қувватланиши натижасида ўтказилмоқда. “DigiGirlz” тадбирига “Microsoft” корпорацияси, Тошкент шаҳридаги Инҳа университети, “Mirzo Ulugbek Innovation Center”, АКТ вазирлиги ҳамда БМТТДнинг "Самарали Давлат Бошқарувини ривожлантириш ва Рақамли Трансформацияга кўмак" қўшма лойиҳаси, шунингдек, “SuperDispatch” компаниялари ташкилотчилик қилишмоқда.

Программа DigiGirlz в Узбекистане
В Узбекистане впервые пройдет образовательная программа DigiGirlz, направленная на повышение потенциала девушек и привлечение их в сферу технологий. Девушки, желающие принять в ней участие должны зарегистрироваться до 6 апреля 2018 года на сайте digigirlz.uz. Количество мест ограничено (по 30 человек в каждой возрастной категории). Младшая группа - 12-14 лет, старшая группа ¬- 15-17 лет. 7-8 апреля состоятся предварительные обязательные практические семинары.
DigiGirlz — программа корпорации Microsoft по инвестированию в образование в сферах науки, технологий, инженерного дела и математики для девушек. Она призвана подготовить специалистов будущего, готовых к вызовам и проблемам глобальной экономики.
Первая образовательная программа пройдет уже 10 апреля в Университете ИНХА в Ташкенте. Она включит в себя два блока. В первом -  представители Microsoft и специалисты, сделавшие успешную карьеру в нетрадиционной для женщин отрасли технологий, прочтут лекции участницам. Во втором – состоятся практические занятия, в ходе которых девушки убедятся, что сфера информационных технологий может быть увлекательной и интересной.
Мероприятие проводится при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана. Организаторами DigiGirlz выступают корпорация Microsoft, Университет ИНХА в Ташкенте, Mirzo Ulugbek Innovation Center, совместный проект Мининфокома и ПРООН «Содействие в развитии эффективного государственного управления и цифровой трансформации», а также компания SuperDispatch.